başbakanı adım adım izleyen dinleyen cemaatin bu yönde hiçbir ses kaydı ortaya koyamaması başbakanın vatanına milletine sadık bir insan olduğunun sağlamasıdır.

başbakan evet medyaya müdahale etmiştir zaten bu kasetler çıkmadan önce adam arıyorum söylüyorum diyordu lakin enerji konusunda olsun başka devletlerle ilişkilerde olsun bir tane falsosunu bulamamışlardır.

11 senede bula bula gerçekliği şaibeli bir kaç yolsuzluk iddiası ile medya ya olan bazı müdahaleci ilişkileri.

ehh adam göz göre göre medya yoluyla düşürülmesine göz yumacak kadar aptal bir insan değil.
devamını gör...
"vatana ihanet" kavramının ne kadar basite alındığının göstergesi. ama bizde tıpkı vatanseverklik gibi, hainlik de pek geçer bir akçe olduğundan; maslahata bakılmaksızın bir kaba kuvvet gibi istimal edilir.

cumhuriyeti kuran kadro da aynısını yapmıştır mesela. enver paşa da haindir, sultan vahdettin de, sultan abdulhamit de... bizim tarihimiz hainden geçilmez o yüzden. cem de haindir, yavuz selim de. elini sallasan haine denk gelir. oysa hakikat şudur; o beğenmediğimiz ittihat terakkiciler de en az cennetmekan abdulhamit kadar bu ülkeyi, bu vatanı seviyorlardı. hakeza enver paşa da, sait halim de, mustafa kemal de, kazım karabekir de, hatta mehmet akif ve bediuzzaman ya da iskilipli atıf hoca... ama bu isimlerin hepsi haindir... ya da değildir... hangi taraftan baktığına göre değişen sübjektif bir şeydir bu...

sübjektif olmayan ise, "vatana ihanet" kavramının tanımıdır. tanıma bakınca evet, başbakanı kimse vatana ihanetle suçlayamaz. zaten kimsenin de öyle bir densizliği yok. amma ve fakat, başbakan hakkındaki iddialar da "ama bak vatanını seviyor" argümanıyla örtülemez. yani ben hırsızlık yaptım ama kimsenin mahremine de uçkur çözmedim demek seni kurtarmaz... hukuk önünde suç, müstakildir. tıpkı sami selçuk'un vurguladığı gibi: yargıçlar için duruşmada tartışılmayan ve “dosyada bulunmayan şey(ler), yeryüzünde yoktur...”

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar