tekerlek

tekerlek ya da teker, dairesel bir formu olan ve genellikle bir eksen (bazen dingil) etrafında dönme yeteneğŸi ile çoğŸunlukla bir yükün bir yerden bir yere hareketini kolaylaşŸtırmak amacıyla kullanılan araç.


devamını gör...
atesin aksine medeniyetin gelismesinde abartilacak kadar fayda saglamamis olan icad. ilk donemlerine ait tanrisal torenler ve savas arabalari icin kullanildigina ait deliller mevcuttur (m.o. 2000) yalniz ticari amacla kullanildigi hakkinda bir delil yoktur. aradan gecen yuzlerce yildan sonra ortadoguya tekerlegin tam anlamiyla gelmesi 17.yy a gelmektedir. amerika kitasinda yapilan kazilarda tekerlegin dingil uzerinde calisir vaziyette oyuncaklarda kullanildigi ama hayatin hic bir asamasina sokulmadigi dikkate deger bir detaydir(cografi sartlardan dolayi muhtemel durum). ticari amacla kullanildigina ait deliller ancak m.o. 200 lu yillara dayanir.
devamını gör...
uygarlığın en önemli temel taşıdır. nasıl ki yazının icadı (modern tarih ilmine göre), bilginin gelişmesi ve yayılmasına öncülük ettiyse, tekerlek de uygarlığın taşınmasına en büyük etken olmuştur.

temel olarak ilk defa mezopotamya'da (bkz: sümerler) m.ö. 4000'lerde kullanıldığı bilinmektedir, eş zamanlı olarak diğer uygarlıklara da geçmiştir.

bir takım iddialara da en kesin ve net cevabı veren unsurdur ekerlek; nitekim eski kıtanın her noktasında kullanılmasına karşılık yeni kıta olarak adlandırılan amerika'da kullanılmamış olması ilginçtir. ne mayalar, (gbkz: aztekler ve inkalar) bu icattan haberdardı, ancak kristof kolomb'un keşfinden sonra kıtaya girmiştir. dolayısıyla bu bilgi eski amerika uygarlıklarının mısırlılar ve diğer eski kıta uygarlıkları ile iletişimde olduklarını ya da eski kıtadan amerikaya göç ettikleri iddiasını çürütmektedir.
devamını gör...
uygarlığın ölçsüsü olarak görülen mühim bir tekniktir. savaş ve ticaret gibi konularda oldukça belirleyici olmuştur.

bu tanım, klasik eski kıta tanımıdır, lakin tekerlek tekniğini en iyi kullananların en uygar seviyeye ulaştığı görülmüştür. hatta sanayi devriminin itici gücü olan lokomotif de konuyla ilgilidir.

işin aslı, tekerlek, savaş ve ticaret konularını oldukça hızlandırmıştır. ama sunulmaya çalışılan bir bilimsel dayatma hakkındaki tüm ezberleri de bozar mahiyettedir. hani derler ya, yeni kıtayla eski kıtanın antik dönemlerde bir bağı vardı diye, o zaman en önemli teknik konusunu bu yeni-eski kıta ayrımcılarına sormak gerekir, nasıl oluyor da o yeni dediğiniz kıtada tekerlek teknolojisi bilinmiyor diye.
devamını gör...
hareket sağlayan, merkezi etrafında dönebilen dairevîparça: [is.]
araba tekerleği.

tekerleğe benzeyen, tekerlek şeklinde yuvarlak olan.

hareketi sağlayan unsur. [mec.]
sanma bu tekerlek kalır tümsekte-fâzıl

ibne. [argo]]
*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar