tarihin arka odası

murat bardakçı nın her konuda diğerlerinin sözünü keserek "hoyt bu işi ben bilirim huuleeaaynn" şeklinde ego tatmini yaşadığı program. olabilir her konuyu sen ordakilerden daha iyi bilsen bile bu ne ukala bir tavırdır bu ne tatminsizliktir? sırf bu yüzden gözümde iznelebilitesini yitirmiş programcık.
devamını gör...
her seferinde nedir yahu bu rezillik dediğim, hayli güçlü arşiv kaynaklarına sahip ve tarih bilgisi kapasitesi oldukça yüksek bardakçının kah pelin batuyla kendilerinin tango sandıkları biz izleklerinse gülmekten yarıldığı o tanımsız, iğrenç gösteriyi sergilediği; kah ses çıkartamadığı tamburuyla eser icra etmeye çalıştığı kimsenin kimseyi dinlemeyip ayar üstüne ayar verilmeye çalışılan, becerilemeyen bir tuhaf haftalık güldürü.
devamını gör...
bu kadar çok belgeyle bu kadar içerikle bu kadar kalitesi düşük program yapmanın manası yoktur.
adı üstünde tarih programı , tarih dediğin şey bi okyanus eğer o okyanusta yelkenin olmazsa ordan oraya sürüklenir durursun.
programı fırsat buldukça izlemeye çalışırım o yüzden birkaç noktaya değinme hakkımı kendimde biliyorum.

programın en büyük handikapı murat bardakçının kibridir.ailesinin köklü bir aile olması sebebiyle elinde birçok belge bulunmaktadır , bu belgeler sayesinde kendini bir ismail hakkı uzunçarşılı bir halil inalcık bir ilber ortaylı zannediyor.ama mesele belgenin sayısı değil ondan neler çıkartabileceğinizdir.murat bardakçı diyor ki "türkiyede tarihle , sanat tarihiyle uğraşanların yüzde doksanı eski türkçeyi okuyamaz diyor".murat bardakçının eski türkçe ( osmanlıca ) okuma konusunda beceriksizliği her programda yeniden ortaya çıkıyor.bir belgeyi okurken her cümlede en az bir yanlış erhan afyoncu tarafından düzeltiliyor.yani tam bilmiyor murat bardakçı eski dili okumayı.ve diğer taraftan bir gazeteci ama tarihçi değil , yöntem falan bilmiyor , kafasına eseni söylüyor,köşeye sıkışınca ben gazeteciyim diyor.ama senin bilgin nedir diye sorunca ben abdülbaki gölpınarlıdan icazet aldım diyor.yani kendisini eleştirenlere bir nevi ali cengiz oyunu yapıyor.

diğer taraftan erhan afyoncu denilen doçent bir hocamız var programda evlere şenlik.kendisine ve hocalığına büyük saygım var ama istanbulun fethini yaşayan onlarca tarihçi gemiler karadan yürütülmüştür diyor.erhan afyoncu ise yürütülmemiştir eğer yürütülseydi evliya çelebinin seyahatnamesinde yazardı diyor.evliya çelebinin seyahatnamesi fetihten 200 yıl sonra yazılmış bir eser.yani erhan afyoncunun olaya bakışı tarihçiden çok evliya çelebinin bir taraftarı gibi .


ortada birde süs olarak duran pelin batu http://var.Boğaziçi üniversitesi tarih bölümünü bitiren hanımefendi tarih bilgisi çok fazla olmasada kendi bildikleri ve okudukları ile birşeyler anlatmaya çalışıyor ama murat bardakçı denilen zat konuşmayı bilmediği sadece kendi konuşup diğer tarafın dinlemesini istediği için pelin batunun her cümlesi yarım yamalak kalıyor.


programın en başlıca sorunlarından biride tarih hakkında sohbet edilen programdan çok güzin ablanın programına benzemesi.seyicilerden gelen soruların cevaplanması gayet gereksiz bir hadise.çünkü gelen soruların yüzde doksanı neredeyse bütün lise tarih kitaplarında bulunabilecek türden sırf sorulmak için sorulan , tarihi köşe yazılarından öğrenenlerin sordukları http://sorular.Geçenlerde seyircilerden birisi nizam-ı cedid ordusunun 3. selim tarafından mı yoksa 2. mahmut tarafından mı kurulduğunu sormuştu.bu yarım akıllı seyirci bu kadar kolay birşeyi bilmiyor olabilir anladık ama önünde bilgisayar var mail atabiliyorsun ama arama motorlarına giripte bir nizam-ı cedid'i aratamıyorsun.
yani sorunların yüzde doksanlık bir kısmının cevabı internette var.bu soru - cevap hadisesi sadece murat bardakçının millete ayar verme millete hakaret etme kendi büyüklüğünü gösterme gösterisinden başka birşey değil.

sonuç olarak kanallarda fazla tarih programı olmadığını düşünürsek ve okan bayülgen gibi soytarıları izlemek istemiyorsak elde kalan seçeneklerden birisi tarihin arka odası.ancak daha bilgili ve görgülü birisi tarafından hazırlanan ve izlemesi daha zevkli , daha kaliteli bir program için (bkz: ilber ortaylı ile tarih dersleri)
devamını gör...
an itibarıyle osmanlıdan günümüze mezar taşlarının tarihsel gelişimi konulu bir program yapmaktadırlar. yalnız mesaj göndererek, millet teknoloji konuşuyor siz neler konuşuyorsunuz, diyen bir izleyiciden fena ayar yemişlerdir. söz konusu mesajı gönderen kişinin sözlükçü olduğunu düşünüyorum.*

devamını gör...
murat bardakçı'nın toplumun genelinin düşüncesini
pelin batu'nun marjinal duruşu
erhan afyoncu'nun ise düşünmeyen konuşmayan dinleyen insan duruşunu yansıttığı enterasan program.
devamını gör...
dün gece programın başında ermeni meselesini tarihi açıdan değil de, siyasi açıdan ele almaları, murat bardakçı ve erhan afyoncu'nun pelin batu'ya optimist ve naif bakış açısından dolayı yüklenmeleri, yetmediği gibi bir de üniversite harçları yüzünden tartışmaları, kimi zaman seyircilerin "bedelli askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz?" diyerek murat bardakçı'yı sinir krizine soktuğu ve tarih dışında adeta herşeyin konuşulduğu bir program.

gene de daha iyi bir örneği olmaması sebebiyle, severek izlediğim bir programdır. özellikle murat bardakçı'nın mütemadiyen insanların sözünü kesmesi aslı itibari ile kaba bir davranış olsa da, zamanla bir eğlence konusuna dönüşmüş, erhan afyoncu'nun konuşma temposunu artırmıştır.
devamını gör...
ekranlarda eşi benzeri olmayan gece müdavimlerinin izlediği ilginç ve faydalı bir program.
murat bardakçı, erhan afyoncu, pelin batu
özellikle pelin batunun batılı tarihçilere olan düşkünlüğü tuhafına gidiyor insanın.
devamını gör...
murat bardakçı: mütevazi kelimesinin anlamını unutturan adam. öldükten sonra (allah gecinden versin) kendisine türbe yapılsın. türbenin adı da belgeli baba türbesi olsun...
pelin batu: konu mankeni. seyreyle güzel diye türkü tutturuyorum...
erhan afyoncu: sorularla osmanlı imp. eserini okumuşluğum ve sevmişliğim vardır. iyi adamdır. bilgisine güvenirim. keşke bu programda hiç olmasaymış...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar