tavuk çevirme

vaktiyle üniversitede okurken, üç arkadaş, gecenin on buçuğunda çeviren bir dükkanın önünden geçerken dayanamayıp birer tane aldığımız ve yirmi dakika içinde hayvanca tükettiğimiz muhteşem ötesi yiyecek. çok güzel kokar; görülmesi, parası olmayanlar için işkence niteliğinde bir yiyecektir.
devamını gör...
tatlı tatlı yiyenlerin vazgeçemediği "hacım über lezzet yeaa" diye ağzının suyunu akıttığı gıda maddesi.

tabi tezgahın öbür tarafını bilmiyorlar.

sabah tavuklar şişe geçirilir. bunda birşey yok.öğleye kadar ağır ağır pişen tavukların yağları alt haznede bulunan tavada birikir. hala sorun yok. öğleden sonra eğer şişte, ki 3 şişli makinede 18 tavuk olur, tavuk kalırsa makinenin tek gözü açk bırakılıp tavukları çevirmeye devam edilir. tabi bu esnada alttaki yağ içindeki su oranını büyük miktarda kaybetmiş kauçuk formunu almıştır. ve sürekli ısınmadan mütevellid inanılmaz bir koku da edinmiştir artık. akşam tüm şişler boşaldığında o tava ve şişler çırağın eline tutuşturulur. lastikleşmiş ve iğrenç kokulu yağ tavası pırıl pırıl temizlenir.

hala tavuk yerken aklıma gelir. yıllarca tavuk yiyememiştim bu yüzden.
devamını gör...
4 kişi için 2 tam çevirme alınıp yarıya böldürülür, bimden lavaş ekmek ve ayran/kola alınır, çevirmecinin karşısındaki turşucudan acı biber ve salatalık turşusu alınır, manavdan üç beş soğan ve domates alınır, üsküdarda beylerbeyine gelmeden nakkaşın altında köprünün altına çökülür ve ele yüze bulaştıra bulaştıra hunharca yenir.

bahsettiğim tüm aşamalar üsküdar çarşı içerisinde başlayıp yine üsküdar sahilinde son bulur, tadından yenmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar