tehanu

tehanu yerdeniz serisinin sonradan olma kitabıdır, seri aslında üç kitap olarak planlanmışŸ ama aradan uzunca bir süre geçtikten sonra uslanmaz bir feminist olan le guin, ged'in, serinin bitişŸine dair bu kadar bencilce bir kararı verme hakkına sahip olmadığŸına karar vermişŸ ve hikayeye tenar'ı ve therru'yu dahil etmişŸtir, iyi de etmişŸtir.

bundan önceki kitapların büyümek-cinsellik-ölüm hakkında olduğŸunu göz önüne alırsak ve tehanu'nun ana temasının ne olduğŸunu sorarsak bence kadın-erkek ve güç kavramları temel izleklerimiz olabilir. kadınların, insanı görmek ve insana yoğŸunlaşŸabilmek konusunda (l'ye özel not: bunu okuduğŸunu biliyorum ve üzgünüm) erkekleri çok aşŸan bir yetenekleri olduğŸunu söyler diyebilirim. bir de zayıflığŸın içinde sıkışŸıp kalmayarak, kendi kendini ayağŸa kaldırmak, gerçekleşŸtirmek üzerine yoğŸunlaşŸıyor demek de mümkün. erkek olmanın getirdiğŸi güç ve iktidar yükünün, bazen erkeğŸin kabuğŸu olarak onun kendisini, gerçekten kim olduğŸunu gizleyebildiğŸini, aynı zamanda onu yok da edebildiğŸini, esir de alabildiğŸini gösterir. hiç farketmeden kendisini iktidar odağŸı olarak görebilir, bunun içerisinde kendisini yitirebilir, kendisini bu güçle eşŸleyebilir, bu gücü kendisi sanabilir, bu gücün yok olduğŸu yerde bir kendi kalmayabilir...

tehanu kötülüğŸün yok olmayan yapısını aktardığŸı gibi iyiliğŸin yücelticiliğŸini ve büyütücülüğŸünü de işŸler. kötülük ve iyilik asla geçici değŸildir, her zaman kalıcı, tabiri caizse tüm varlığŸı kuşŸatacak biçimde var olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar