tek parti dönemi

#siyaset  #özgürler 

her sokakta yalnızca bir çılgın partinin yapıldığı karanlık dönem. oysa şimdi öyle mi geçen akşam her berkecanlarda delicesine eğlence vardı, hem de ılgazkuşlarda partinin kralı vardı. neticede tek parti dönemi kötü pijama partisi bile yapamazsın.
devamını gör...
1923 -1950 yılları arasında kalan cumhuriyetin elitlerine göre muhteşem yüzyıl, insanlık tarihine göre ise cumhuriyetin karanlık ortaçağıdır.
devamını gör...
"yeter! söz milletin" sloganı ile iktidara gerçek bir hükümetin geçmesiyle son bulmuştur.

ayrıca unutulmamalıdır ki chp döneminin asr-ı saadeti sayılabileceği tek dönem, hz. muhammed (s.a.v) gelmeden evvelki; kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü cahiliyye dönemidir.
devamını gör...
--- alıntı ---

tarih: 24/7/1942

gazetelerimizin son günlerdeki neşriyatı arasında dinden bâhis bazı yazı, mütalaa, ima ve temennilere rastlanmaktadır. bundan sonra din mevzuu üzerinde gerek tarihi, gerek temsili ve gerek mutalaa kabilinden olan her türlü makale, bend, fıkra ve tefrikaların neşrinden tevaki edilmesi ve başlamış bu gibi tefrikaların en çok on gün zarfında nihayetlendirilmesi rica olunur.

başvekalet
matbuat umum müdürlüğü

--- alıntı ---
devamını gör...
türkiye'de 1923-1945 yılları arasındaki zaman zarfıdır.
tabi kazım karabekir ve rauf beyin basında bulunduğu, 1924'de
kurulup yine o tarihte şeyh said isyanı bahane edilerek
kapatılan terakkiperver cumhuriyet fırkasını saymaz isek...
devamını gör...
tüm türk tarihi boyunca bu dönem kadar halk çoğunluğunun yoğun ve sistemli baskı gördüğü bir başka dönemin varlığı tartışılabilecek bir süreç.

geçenlerde alanında oldukça okuyan ve güzel yorumları olan tanıdığım bir tarihçinin tek parti döneminde ingiliz, amerikan tipi değil fransız tipi baskıcı laiklik anlayışının benimsendiği yorumlarına katılmadığını ifadesi vardı. dinin zayıflatılması ve geriye gitmesi için sovyet laikliği ve baskıcılığına daha yakın bir laikliğin benimsendiğini, özellikle kendisi biraz daha ahlakçı olan ismet inönü döneminde bu baskıcılığının daha zirveye ulaştığını söylüyordu.
devamını gör...
demincek bir yazarımız bu dönemde kalkınma hamlesi yapılırken ve osmanlı borçları ödenirken hiç borç alınmadığına dair bir iddiada bulundu fakat neyse ki google var. her türlü bilgiye ulaşılabiliyor.

arayın, ulaşın.
devamını gör...
bazıları bugün olduğu gibi chp nin sürekli demokratik seçimleri kazandığı bir dönem sanıyor.

sen yanlış anlamışsın kardeş. seçim meçim yok. olsa da esad 'ın seçimleri gibi formaliteden. başka partide yok zaten ondan tek parti dönemi deniyor. başka parti kurulursa hemen kapatılıyor. parti kapatmayı sen bilirsin hani bugün kanka olduğun kemalistler sürekli savunduğun partiyi kapatıyorlardı oradan.
devamını gör...
malesef tek parti döneminde, türkiye'nin futbolda hiçbir başarısı yok. ne dünya kupasında, ne de avrupa kupalarında..

ancak, bu dönemden sonra dünya kupası üçüncülüğümüz ve uefa kupası şampiyonluğumuz var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar