"birde neresi büyükse "büyük türk milleti önünde" ifadesi sizleri sıkmıyormu. nereden baksan ahmakça ve nereden baksan faşizan bir söylem. neye göre büyüklük. büyük faşist ve kemalist devrimin 90. yılı.. maşaallah.. büyük derken bunu mu kast etmiştiniz diye sorarlar adama. beni ziyadesiyle rahatsız ediyor. ben müslümanım ve bir millet müslümanın nezdinde büyük olamaz. ben kürdüm ve bir millete saygı duyabilir, sevebilirim ama onu asla yüceltemem. kürtlüğümü bile."

daha ötesi yok, her harfinin altına imza atarım.


"işte bu mehdi, bizim leylanın kocası mehdiydi..."

benim yazım yeminle ilgili değil. yazarın yeminle ilgili söylediği her harfin de altına imza atıyorum. benim derdim yazıda öne çıkan kafa karışıklığı ile ilgili.

"ben müslümanım" diyen bir mümin, ateist-sosyalist leyla zana'ya nasıl "bizim leyla" diyebilir? anlamak istediğim bir çelişkidir. bu başlık altında verimli bir tartışma yapılmasını ve benim gibi kafa karışıklığı olanların netleşmesini diliyorum.

leyla zana'yı ben de seviyorum ve yaşadıklarına yürekten üzülüyorum. benim farkım, kürt değilim ve sosyolojik bir sorunun toplumsal çelişkisine katkı sunmuyorum.

devamını gör...
kaç yıl geçti aradan aynı faşist metni sunmak bir insanın önüne.bu çirkinlik ile matem elbiseleri giyerek gelme naifliği(leyla zana) arasında doğan gerilim sarmış ruhumu. ama tutuyorum kendimi.
devamını gör...
yeri gelmişken, konuyla alakasız ama tartışmayla alakalı bir şeyler söyleyeyim. leyla zana'nın inancı tartışılmış. evet, leyla zana ateisttir. ''kürtler islamiyet'e girince kaybetti'' diyen mehdi zana'nın karısı olur kendileri. ötesi var mı?
devamını gör...
leyla zana'yı bende seviyorum evet. bütün mazlumları, bütün mağdurları sevdiğim gibi. zira "mazlumun dini sorulmaz."der rehberimiz. mazluma olan sevgim insan olduğumdandır. merhametli olmanın gereği budur bana göre. birini mazlum ve mağdur olduğu için sevmekle, "biz" olmak arasında kalın bir çizgi vardır.

ateist ve sosyalist kavramlarını bir tutuyorum,evet. sosyalizmin, insanların/toplumların bütün bir gününü/hayatını tanzim etme iddiası vardır ve bu sebeple din'dir. haliyle bir insan hem sosyalist hem müslüman olamaz.
devamını gör...
bahane oluşturan anayasa eksiği,
bu eksiklik aynı bahaneyle zana gibi göstermelik namus abidelerini aklamaya yetmez.

peki zana ve türevlerinin kullandığı dil ne ?
genç yaşta kızları dağlara yollamak ,dağdaki köpeklere seks kölesi olmaları için ablalık yapmak,peki bu cahilliği kürtler için kan kırmızı temiz sayfa açmakla sona erecek mi orası muamma işte.
biraz önce bir başlık dikkatimi çekti her doğru her yerde söylenir mi bütün söylemlerin yalan olduğu ortamda insanları aydınlatmak için en azından bir doğrunun konuşulması gerek buda islamın ta kendisi ne zana ne diğerleri.
devamını gör...
dünyadaki tüm yemin metinlerinin okunup, karşılaştırılması gibi ince ve derin bir çalışmadan sonra ulaşılmış sonuçtur. son dörde kalan, tuvalu büyük millet meclisi yemin metni, guatemala büyük millet meclisi yemin metni, sao tome ve princep cumhuriyeti büyük millet meclisi yemin metni ve bizim meclisin yemin metni arasında kıyasıya bir çekişme yaşanmışsa da, çok şükür ki en faşist bizimki seçilmiştir. araştırma sonrasında bbc'ye konuşan, dünyanın en faşist yemin metnini ortaya çıkarma konseyi'nin genel sekreteri celal de pardiyo, "sadece günümüzdeki yemin metinlerini okumadık. mısır hiyerogliflerinde yazan yemin metinlerini, hattuşili'nin yemin metnini, meksika'nın antik ataları olmeklerinkini filan da araştırdık. antik çağların çok tanrılı sistemlerine de baktık yani. acaba hangi tanrı daha faşistçe yemin metinlerinden memnun kalmış diye baktık. maya-olmek tanrıları quetzalcoatl ile tezcatlipoca'nın rekabetinden tutun, mısır'da seth-horus, sümerlerde enki-enlil rekabetine kadar inceledik. eskiçağ, orta çağ, yeni çağ, yakın çağ demedik, gelmiş geçmiş bütün devletlerin yemin metinlerini araştırdık. çok çalıştık yani. papua yeni gine'deki 150 farklı kabilenin, 150 farklı yemin metnini okuyup, karşılaştırırken çok zorlansak da, işimizi yaparken büyük keyif aldık. zira işimiz bu. işimizi severek yapıyoruz biz. şu gün dünya dışında yaşam bulunsa, o gezegene gideriz, o gezegendeki yemin metinlerini de karşılaştırırız, hiç erinmeyiz, yorulmayız. bu konsey bunun için var. 'en' olanı bulmak için var." dedi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar