tdv islam ansiklopedisi

44. cildi ile tamamlanmak üzere olan türkiye'nin ilahiyat alanındaki gelmiş geçmiş en kapsamlı eseri. her bir maddesi alanında ehil kişilerce hazırlanmış her kütüphaneye lazım bir külliyat. şöyle de bir mottosu var;

tercüme değil telif bir eser..

(bkz: dia)

devamını gör...
sadece "osmanlılar" maddesi ile ilgili ayrı bir kitap çıkarabilirsiniz o derece kapsamlı bir ansiklopedi. tabi meydan larousse, ana britannica kadar madde sayısı fazla değil ama, artık o maddelerdeki bilgileri internette kolaylıkla bulabiliyorsunuz. önemli olan maddenin içeriğinin kapsamlı olması. emeği geçen kim varsa Allah razı olsun...
devamını gör...
diyanet yayınlarından alınması gereken ansiklopedi. orada bir cildi 30 tl veya 31,5 tl...
devamını gör...
yıllardır almayı umut ettiğim, ama bir türlü paramın olmadığı eser. varmış bi hayır alamayışımda. mutluyum şu an.
devamını gör...
bizim evde kütüphanenin 2-3 rafını parsellemiş ansiklopedi serisidir.. bayağı da büyük ve ağır her bir cildi.. yıllarca hiç bitmeyecekmiş gibi taksit taksit eve geldiğini hatırlıyorum..sanırım hala bitmemiş*.. içeriği gerçekten muhteşem, olağanüstü, wonderfulll.. inanılmaz ayrıntılı ve profesyonelce hazırlanmış ansiklopedidir.. her evin kütüphanesinde olmalı..
devamını gör...
tamamen bitmesi 30 yılı bulan bu kapsamlı eserin özellikle ülke ve şehirlerle ilgili maddelerinin güncellenmeye ihtiyacı var. inşaallah tdv bu alanda da çalışmalarını ihmal etmez.
devamını gör...
üsküdar bağlarbaşındaki isam*'da hazırlanan, 1983'te başlanıp aralık 2013'te 44.cildi ile tamamlanmış olan islam dünyasının ilk bu türlü eseri*. fakat ilave ciltler ve yenilemeler devam edecekmiş.
devamını gör...
icerigine diyecegim yok; ama ilahiyat öğrencilerine onun bircok maddesini ezberlettikleri icin gözümde kararan ansiklopedi serisi.
dili de herkesin anlayabileceği kadar basit degil cok terim var, anlamal icin biraz arapca ve osmanlıca bilmek gerek.
kapsamı bayagı iyi.
devamını gör...
site hemen tıkandığı için indiremediğim ansiklopedidir.
devamını gör...
17000 madde içeriyor. yaklaşık 2000 kişinin katkılarıyla oluşturulmuş. tabi bu insanlar işinin ehli, alanına hakim olan, bilgili kimseler.
devamını gör...
44 cildinin de e-kitap halinde bilgisayarımda kayıtlı olduğu eser.

eksiği olan haber versin, bir yolunu bulur paylaşırız inşallah.
devamını gör...
ilahiyat ve özellikle sosyal bilimler alanında muazzam bir kaynak. diğer ansiklopedilerden farkı madde içeriğinin özellikle bazı maddelerin içeriğinin çok ayrıntılı olması. daha öncede belirttiğim gibi özellikle bazı maddelerinden o konuyla alakalı küçük bir kitap çıkabilir.

yalnız bir özelliği var ki yine diğer ansiklopedilerde göremedim; bir kişinin madde olarak bu ansiklopediye girebilmesi için o kişinin ölmüş olması gerekiyor. yani ne kadar önemli bir kişi olursa olsun yaşıyorsa ona yer verilmiyor. bence de mantıklı çünkü kişi belki en önemli eserini vermemiş ya da hayatının dönüm noktasını yaşamamış yani her halükarda o madde eksik kalacaktır.
devamını gör...
bu işe çne ayak olan, başlatan, emek harcayan,geliştiren, destek veren kim ve kimler varsa Allah razı olsun.
türk sosyal bilimcilerinin yüz akı.
devamını gör...
her medeniyetin bir ansiklopedisi vardır anlayışıyla yola çıkarak hazırlanan ve ıslam dünyasında henüz muadili bulunmayan külliyat..
devamını gör...
iki tane ek cilt yayınlayarak olayı bitirmiş olan süper ansiklopedi. böylece 44 cilt olan ansiklopedi 46 cilt olarak bitirilmiştir. bu ek ciltler çeşitli sebeplerle unutulan maddeler ve yazılırken henüz hayatta olup sonradan vefat edenlerin biyografilerini kapsıyor. çünkü islam ansiklopedisi hayatta olanları ne kadar önemli bir kişi olursa olsun madde olarak eklemiyor. bu yüzden bu son iki ek cilt daha çok biyografi ağırlıklı.
devamını gör...
bazı netameli konuları es geçiyor yahut geçiştiriyor olsa da efsanevi bir çalışmadır.

uşakları alıştırdım, buraya müracaat etmeyi öğrendiler. güzel oluyor.
devamını gör...
müthiş bir çalışma. alanında uzman kişilerden özlü şekilde bilgi aktarımı. kültür birikiminin güzel bir derlemesi.
devamını gör...
baştan sona elden geçirilmesi gereken ansiklopedi.

fethullah ve avanesine yapılan atıflar ve alıntılar içeriğinden çıkarılmalı. kaynakçalar listesinden silinmeli..
devamını gör...
hayat kurtarıcısı. eğer özellikle osmanlı dönem yapıları için detaylı ve net bilgi arıyorsanız derya deniz, uçsuz bucaksız bir mabettir. ayrıca cilt cilt * kütüphanelerde bulabileceğiniz gibi http://www.islamansiklopedi... adresinden de kolayca ulaşabilirsiniz kendisine.
devamını gör...
mobil sitesi de kullanıma açılmış vaziyette. benim açımdan hayırhah bir gelişme oldu. bir de wiki'de olduğu gibi "rastgele" sekmesi falan gibi bir şey eklerlerse balından yenmez. sadece araştırma maksatlı kullandığımız bir kaynak olmaktan çıkar, can sıkıntısına da ilaç bir kutsal bilgi kaynağına dönüşür. umarım ilgili abilerin aklındadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar