teoride harika bir insan olmak

ciddi bir düşünsel çaba gerektiren durum. teoride harika olmak için de kendi içinde tutarlı, kavramları yerli yerine oturtmuş bir sistem oluşturmak gerekir. ama iş burada bitmez, burada başlar. pratiğe gelelim.

eskilerin deyimiyle ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
devamını gör...
birey değil de tür olarak, "insan zaten teoride harika bir varlıktır" deyu karşılık veresim gelen ifade. pratikte ise pişman olmaya ve batırdığı işi tekrar yoluna koymaya memurdur; teorideki harikulade vasfı da işbu hatasından dönme kabiliyetindendir diye biliyorum. yanlış mıyım a dostlar?

kaç yasak elma yediğimize bakıp yeise kapılmayalım, zaten şeytanın esas tuzağı burada; vesveseyi kendi kalbinden bilmek, onun ruha sirayetinin ilk adımıdır. Allah'tan ümidini kesenden, artık ümidi kesin... neyse, bir çift kelâm edeyim deyu girdiğim bu alâkasız tanımın neticesi şudur ki, âdem'in şerefine layık olalım...
devamını gör...
harika olduğuna inanan insan harika değildir. teorik olarak mükemmel olduğunu düşünmek mükemmel olmamaya delalet eder. harika sözlük olarak eksiksiz kusursuz mükemmel gibi anlamlara sahipse sadece teorik olarak mükemmel olunabilir. kusursuz olduğunu düşünmek en büyük kusurdur.
devamını gör...
davulun sesi uzaktan hoş gelir ya da pandoranın kutusu açıldı hanım modunda olan insandır bence.uzaktan böyle muhabbet edince çok iyi ama pratik olarak dostluğa dökünce 'sen ne pis bi' adammışsın' deyip kaçacağın bir tiptir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar