tematiği kaldıralım kampanyası

sözlük için faydalı olacağını düşündüğüm kampanyadır. bu tematik olayı bana ciddi ciddi saçma geliyor. çoğumuzun yazabileceği bir çok başlık "ilgi çekmez" denildiği için tematikte duruyor. dikkat edilirse tematikteki çoğu başlığa sadece 1 tanım girilmiş. tematikte de yüzbinlerce başlık olduğunu düşünürsek durumun vahim olduğu gözüküyor. başlıklardaki tanım sayısının artmaması demek bizim google'da gözükmememiz demek. gerçekten de tematik bir cevher olarak duruyor. orayı boş bırakmamamız lazım.

elbette tematiğe girip yazabiliriz. ben de tematikte çok başlık açtım ama gözden ırak olduğu için yazarların ilgisini çekmiyor işte bunu inkar edemeyiz. özellikle sözlük gibi adam aşırı tanım girerse modlar gerekli tanımları yukarı çıkarsın bu kadar basit.

bu kampanyayı ciddi ciddi düşünmenizi öneriyorum. özellikle yönetici ve modlara söylüyorum. tematiğin kaldırılması sözlüğe çok şey katar. bundan sonra söz yazarlarındır.
devamını gör...
yeter arkadaş, her gün sözlükten bir şeyleri kaldırmanın peşindesiniz siz de...

"her güne bir kampanya" kampanyası mı başlattınız kendi aranızda?

tematik dediğiniz, sözlüğün ikinci veritabanı bana göre...

"yani butonu"nda artılarımla destekledim ama bu mantıklı değil, gündemi işgal edecektir bir dolu literatüre ait kavram...

hem ne gerek var sanki, dursun durduğu yerde işte...
devamını gör...
hiç kullanmadığım ve ne işe yaradığını bilmediğim için desteklediğim kampanya. öğreten olursa belki vazgeçerim.
devamını gör...
birileri goygoy için kampanya yapıyor. ben burada goygoy yapmıyorum. sözlük için daha hayırlı olduğunu düşündüğüm için ortaya atıyorum. istemiyorsanız yok dersiniz olur biter. hatta tematiğe bile atabilirsin senin elinde.
devamını gör...
sözlükler salt bilgi edinelim, bilgi verelim mantığı ile oluşturulmuş platformlar değil. hiçbir yazar da sanmıyorum ki sahip olduğu bilgiyi evrenle paylaşma borcu hissederek en ulvi duygularla yazsın. herkes okunacağını umarak yazıyor, kendini ifade edeceği sosyal bir platform olarak görüp yazıyor sözlükte.

tematik başlıklar genelde türkçe sözlükte yer alan salt bilgi içerebilecek başlıklar oluyor. amacı salt bilgi almak olan birinin yöneleceği daha resmi kaynaklar varken tematiğin çok da önemli bir işlevi olmadığını düşünüyorum.

zamanında sadaret kethüdası gibi tematiklerin tozunu attıran bir abimiz vardı fakat onu şimdilerde zor bulunacak idealist bir yaklaşımla yazan kurucu kadrodan olmasına bağlıyorum. şahsen yazdığım tanım kimseye ulaşamayacaksa tematiğe yazmak istemem. yazmak istediğim bir başlıksa bile tematikte olduğu için yazmam. sözlüğün maaşlı yazarı değilim ne de olsa.
devamını gör...
bence tematik kalmalı çünkü sözlük gibi adam vb. tanım girişlerinin solda olmaması lazım.
bana göre asıl kalkması gereken yukarıda bahsettiğim içeriğe uymayan başlıkların tematiğe atılması.
mesela bir yazarın nick altında tartışma oluyor ve bir süre sonra da başlık tematiğe gönderiliyor.
bence bu noktada işlem o başlığa değil başlığın tematiğe atılmasına sebep olan tanımlara yapılmalı.
bu tanımlar sıkıntılı, kurallara uymayan tanımlar ise tanımları silersin, yok eğer bu tanımlarda kurallara aykırı bir durum yoksa o zaman başlığa da dokunmazsın.
devamını gör...
bence uygun olan kampanya, neden mi kaldırılsın. sansür niyetine kullanılan ve bir süre sonra sol frame e benzeyen bir tematik kısmının olmaması için, her tartışmanın ilk raddesinde başlıklara hokus pokus yapılmaması için mesela.
kaldı ki bu uygulamayı kullanan sözlükler biliyorum, bir sorunları yok gibi duruyor.
devamını gör...
yetmez ama evet ile katılacağım kampanya.

ama türkçe sözlük tarzı tanımlar için de bir nebze gerekli.

ayrıca benim mahlas başlığını nereye atacaklar la o zaman.
devamını gör...
tematik birilerinin tartışmasından mütevellit kavgayı dövüşü yatıştırmak adına yahut uygun görülmeyen başlıkları yollamak için var edilmiş bir yer değildir. bu işlevlerini biz modlar ergonomik bulduğumuz için kullanıyor olabiliriz. bu tartışmaya açıktır.
diğer yandan asıl işlevi, herhangi bir konu başlığını arama yapan birilerini sözlüğe yönlendirme gayesi gütmektedir. diğer bir deyişle yazar portföyünün genişletilmesi amacına hizmet etmektedir.

ilk halini kullanmak sadece geçici bir önlem olarak başvurulan yöntemdir.

bu kampanya dikkate alınmaz söyleyeyim. ben, nickaltı kavgalarında mahlasların tematiğe yollanmasını konu alan bir kampanya yaparsanız desteklerim. bunun da şartı bellidir. çizgiyi aşmamak. bu uygulanır fakat sonuçlarına da yazarların katlanması beklenir.
yazar olarak prensiplerimden birisi de nickaltımda her ne yazılırsa yazılsın silinmemesidir. fakat bu benim dışımda gelişen bir şey olduğu için ben silmesem başkası siliyor.
siz de ben katlanırım arkadaş diyebiliyorsanız bahse konu kampanya tarafımca sonuna kadar destek görür. öbür türlü o iş yaş.
devamını gör...
misal şu an için geçerli.
jay jay ile subzero nun başlığı neredeyse peş peşe biçimdeydi. bir baktım ki jay jay ın başlık canlandırılmış, hop yukarı çıktı.
ulan dedim bu inmemiş miydi dur şimdi subzero nun başlığı görünce anlarım fakat başlık ortada yok! neden çünkü tematiğe atılmış. ya neden yapıyorsunuz bunu? yazdık bitti o başlık 2. sayfaya geçecekti zaten ne amaçla yapılıyor bu?
hangi fikrin ürünü merak içindeyim.

ekleme: şimdi bu da tematiğe uçar görülmeden ya da yok biz çok serbestiz imajı vermek amacıyla bırakılır. bilemedim.
devamını gör...
desteklediğim kampanya. bu uygulama interaktif sözlüğün ruhun aykırı. yazılan sol frame e gelecek.
devamını gör...
saçma bir kampanya bence. seri bir şekilde girilmiş tek satirlik, alıntı, onlarca başlıgın birden sol frame'i kaplaması hiç hoş bir görüntü vermez. yazmak isteyen yazarın da isteğini kırar.
devamını gör...
en azından sansür aracı olarak kullanılmasın. görülmesini istemediğin bir tanım varsa silersin gerekçesini de söylersin. ama hem bir gerekçe gösterme hem de kafana göre tematiğe at. olmaz öyle. ayıp.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar