tarihi yapısı bozulmayan şehirler

maalesef türkiye'de imkansız şehirlerdir. ama ingiltere? adamlar bırakın çivi çaktırmayı yan gözle bile baktırmıyor. bu bizim ayıbımız, görgüsüzlüğümüz, tarih şuurundan yoksunluğumuzun apaçık göstergesi.
devamını gör...
bozulmayan yoktur ama tarihi yapısına uygun imar edilen şehir çoktur. illa ingiltere'ye falan gitmeye de gerek yok. mesela bi özbekistan'a gidin görün. adamlar o dokuyu bozacak en ufak bir yapılaşmaya izin vermemişler. özbekistan dediğin ülke de altı üstü türkiye'nin 1970 lerdeki kadar gücü olan bir ülke. ama bazı şeyler hep ekonomik değil işte. kafa yorma , özen gösterme , dikkat ve rikkat işi.
devamını gör...
özgürlükleri kısıtlanmış insanların yaşadığı şehirlerdir. yaşadığın şehirde dilediğin yere istediğin şekilde bina dikemeyeceksen ne anladım ben bu işten. bir de freedom house türkiye'ye laf çakıyor ya sinir oluyorum. böylesine özgürlük batı avrupa'nın neresinde var ey freedom house.
devamını gör...
fransa’nın avignon, italya’nın venedik, belçika’nın brugge kentleri şu ana dek gördüklerim arasında en belirginleri. avrupa zaten bu konuda aşmış vaziyette; gerek çok deprem yaşamayışları, gerekse tarihi dokuya olan saygıları ile kentlerini aslına uygun restorasyonlarla hep turistik hep doğal hep tarihi tutmayı başarıyorlar.
devamını gör...
tokat tabiki. çivi bile çakılmadı. gel bak. daha bugün dedim. 15 senedir çarşı aynı çarşı. zaten 1 tane var. onu da değiştirmek cesaret ve güç, kuvvet ister.
devamını gör...
artvindir efendim, zaten tarihi yapılarımız sınırlı ve genelde yükseklerdeki kalelerdir, haricinde daimi bir yeşillik vardır tarihilikten ziyade, bu yeşilliğe de yöre insanı kıyamıyor, o yüzden değişmeyen bir çehremiz var.
devamını gör...
türkiyede olmayan şehirdir. el birliğiyle özgün tasarımlara imza edip caanım mimarileri heder ettik. kalan birkaç tarihi yapıyıda gökdelenler, kat kat evler arasından kaçamak bakışlarla görüyoruz.
devamını gör...
bu tür şehirlerin cadde ve sokaklarında , deyim yerindeyse oradaki ritmi bozacak hiçbir şeyin varlığını göremezsiniz.buralarda tarih yeniden yazılmaz, zamanında yazıldığı gibi aynen korunur. bir ülkenin kendi tarihine olan saygısının açık hava müzesi olarak karşılık bulmasıdır.
acaba bizde hangi örnekler var böyle? mesela mardin, biraz antakya, biraz da antalya kaleiçi, geleneksel ölçekli olarak safranbolu, beypazarı vs.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar