tarihçi kibri

çekilmezdir. bilhassa ünlü tarihçiler bildiklerini anlatırken küçük dağları ben yarattım edaları takınmalarını anlamıyorum. adam bilgi biliyor ve bununla övünüyor. sürekli cahilsiniz, şöylesiniz, böylesiniz, bir üstten bakmalar. sanki istanbul'u kendi fethetti. ilber ortaylı popüler olduğu ilk zamanlarda ortalıkta dolaşan çok cahilsin muhabbetleri, şimdi de emrah safa gürkan "bunu da mı bilmiyorsun?" adlı bir youtube video serisi yapmış. aferin abicim maşallah her şeyi sen biliyorsun. nedir yani tarihi bilgileri hafızanıza atınca evrenin sırrı mı çözülüyor çok mu başarılı hissediyorsun?
devamını gör...
tüm ilim bilim erbabında bulunan kibrin, egonun tarihçilerde bulunan şekli. bir teorik fizikçi de tabii olarak millete biraz tepeden bakar ama ptt kuyruğunda biriyle muhabbet ederken insanlara bildiğini aktaramaz çünkü onun bildiklerini hem kimse anlamaz hem de kimse alakadar olmaz. ama tarihçi öyle değildir. osmanlı'daki posta teşkilatından girer, avrupadakilerden çıkar. tarihi meselelerin popüler kültürde bir karşılıkları vardır. insanların en çok merak ettikleri şeylerin başında da tarih gelir. bu yüzden tarihçiler halk tarafından çok dinlenir, çok tutulurlar. birkaç sene öncesine kadar tv'de çok revaçta tarih programları vardı ama şimdi çok azaldı nedendir bilinmez. demem o ki halkın bu kadar rağbet ettiği meşhur tarihçilerde diğer ilim erbabına göre daha fazla kibir oluşabilir şöhretlerinden ötürü.
devamını gör...
bazı tarihçiler çok kibirli fakat bazıları da inanılmaz derecede mütevazı insanlar. ortası da vardır muhtemelen. mesela ilber ortaylı gözümüze hep kibirli görüntü verir. bazı durumlar istisnadır örneğin bir gün kitap imzalarken karşısında ömer tuğrul inançer i görünce ayağa kalkıp elini öper. bozuk saat bile bazen doğruyu gösterir. yani ömrünü kibirle geçiren biri bile bazen mütevazı olabilir. biz akıllı olmalıyız dikkatli olmalıyız. kibrine değil bilgisine özenmeliyiz insanların.
devamını gör...
emrah safa gürkan her şeyi sorduğu için sürekli "bunu da mı bilmiyorsun?" sorusuna maruz kaldığından bahsetmişti bir programında. kibirli olduğu doğru olabilir yalnız o ismin çıkış noktasının bu kibir olduğunu sanmıyorum. zaten o program da ne yazık ki olmaz öyle saçma tarih'in yarısı bile değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar