tembel hayvan

hareketlerindeki tembellik iç organlarına da sirayet etmiştir. bağırsakları bile ağır çalışır. ortalama olarak 10 günde bir hacet görür.
devamını gör...
tembel bünyelere moral kaynağı olarak gönderildiğini düşündüğüm kaygısız hayvan.. bundan daha coolu ne duyulmuş ne de görülmüştür. yüzündeki "saygılar abijim" tadındaki ifadeyle evde beslenebilecek en külfetsiz, en şirin yaratıktır. pataklasan elini dahi kaldırmaz.. öyle de hürmetlidir.. bu metabolizmaya rağmen büyüyebiliyor olması bile ayrı bi takdir unsurudur..

http://4.bp.blogspot.com/_4OYGjUrdllo/Sce51v4wvoI/AAAAAAAASkE/gWw-oXG1DUw/s400/sloth.jpg

http://www.lifeinthefastlane.ca/wp-content/uploads/2008/05/sloth_11sfw.gif *

(bkz: sloth)
devamını gör...
kertenkele dir hayvanların en tembeli. üzerlerine tanımam valla. yapışırlar bir duvara bir hafta boyunca milim oynamazlar karışanları olmazsa.

emeklilik sonrası yaşam tarzı olarak idolümdür ayrıca.
devamını gör...
--- alıntı ---

tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. dakikada en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır.
tembel hayvanlar, günde 15 ila 18 saat uyuyarak en çok uyuyan hayvanların başında gelirler. kalan zamanda ise yemek yerler ve tutundukları ağaç dalını değiştirirler. pek fazla yemek yemeyip su içmedikleri de bilinmektedir, bu nedenle doğaya en az zararı olan hayvanlar olarak tanınırlar.
tembel hayvanlar, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı bir şekilde yaşarlar. yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya boşaltım yapabilmek için inerler.
sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. hatta tüyleri de ters yöne uzar.
yaşadıkları kosta rika'daki tembel hayvanların ana ölüm kaynakları elektrik tellerine takılmaları ve kaçak avcılardır.
tembel hayvanlar ağaçlarda yaşamaya uyum sağlamalarına rağmen iyi yüzücülerdir.yere idrarlarını ve dışkılarını yapmaya haftada bir kez gibi inerler. sindirim sistemleri çok yavaş olduğu için boşaltımı ayda bir de yapabilirler, çünkü tembel hayvanın midesindeki bir besini sindirebilmesi bir ayı dahi bulabilmektedir.

--- alıntı ---

işte şöyle de güleç bir tipi var:

devamını gör...
hep adını merak ettiğim hayvandı. belgesellerde çok az gösterirlerdi ve tembel hayvan derlerdi. meğerse adı tembel hayvan'mış. en sevdiğim hayvanlardan biridir. tatlılık abidesi.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar