tecrübe

bedava sermaye...çünkü daha önce denenmiş şeylerden elde edinilen kazanımlar ile kütüphaneler dolusu kitaba bedel çıkarılan derslerin genel adıdır. bir misal"yaşanılmış kötü tecrübeleri yaşayarak tasdik etmek aptallıktır" tecrübe edinemeyen tek tecrübe de ölümdür. zira tecrübe edenlere dasnışamıyorsunuz.mecazi ,manevi olanlar hariç...
devamını gör...
--- alıntı ---
bir gün hz. muhammed(s.a.v.) ashabıyla otururken huzuruna bal getirilmiş. hz. muhammed orada bulunanlara "bu nedir?" diye sorduğunda, herkes "baldır, Allah'ın rasulü" demiş. hz. ali ise ancak tattıktan sonra "baldır" cevabını vermiş. bu durum peygamberimizin hoşuna gitmiş ve "doğrusunu ali söyledi" buyurmuştur.

tecrübe, birçok durumda bilginin annesidir. *
--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

mücahid, bazı anların tekrarlanmaya meyilli olduğunu bilir. daha önce üstesinden gelmek zorunda kaldığı zorluklarla sık sık karşılaşır ve daha önceden şerefle kurtulmak zorunda kaldığı zor durumlara düşer ve bu, ruhunu utandırır. sanki herşey tekrar ediyor gibi, ilerleme yapamıyor gibi ve ilerlemeye gücü yok gibi gelir.

"bununla daha önceden karşılaşmıştım" der kalbine. "evet, karşılaşmıştın" der kalbi, "ama asla tam anlamıyla karşılaşmamıştın."

ve işte o zaman mücahid, Allah celle celaluhu'nun onu doğru yolda imtihan ettiğini anlar.

--- alıntı ---

devamını gör...
15.
hataların ihtisas yapmış ismi..

"tecrübe okulunda öğrenim ücreti yüksektir; ama akılsızlara bir şeyler öğretebilen başka okul da yoktur. " j.swift
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar