tembel avrat reyonu

tandır ekmeğini yapan kadınların ancak müzelerde bal mumuyla sergilenir hale gelmiş olması ve çalışan kadın konseptinin feminizmle birleşip her geçen gün salgın hastalık gibi yayıldığının en açık nişanesidir.
devamını gör...

--- alıntı ---
ama böyle bir reyon var,gaziantep'te.market oli de.

gördüğünüz gibi,temizlenmiş,ayıklanmış,doğranmış sebzeler,oyulmuş dolmalıklar satılıyor.

bu adet bize suriye'den geldi.son yıllarda,antep'e çok yakın olduğu için,resmi işlemler de en aza indirildiği için,pek çok kişi suriye'ye gitti.alışverişe,eğlenceye,ticarete...herkes farkli amaçlarla gitti.

ben?

hayır ben gitmedim,çünkü benim şöyle katı bir kuralım var;yanlış bulabilirsiniz,"ülkemin heryerini görmeden yurtdışına gitmem".

suriye'nin şam şehrinde bizim kadınlar bir çarşıya bayılmışlar,adı "tembeller çarşisi".

burada,aklınıza ne gelirse yemeklik, sebze,hepsi ayıklanmış,soyulmuş,doğranmış,yani al eve götür tencerey at pişsin,bu kadar.

o kadar bahsettiler ki bu çarşıdan,bizim en eski marketimiz de böyle bir yenilik yapmış hanımlar için.

adını da espri olsun diye böyle koymuş.

çünkü antep'çok eskiden ber bir "avrat pazari" vardır.bu pazarda,genellikle kadınlara yönelik ürünler satılır,yani mutfakta kullanılan,genellikle kışlık yiyecek türü şeyler.

"avrat" sözcüğü,şimdi modern insanlar tarafından çok kullanılmasa da,hiç te ayıp olmayan,çok kolylıkla kullnılan bir sözdür.

çok iyi hatırlarım,büyük teyzelerin falan kendilerini tanıtırken,"ben ali'nin ,veli'nin,...avradıyım" dediklerini.

çok iyi bilirim hala 5o yaşın ustundeki pek çok erkeğin,hatta daha gençlerin,"bizim avrat" diye eşlerinden bahsettiklerini.

yani ayıp veya hakaret,ya da küçümseme,saygısızlık anlamında değildir bu söz.alışılmış,iyi niyetle kullanılan bir sözdür sadece.

haaa bakın bir de "eksik" sözcüğü vardır,kadınlar için kullanılır,yani bildiğiniz "eksik etek" sözünün kısaltılmışı gibi,kadınlar bile bazen birbirlerinden "eksik" diye bahseder.biraz "kadıncağız" anlamını taşır.hatta söylenirken "k " harfi yutulur "eesik" şeklinde söylenir.

bu da yine kimse tarafından,"hakaret içeren " bir hitap olarak algılanmaz.

her memleketin böyle kendine has özellikleri vardır,gaziantep çok fazla "özellikleri ve güzellikleri" olan bir kent,bu hitap şekillerini ise bana "tembel avrat reyonu" çağrıştırdı,sizlerle paylaşmak istedim.yanlış anlayanlar olmuş,onu düzelteyim dedim.
--- alıntı ---

devamını gör...
insan konforu sever.
tamam ama
bu şekilde bir pazarlama stratejisi çok yaşayamayacaktır muhtemelen.

artık adam karısına sinirlenip mi yaptı bunu ne ?
kim bilir.
belkide karısına soyduruyordur meyve ve sebzeleri .
devamını gör...
işten, çor çocuktan yemek için ayırması gereken vakti ayırmayan hanımlar için icat edilmiş, ayıklanmış temizlenmiş elenmiş ürünlerin satışa sunulduğu reyon.
devamını gör...
gayet mantıklı bir pazarlama tekniği.

100 kadın/erkekten kaçı ayıklatmadan balık alıyor ?
100 evden kaçında salça yapılıyor ? (metropollerde)

bu üşenmekten çok, vakitle ve günün yorgunluğuyla ilgili bir hadisedir bence.
devamını gör...
ıspanağın her türlüsünü pişirmesini de yemesini de çok severim. üşenmiyorum da gerçekten. fakat geçen ıspanağı yıkarken harcadığim suyu görmek için musluğun altına kova koydum ve dehşete düştüm. daha az su harcanan yöntemlerle içim rahat etmiyor. bu şekilde yıkamaya da akan suları görünce gönlüm el vermiyor. neyse sonra gittim, tembel avrat reyonu diye adlandırılan reyondan yıkanmış ıspanak aldım. çok daha az su tüketerek yıkanıyor ıspanaklar. tadı da hiç fena olmadı. bı dahakine böreğe deneyeceğim.
tanım: kimi zaman işlevsel olan reyon. tavsiye ederim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar