tatlı patates

bir cesit patates turu. rengi turuncuya calar. tam kestiremedim. kabugu normal patatese oranla daha kalin sanirim. bildigin sekerlidir. haslanmisini tatli niyetine yiyebilirsin. ayrica normal patatese gore cok saglikli bir yiyecek cesididir.
devamını gör...
kendisi ile kore gezim sırasında tanıştığım bitki türü.
kore' de bizdeki kestane gibi sokaklarda satılmaktadır, sıcak sıcak yiyebilirsiniz. ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte sanırım hatay civarından üretimi yapılıyor çünkü geçenlerde bir gezi sırasında ist./aksaray' da bir manav dükkanında şans eseri görüp alırken, abi hataylı olup olmadığımı sordu, değilim deyince nereden bildiğime şaşırdı, bende dedim ki biz uzakdoğu çocuğuyuz * kore' ye falan gittim oradan biliyorum diye, azıcık muhabbet ettik. akşam da evde annemle deneme yaptık, benim yedıklerime uzaktan bakan annem bakalım begenecek mi derken, benden fazla yedi, tok karnıma fazla yiyemiyormuşum öğrenmiş oldum bu arada.

--- alıntı ---

kahkahaçiçeğigiller (convolvulaceae) familyasından anavatanı orta amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

--- alıntı ---

devamını gör...
türk damak tadına hitap etmeyen adı gibi tatlı bir patates türü. yetiştiği memleketlerde 1 dolar bile etmezken, migrosta 40-50 tl gibi astronomik rakamlara satılmaktadır.
devamını gör...
hatay yöresinde bilinen bir patates türüdür genellikle haşlanıp yenir. sonbahar kasım-aralık-ocak aylarında hasat edilir.
devamını gör...
püre haline getirilip yemeklerde kullanılabilen ya da o şekilde de yenilebilen bir patates türü. yani biz türkler anca öyle yeriz.

sade olarak haşladığın zaman zaten tadi bizim kabak tatlısı gibi oluyor. çok bir numarası yok.

he bir de bebek mamalarında da kullanılıyor.

ayrıca; bir zenginlik belirteci olarak yemeklerde tatlı patates kullanmak.

yetiştirildiği yerde alalade bir sebze ya da meyve türü olmasına karşın bizde olayı bu.
devamını gör...
manavlarda kilogramı 15-20 liradan satılan tatlı patates, türkiye’de henüz çok yaygın değil. oysaki en az normal patates kadar zahmetsiz yetişiyor. tek farkı ise tatlı patatesin daha sıcak iklimlerde yetişiyor olması. türkiye’de tatlı patatesin sadece hatay’da yetiştirildiğini söyleyen mustafa kemal üniversitesi ziraat fakültesi tarla bitkileri öğretim üyesi doç. dr. mehmet emin çalışkan, ürünün yüksek gelir sağladığına dikkat çekiyor.

patatesin yetişme süresi dört ay. bir dekara yaklaşık 3 bin civarında fide gerekiyor. bir fidenin fiyatı ise 10 ile 20 kuruş arasında değişiyor. bir dekar araziden yaklaşık 50 ile 60 kilogram arasında ürün almak mümkün.”

temiz iş.
devamını gör...
amerika da çokça tüketilen ülkemizde drnyerbyer üretimi yapılan fakat kültüru olmayan patates türü. ıçindeki nisasta oranı normal patates göre daha düşüktür bu yüzden spor endüstrisinde olanlar fazlaca tüketir. tadı tatlı olup bir zaman sonra bayan patates. bir dönem epey yedim ama hem daha pahalı hem de dediğim gibi gereksiz tatlı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar