tasavvufun saçmalığı

peygamber'in vefatından çok sonra ortaya çıkmış ve kurumsallaşmıştır. kurumsallaşmadan önce insanlar samimi olarak yaparken kurumsallaştıktan sonra ticarete dönmüş. ayrıca ayarı da kaçırmışlardır. mevlana'dır , ibni arabi vs bunun gibiler. vahdeti vucüd diye bir şey uydurmuşlar gidiyorlar budist bir insanın nirvana'ya ulaşmasından bir farkı yoktur.
tasavvuf dediğin akım şiilerden geçer türkiye'ye şiilerin din anlayışlarını beğenmeyiz müslüman bile demeyiz ama onlardan gelen akımı din miş gibi kabul ederiz.
yani şuanda tasavvuf denilen şeyin aslında cılkı çıkmıştır.
gassalın önünde meyyit gibi olmaktır gibi bir anlayışları vardır Allah ise düşünün akledin der tamamen kesişirler. önce ki züht yaşantısında bu anlayış yok adamlar ibadetlerini yapıyorlar ve ilmi tartışmalar yapıyorlar Allah'ın varlığını sorguluyorlar alemi sorguluyorlar ama inançlarına birşey olmuyor. fakat şuan ki tasavvuf veya tarikatçılara sor tekfir eder geçerler kendileri düşünmediği gibi şeninde düşünmene izin vermezler.

sonuç olarak tasavvuf dediğin uzak doğudan etkilenmiş islamiyetle harmanlanmış ve bize dini doğru yaşamak diye yutturulmaktadır.
devamını gör...
tasavvufun şişirilmişislfşasikfşadiga.

tasavvuf kelime kökeni olarak sofi sözcüğünden oluşmuş, sophie (bilgelik) olan filozof ile aynı kökten gelir. ama ne hikmetse filozoflara küfredenler mutasavvıflara bayılırlar. emaaan tasavvufu'da kelamı'da felsefesi'de halayı yorucu. uykum geldi anlıyor musun?
devamını gör...
hakaret. illa edep, illa edep. fikir beyan etmek böyle olmaz.


yine yunustan gelsin:

sayılmayız parmak ile,
kırılmayız vurmak ile,
taşramızdan sormak ile, (dışarıdan bakmakla)
bilinmez ahvalimiz!
devamını gör...
ne kadar bilmediğinden bile haberdar olmayan kalabalığın diline doladığı durumdur.
eleştiri yap ama bilmeden yapma denilecek kalabalık familyadır.

günümüz uygulamalarında hatalar olmakla birlikte islamiyetin kültür platosunda inkar edilmez inkişafa sebebiyet veren ilim, hâl ilmidir.

genellemelerin hatalı olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu tarz toptancı inkar yanlışlar silsilesini domino tepkisiyle harakete geçirir.
devamını gör...
tasavvuf demek kalbi safileştirmektir. tasavvuf hâl ve gönül eylemidir.
tasavvuf kalbin ve ruhun sakınılmasıdır.

yaşamayan ne bilir? tasavvufi yaşadığını iddaa eden örneklerle tasavvufu kötülemek çok komik.

araplara bakıp islama tü kaka demek gibi...

rabbim herkese sufî olabilmeyi nasip etsin.
devamını gör...
(bkz: hz. peygamber zamanında kandil olmaması)

(bkz: hz. peygamber zamanında tesbih çekme adetinin olmaması)

(bkz: hz. peygamber zamanında mevlid olmaması)

din binlerce yıla hitap eden bir olgudur, dinde sonradan ortaya çıkan kurumlar olgular kur'an ve sünnet ile çelişmedikçe hiçbir sorun yoktur. basite kaçarak hz. peygamber zamanında yoktu denilerek hüküm vermek mümkün değildir. bugün şer'i hukukta mecburen birçok içtihat var, hz peygamber zamanında yoktu bu içtihatlar, çık haydi işin içinden.
devamını gör...
heyy gidi zaman heyyy. nelere kaldık nelere. batının doğu'nun en entelektüel adamı, herkesin korkulu rüyası fatih bile akşemsettin hazretlerinin kapısında oturup zikir halkasına girmek için ağlıyor. şeyh hazretleri yinede almıyor.

yavuz selimin ise kürküne ibni kemal hazretlerinin atindan çamur degiyor. ve yavuz şöyle diyor : alimin atının ayağından sıçrayan çamur parçası bizim için şereftir.

bizim zibidi gençlik ise tasavvuf hadis inkar ediyor. vay be vay be. yedi dil bilen hafız devrin en ulu hocalarından ders almış fatihe mi inanayim. seferde bile develerce kitap götüren yavuz selime mi. yoksa üç kitap okumuş cahil gençliğe mi? vay be. osmanlı bunları görseydi keşke. nelere kaldık zaman. bu yüzden her şey mübah mustahak bize.
devamını gör...
eğer bunu mevlanaya deseydin sana

sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme

çalma bizi bizden bizi gitme o ellere doğru
çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme.. diyecekti boynunu büker susardın.

emreye açsaydın derdini bu sefer o bükerdi boynunu kendi kendine açardı derdini sahine

yar yüreğim yar gör ki neler var
bu halk içinde bize güler var

ko gülen gülsün hak bizim olsun
gâfil ne bilsin hak'kı sever var

ona kızıp pir sultana gitsen Allahı yanlış tanıyorsun desen. seni alöahı tanıma akla suçlamaz

güzel aşık çevrimizi
çekemezsin demedim mi
bu bir rıza lokmasıdır
yiyemezsin demedim mi

der gönderirdi güzel kardeşim.

e bu yazın düştüyse buraya şimdi sıra karbonda *..

evet tasavufun hindistan taraflarından gelmiş yanları vardır lakin bunlarda bölünmüş türkiyede bazı tarikatlara bakarak tasavufun bazı yazarlarını suçluyarak tasavuf sahiplerine kötü deme. divanı kebiri okumadan yunusu görmeden nesimiyi bilmeden etme. ama bi oku anlayamadığın yer olursa bi sor biz bilemezsek bir bilene sor.. yaşın genç belli ama bu ilim noktası biraz katmanlıdır. daha taklidi imandasın. yoksa derdin tasavuf olmazdı.. bak abi sözü olsun sana ileride bu tasavufla bazı sırlara hakim olucaksın. ama şuan daha hamsın oyüzden bulunduğun yerden burayı yadırgayıp inkar ede bilirsin bunu anlıyorum. ama ileride bak görürsün senin kuranı anlamanda çok yardımcı olucaklar. ..nerden mi biliyorum bende toy oldum oyüzden be kardeşim..
devamını gör...
menfaati uğruna, sırf yalakalık olsun diye, sırf sende mi kardeşim derler diye haksızlık karşısında susanı Allah ıslah etsin....allah bu mübarek topraklarda yapılan şerefsizliklere boyun eğenleri görmezden gelenleride ıslah etsin..yalan söylemeyi alışkanlık haline getirenlere tavır alamaz haldeyiz ..şükürler olsun ki sahabe efendilerimiz islamı bizim gibi yaşamadılar yoksa halimiz nice olurdu? yıkılsın küfür dolu sözleriniz.
devamını gör...
cahil ile savaşa girme kaybeden sen olursun. sen hakkı ne kadar göstersen de at gözlüğü takıp kulaklarını tıkayan bir şey yapamazsın. sen sen ol tasavvuf gibi mahrem mevzuyu anlamayana açma. baklava yememiş bir insana baklavanın tadını anlatamazsın, kendi soğanını baklava dan güzel sayar. bu tarz insanları anlatan bir karikatür var bayılıyorum. sizinle de paylaşmak istiyorum.

devamını gör...
fıkhı bilmeden tasavvufa girersen zındık ,fakih olupta tasavvufa girmezssen fasık olursun der, said havva..
avamın tarikatı ile havasın tasavvufu ayrıdır karıştırmayın..tasavvuf ibadetlerden lezzet alma halidir bu hal şeyhlerde değil hiç ummadığın bir zatta olabilir..aşkın sürekli hali..
devamını gör...
bilinen yüzü ile mevlana, şems, yunus gibi avamın, müphem hususları da mektubat-ı rabbani gibi kelam ve fıkhı aynı potada eritebilmeyi başarmış ve sadece havasın dimağına haiz öğretilerle şüpheye düşüren durum.

en iyisini Allah bilir elbette lakin şundan adım gibi eminim;

dönemin sofilerinin cehri-hafi tüm zikirlerinde bid'at esintleri mevcuttur. rabıta-i şerif gibi alabildiğine paradoksal tasavvufi buluşmaların onotolojik yapısında mutlaka bir başka ayna, bir başka -kendi tabirleri ile- "aracı-iletken" mevcuttur. tasavvuf epistemolojisinde ise mutlak bir gerçeklik, islami temele dayalı bir doktrin felsefesi bulmak imkansıza yakındır. zira, islam öncesi medite öğretilerde de benzer bir epistemolojik ahval vakidir.

buna göre tasavvufun tamamen islam'dan ayrı, ya da tamamen islam'a münhasır olduğunu iddia etmek ispatı mücbir bir detaydır. Allahu a'lemu.
devamını gör...
islam fıkıhı da yok, islam hukuku diye bir şeyden bahsedilmesi bile küllüm yanlış, islam ahlakı mı ne alaka bi tane bile ayet yok, islam tıbbı, akaid, kelam falan tamamen hint ve yunan'dan arak, islam medeniyeti dersen işte orada tekfir ederim seni medeniyet bi defa gavurların icadı, islami internetten sakın bahsetme bill gates zaten zındığın teki böyle hep sonradan islama yerleştirilmiş bidatlarla amel ediyorlar cahil müslümanlar işte. hepsi cehennemde cayır cayır yanacak.

yaw dilimizde tüy bitse de anlamak istemeyen anlamıyor ,artık şu kabak tadı veren ithamlarınızdan bi vaz geçin be kardeşim. duygusal lehtarlıktan da , ideolojik aleyhtarlıktan da vaz geçin artık. kavramlar olmadan ulaştığınız anlamı sorgulayın öncelikle?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar