tatil

şu an en çok ihtiyacım olan şey. kpss 2009 bitsede gitsek. gezilmedik tek bir koy ve kıyı , tebliğ ve irşat çalışması * yapılmadık tek bir turist abla bile bırakmayacağım sevgili sözlük. * *
devamını gör...
kimileri "ta" ile "til" i öyle bir ivedilikle birleştirirki şaşarsınız. ve doğal olarak kelimenin doğası bozulur. halbuki "ta" hecesinin "a" sını azıcık uzatsak daha yakışıklı olur.
devamını gör...
judeo-hıristiyan kültürünü biçimsel olarak temellük etmiş seküler batı medeniyeti için tatil:

''o.e. haligdã¦g, from halig "holy" + dã¦g "day;" in 14c. meaning both "religious festival" and "day of recreation," but pronunciation and sense diverged 16c.''

''gök ve yer bütün öğeleriyle tamamlandı.
yedinci güne gelindiğinde tanrı yapmakta olduğu işi bitirdi. yaptığı işten o gün dinlendi.
yedinci günü kutsadı. onu kutsal bir gün olarak belirledi. çünkü tanrı o gün yaptığı, yarattığı bütün işi bitirip dinlendi.'' (eski ahit, tekvin, bap 2: 1-3 )


anadolu medeniyeti için tatil:

''ar taëtì£ä«l durdurma, özellikle işi durdurma, paydos < ar ëatì£äl/ëatì£älat/ hareketsiz veya başıboş olma''

bu, şu demek: Allah'ın yer ve göğü altı günde/evrede yaratması ilişkin nass'ın; islam medeniyetinin asgari yarım milenyumluk taşıyıcısı bir medeniyette bile asli değil, tali bir önemi haiz.

ben bunu islam'ın bizatihi özsel niteliğinde görüyorum. bunun için ki islam dünya hayatını çepeçevre kuşatan ve aynı zamanda insanlara gündelik yaşamı tanzim etme hakkını fazlasıyla tanıyan bir din.
devamını gör...
başına "yaz"kelimesi, sonuna "-i" eki getirildiğinde "güneş, akşamüstü, park, inadına salıncak, inadına kaydırak, su kenarı, kardeşler, kahve, muhabbet, balkon, bisiklet, gece, kapı önü, çekirdek, kola, dondurma, mutluluk, huzur" kavramlarını; başına "sömestr" kelimesi, sonuna "-i" eki getirildiğinde de "kar, kartopu savaşı, buz, kardeşler, çay, kahve, kestane, kalorifer, muhabbet, gece, mutluluk, huzur" kavramlarını çağrıştıran mükemmel kelime.
varolsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar