tarikatlara katılma sebepleri

ya da cemaatlere mi demeliydim ?

öncelikle hele ki çağımızda insanlar bir yerlere aidiyet duyma ihtiyacı hissediyor. bu maddi manevi olabilir. bir yerlere dayanma, aidiyet duyma ihtiyacı hissetmeyen, daha önce aidiyet hissini de tatmış, hep tek tabanca takılabilmiş, ayakta durabilmiş olarak gözlemimdir. aslında islam-ümmet-kardeşlik filan söylemleri ön plana çıksa da daha çok menfaat merkezlidir.

ya aklıma geldi, tee belki 20 yıla yakın bir zaman önceki patronum, yani ben cumaya gitmek isterken ''çalışmak da ibadettir'' * diyen eski patronum ; şalvar takke sakal dolaşıyor. hayır menfaat için demeyeyim ama nasıl kapıldığını anlamaya çalışıyorum. fena da birisi sayılmaz öyle. o zamanlar cuma'ya zorluk çıkarsa da. oğlu bir kursa gidiyordu. bir cemaatin kursuymuş duymuştum o zaman. büyük ihtimal oradan bir bağlantı. fazla üzerine gitmeden ufak bir nutuk da çekmiştim kendisine.

şimdi olayın idrakine ulaşamamış, sırf cemaatinin verdiğini bünyesine alan, sorgulamayan araştırmayan insanlar öyle hoca falan deyince çok mübarek görüyorlar. ben çok hocalar hacılar tanıdım. çok süper müslümanlar tanıdım. geçiniz çok süper hocaymış hacıymış... konuşmayı, vaaz vermeyi severler.

he nerede kaldım ? hiç okuyup araştırarak, ciddi şekilde bir hareketinden tavrından etkilenerek cemaatlere katılan var mı ? he yaparlar eleman kafalamak için bir takım ufak iyilikler. he bu arada halaoğlu bir ara sık uğruyordu buraya. yani eskiden uğramazken mollalığa merak saldığından beri, şalvar sakal dolaştığından sonraları uğramaya başladı. sanıyorum beni de hacı gördüğünden bir yakınlık ihtiyacı hissetti. buradan da yakın çevresinden pek hoş karşılanmadığı çıkarımı yaptım. * Ama daha uğramıyor. gerek çektiğim nutuk gerekse facebook'ta falan * yazılarım paylaşımlarımdan dolayı tarikatlardan pek hazzetmediğimi anlamış olmalı. sorun değildi halaoğlu. neyse.

ne diyordum?

okuyup araştıran, ''işte gerçek islam bu'' diyenler değil, bir aidiyet hissinden kaynaklanmakta. genelde akrabalık bağları zayıf, arkadaş çevresi pek olmayan ya da bir takım sorunların altından kalkmakta güçlük çeken bireyler. tam onlar için...

yo yo , en önem verdiğim bir kaç hasletle ilgili darbe aldım. isterlerse başlarını secdeden kaldırmasınlar. onların olsun...
devamını gör...
herhangi bir topluluğa katılma isteğinden çok farklı değil. cennete yer parsellemek gibi distopik kafalar zaten konu dışı. herhangi bir topluluğa, en başta bir yere ait olmak için bu kadar insancıl değilsen çıkarlar için, daha sonra o çıkarları korumak için dahil olmak istersin... insan çiğ süt emmişti bu yüzden unutulan detay bu.
devamını gör...
menzil tarikatında kadınları topluca banyo tarzı ama hamam büyüklüğünde bir yere götürüp gusül abdesti aldırma bahanesiyle gizli kameraya çekiyorlarmış söz sizin ne diyim daha.

edit: size neler neler anlatırım da inanmazsınız bir tarafımdan uydurmadım fantezi olsun diye niye eksiliyorsunuz anlamadım.
devamını gör...
tarikat cemaat grup örgüt vs. ne dersiniz deyin hepsi bir amaç uğruna toplanıyor bu amaç iyi yada kötü olabiliyor tabii ki veya aidiyet duygusu üzere kendisine yakın gördüğü kuruluşların mensubu oluyor.
devamını gör...
(#5910039) nolu tanım kesinlikle olayı en net bicimde özetlemiştir inanmayan dünyevi torpili geçtim adam ahiret için torpil olarak bile düşünüyor kibrit kutusunda, cübbe cebinde sıratı geçmek için daha ayrıntılı anlamak için hacı bayramı veli hzlerinin 1,5 mürid olayını okuyabilir?
devamını gör...
belirli bir yere karşı aidiyet duygusu hissetmek de bunlardan biridir.
ancak o duyguyu aile sana verememiş ise boş yere başka yerlerde aramanın da alemi yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar