telif hakkı

kitap, resim, müzik gibi olduğu kadar diğer türlü her şeyde olabilir. mesela bir şyin crack'ini yapmak da suçtur ama türkiye'mizde bu durum pek önemsenmez. warez paylaşımlar da bir suçtur ama çoğu kişi bunu bilmeyip, internet sitesi yasaklanınca, yoksa iran mı oluyoruz lan diyip höykürmeye başlıyorlar. forumtr'nin domaini neden blocklandı ve frmtr oldu biliyor musunuz? ek olarak neden artık frmtr'de program paylaşılmıyor ve paylaşanlar banlanıyor biliyor musunuz? bilmiyorsanız beni takip edin, coming soon!


(bkz: frmtr de warez program paylaşmak)
devamını gör...
edebi, dramatik, müzikal, artistik ve diğer entelektüel eserler gibi "özgün yaratıcılık yapıtları"nı oluşturan eser sahiplerine kanunlar tarafından sağlanan bir koruma biçimi.

telif hakkı türkiye'de 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu ile koruma altına alınmıştır.
devamını gör...
bildiğin kul hakkıdır. sahnede adamın şarkısıyla alkış alan seslendirdiği şarkının bestecisinin ismini bile anmamaktadır. diğer yandan batıda bir filmde zamanının hit şarkısı olan samanyolu melodisini ıslıkla terennüm eden bir sahnesinden dolayı telif ücreti gönderdiği vakidir. bizim bu denli saygı ve hak mahrumuna yol açan davranışlarımız yüzünden bir adım yol alamıyoruz.
devamını gör...
dursun ali erzincanlı bir programında izinsiz yayınlanan tüm eserleri için tüm haklarını helal ettiğini belirten bir açıklama yapmıştır.

şarkıcılar da kıytırık bir şarkı yapıyorlar, ondan sonra vay efendim telif hakkı bilmem ne.
madem bu kadar telif hakkı meraklıları, kendileri de barlarda gece kulüplerinde sahnelere çıkıp başkalarının şarkılarını okuyup para kazanıyorlar. o zaman da helal haramı düşünüp telif hakkı ödüyorlar mı acaba?
hiç sanmıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar