tavuk kıyması

tavuğun göğüs etinin kıyma olarak çekilmesinden yapılır, tabii bu normal şartlarda olması gereken, sağlıklı ve nispeten hijyenik tariftir. peki türkiye'de bilhassa büyük şehirlerin varoş semtlerinde? tavuğun işe yaramayan neresi varsa yani derisi, gerisi, sakatatı falan güzelce doldurulur kıyma makinesine ve anlaşılmasın diye üzerine biraz kuyruk yağı ve günü geçmiş dana kıyması ilave edilir. makineden çıkan sözde enfes tavuk kıyması birçok ailenin sofrasında çorbalara, mantılara, yumurtalara girer. çiftlik tavuklarının bile fena halde hormonlu ve sağlıksız olduğu ülkemizde kesinlikle yemeyin, yedirmeyin!
devamını gör...
ucuz kıyma şeklidir. zaten çabuk pişen tavuk etinin daha da çabuk pişmesine neden olur. hile ihtimali yüksek olmakla birlikte güvenli bir şekilde yemek için kasapta göğüsü gözünüzün önünde çektirmeyi düşünebilirsiniz.

bununla deneysel bir yemek olarak, soteyi kıyma tavukla deneyebilirsiniz. sebzeler tencereye az su ve yağla konur ve suyunu daha da salması beklenir. ardından salçası biberi baharatı ile birlikte kıyma tavuk da eklenip pişirilir güzelce. beyaz ekmeği koparıp koparıp minik dürümler halinde götürülür. teoride güzel, denemek gerek.
devamını gör...
az önce hazırlanışı ile ilgili bi video izledim. en son, dayı kendi çoraplarını da içine katacak korkusuyla bıraktım. o esnada tavuğun ayaklarını kaktırıyordu makinaya.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar