taşkınlık ve çökkünlük

klinik psikologlarca manik depresife veya en bilinen adıyla bipolar bozukluk rahatsızlığına verilen türkçe addır ve türkiye'de de oldukça yaygın bir ruhsal rahatsızlıktır.

kişi, taşkınlık (mani) epizotunda iken olağanüstü bir biçimde kendisini iyi hisseder, neşeli ve coşkulu olur, bir uçuşa geçer. bir şeye veya her şeye kahkahalarla güler veya şarkılar söylemeye başlar. içine sığmayan heyecanından, neşesinden ve mutluluğundan söz etmeye başlar, taşkınca hareketleri olur. kişide yüksek enerji, gülme ve güldürme isteği, çok konuşma, konudan konuya atlama, cinsel istek ve hiperaktivite artışı ve hızlı düşünme görülür.

çökkünlük (depresif) epizotunda ise kişi durgun olur, düşük enerji göstermeye başlar; mutsuzluk, çaresizlik, umutsuzluk, değersizlik, üzüntü, kaygı, öfke gibi olumsuz duyguları hissetmeye başlar. bunların yanı sıra öz güven eksikliği, çok az konuşma, cinsel istekte ve hiperaktivede düşüşler, sosyal ortamlardan kendini geri çekme, kendini bakmaktan kaçınma, içine kapanıklılık, konsantrasyon düşüklüğü, odaklanmakta güçlük, moral bozukluğu ve yorgunluk hâli görülür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar