tefekkür

cemil meriç'le özdeşleşmiş bir kavramdır tefekkür.öyle güzel anlatır ki düşünceyi :

evet, düşünce adamı bir zümrenin emir kulu değildir. hiçbir merkezden talimat almaz. bir partiye bağlı olmayabilir. ama tarihe angajedir, kucağında yaşadığı topluma angajedir. yani vatandaş olarak vazifeleri vardır: belli savaşları kabul etmesi, belli tehlikeleri göze alması lazımdır. bir devrin şuuru olmak zorundadır o. başlıca vazifesi: bütün hakikatleri yoklamak, bütün yalanların maskesini yırtmak, kalabalığa doğruyu göstermek. bazan yangın kulesindeki nöbetçi olacaktır, bazan engine açılan geminin kılavuzu. sokakta insanlar boğazlanırken, düşüncenin asaletine sığınarak elini kolunu bağlamak, düşünceye ihanettir.
devamını gör...
fikretme. günümüzde en tembeli olduğumuz hareketlerden birisi.
herhangi bir şey hakkında fikir edebilme potansiyelinin aktif hali. zihnin yaratılış gayesi. marifetullaha ulaşmanın ve o yolda terakki edebilmenin vesilesi. kainat kitabını okuyabilmenin ön şartı. bir nar tanesinde de, bir nar ağacında da tecelli eden ilahi isimleri okuyabilme kabiliyeti ve bu kabiliyeti kazandıracak yegane araç. tefekkür edilen şeyi kendi hesabına fikredince pek bir işe yaramayacak ancak o şeyi yaratan hesabına fikredince asıl manasını bulacak olan en temel insani pratiklerden birisi...

insan her azasıyla her organıyla ibadet etmek için yaratılmıştır. bedenin bir ibadeti olduğu gibi aklın da, kalbin de bir ibadeti vardır ve tefekkür zihnin/aklın ibadetidir.

"muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, tefekkür eden insanlar için elbette birçok ibretler (ve dersler) vardır." (3/190) ayet-i kerimesi için Allah rasulü (sav) kim bu âyeti okuyup da tefekkür etmezse ona yazıklar olsun!" buyurmuştur. ki tefekkür etmemenin en azından tefekkür etmeye gayret etmemenin kendi kendine yazık etmek olacağını ifade etmişlerdir.

insan 1 saat boyunca sağlam bir tefekkür etsin, iman hakikatleri onun aklında, kalbinde, ruhunda yerleşecek, sağlamlaşacak, inkişaf edecektir. bu ise Allah sevgisine ve ruhani bir zevke kapı aralar.

tefekkür nasıl ibadet olur?
eşya ve hadiseleri kendi hesaplarına değerlendirmekle tefekkür etmiş oluruz ancak tefekkürün asıl manası olan, yani ibadet manasını içeren bir tefekkürde bulunmuş olmayız. eşya ve hadiseleri Allah'ın onlarda tecelli eden isim ve sıfatlarıyla birlikte düşünüp marifetullah yolunda (bir arpa boyunca da olsa) yürümeye başladığımızda tefekkürümüz tefekkür olur.
devamını gör...
dini anlamda da Allahin amacini cozmeye kasmak ya da onu anlamaya alismak,onun bu evrendeki izlerini gormeye calismak icin dusunmek olarak da aciklanabilir. eski türkçede düşünce anlamına gelir..
devamını gör...
hakkıyla bir saat yapılanı, bir sene nafile ibadet yerine geçebilir.

kaynak: hadis-i şerif meali

"bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten hayırlıdır." el-aclã»nã®, keşfu'l-hafâ, 1/370.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar