tanrı

aynı zamanda Allah'ında bir sıfatı olarak mutasavvıfe* tarafından kullanılmış olan, tamamen Allah'ı karşılamayan kelime
ilahi kudreti olan fakat kadir-i mutlak olmayan
tanrıları ve bir Allah'ı bulunan şey
cami olduğu alt sıfatlara insanlarında sahib olabildiği ünvan
eşref-i mahluk olan her mahluk*a verilebilecek ünvan
(bkz: tengri)
devamını gör...
çeşit çeşittir
aşk tanrısı,tabiat tanrısı,savaş tanrısı vb.
bazı toplumlar bunları ayrı ayrı tanrı zannetmişlerdir.dinimize göre bunlar sadece Allah'ın isimlerinin tezahürleridir.
devamını gör...
ülkemizde müslümanların müslüman olmayanların tanrılarını adlandrımakta kullandıkları tanım. aslında Allah dendiğinde direkt olarak müslümanlık akla geldiği için, dinler üstü bir yaratıcıyı tanımlamakta da kullanılır. heterodoks müslümanlar ve müslümanların tepkisinden korkan ateistler de dini eleştirirken yıldırımları üzerlerine çekmemek için Allah yerine tanrı demeyi tercih ederler.

(bkz: adamdan kan alırlar kamil kan)
devamını gör...
gerçek (allah) ve hayali (zeus, buda- bu tanrı değilmiş. olsun bunun da tipini sevmiyorum-, yehova) ilahları kapsayan genel bir isimdir. tanrı kelimesinin varlığını kabul etmeyen kimse, yabancı metinleri çevirirken hıristiyanların kilisede Allaha dua ettiğini falan iddia etme saflığına düşebilir.
devamını gör...
tengri, eski türk inanışlarında gök tanrıya verilen isimdir.türkceyi arapca farscadan temizlemek amacı ile 1920lerde türkcelestirme hareketinde ilk olarak Allah isminin yerine kullanılacak kelime aranmıstır, atatürk ün onay vermesi ile türkcemize tekrar girmis bir kelimedir. bunun yanında; arapca da olan mektep, kütüphane gibi kelimelerin yerini alacak kelime neden bulunmamıştır? neden Allah in zaten bir ismi varken buna tanrı denmistir? sorularini aklıma getiriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar