tarhana osman

--- alıntı ---

asıl adı osman nuri koçtürk olan tarhana osman, hem türkiye'de hem amerika'da biyokimya eğitimi almış ve bu konularda çeşitli araştırmalar yapmış. amerikan süt tozunun kanserojen olduğunu ispat etti ve yasaklanmasını sağladı.1943 yılında ankara üniversitesi veteriner hekimliği fakültesinden mezun oldu.ardından tsk'ya girdi. daha sonra eğitimini tamamlamak için abd'ye gitti ve missouri üniversitesi beslenme kürsüsünde çalışmaya başladı.1953'te yurda dönerek askeri biyoloji enstitüsü kimyagerliğine atandı. ankara tıp fakültesi biyokimya kürsüsünde önce uzman sonra gıda kontrolü ve hijyen doçenti oldu..
1956'da et ve balık kurumunda merkez labaratuvarları müdürü ve teknoloji müdürü olarak görev yaptı.1994 yılında vefat etti..

1950'li yıllarda amerikan margarini ve buğdayına karşı savaş açtı..süt tozunda kansere yol açan "aflatoksin" mantarı bulunduğunu ispat etti ve yıllar sonra yasaklanmasını sağladı. süt tozu ve margarinin ardından abd,türkiye'ye "cüce buğday" adını verdiği genetiğiyle oynanmış gdo'lu buğdayı da satmaya başladı..tarhana osman, amerikan buğdayının hem topraklarımızı hem de insalarımızı zehirleyeceğini söyleyerek büyük bir mücadele başlattı..gittiği her yerde amerikan gıda ürünlerinin yerine halka tarhana yapmayı ve tüketmeyi öneriyordu. tarhana osman lâkabı ona buradan kaldı..

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar