tek kullanımlık başörtüsü

ingiltere’de (uk, birleşik krallık - bk) bir hastane vakfı çalışanlarına tek kullanımlık steril başörtüleri sağlayarak bir ilke imza attı.
royal derby hastanesi başörtülerini bu ay asistan doktorlardan birinin eğitimi sırasında aklına gelen bir fikir üzerine başlattı.
hastanenin müslüman hekimlerinden farah roslan, icadın “inanca bağlı giyim kurallarıyla ameliyathanede bulunma” formülü olduğunu ve bu konudaki tartışmalara mani olacağını belirtti.
bbc radio derby'e konuşan roslan, tek kullanımlık başörtülerinin, genellikle gün boyu giyilen tesettür başörtülerüne dair enfeksiyon kaygılarına çözüm olduğunu söyleyip, “tüm gün aynı başörtüsünü kullanıyordum, elbette ki temiz ve ideal olmuyordu” diye ilâve etti.
asistan doktor daha sonra son dizaynı yapıp çeşitli kumaşları test etmeden önce ilham almak için memleketi malezya'ya gitti.
roslan, “gerçekten mutluyum bunun ulusal boyutlarda desteklenip destelenmeyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.
ındependent türkçe’den sarah young’ın haberine göre royal derby hastanesi'nde roslan'a rehberlik eden danışman cerrah gill tierney, vakfın birleşik krallık'ta tek kullanımlık başörtüsü sağlayarak bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.
tierney “bunun ülke çapında ameliyat odalarının etrafını saran gizli, üstüne konuşulmayan bir sorun olduğunu biliyoruz ve bunun resmî olarak ele alındığını zannetmiyorum. çok pahalı değil ve umarım etkisi muazzam olur” dedi.
tek kullanımlık başörtülerinin türkiye’de de kullanılmasında acele edilmesi şart. bu hem tartışmalara mani olur, hem de gerçek demokrasinin en ideal boyutlarda olduğu ingiltere’den pozitif yönde bir ilham alınmasına ve dindarlara karşı gâvurca yaklaşımlara mani olur diye umuyorum. (bkz: tesettür) (link: http://www.harbidenhaber.co...)
devamını gör...
gayet mantıklı ve uygulanabilir bir fikir.

o ortamda çalışmayan, ne konuda neye ihtiyaç olduğunu bilmeyen ve o ortama dair bir fikri olmayacak olma sebebi genel anestezi olan insanlar için kendilerince bir dalga geçme sebebi olarak görülmesi gayet normal. yaygınlaşmasını dilerim.
devamını gör...
koronavirüsün etkili olduğu bu günlerde üretilip pazarlanabilir ürün. bi de virüsleri tutan maddeden yapılırsa ummmaaah patladı gitti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar