teoride harika bir insan olmak

ciddi bir düşünsel çaba gerektiren durum. teoride harika olmak için de kendi içinde tutarlı, kavramları yerli yerine oturtmuş bir sistem oluşturmak gerekir. ama iş burada bitmez, burada başlar. pratiğe gelelim.

eskilerin deyimiyle ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
devamını gör...
birey değil de tür olarak, "insan zaten teoride harika bir varlıktır" deyu karşılık veresim gelen ifade. pratikte ise pişman olmaya ve batırdığı işi tekrar yoluna koymaya memurdur; teorideki harikulade vasfı da işbu hatasından dönme kabiliyetindendir diye biliyorum. yanlış mıyım a dostlar?

kaç yasak elma yediğimize bakıp yeise kapılmayalım, zaten şeytanın esas tuzağı burada; vesveseyi kendi kalbinden bilmek, onun ruha sirayetinin ilk adımıdır. Allah'tan ümidini kesenden, artık ümidi kesin... neyse, bir çift kelâm edeyim deyu girdiğim bu alâkasız tanımın neticesi şudur ki, âdem'in şerefine layık olalım...
devamını gör...
harika olduğuna inanan insan harika değildir. teorik olarak mükemmel olduğunu düşünmek mükemmel olmamaya delalet eder. harika sözlük olarak eksiksiz kusursuz mükemmel gibi anlamlara sahipse sadece teorik olarak mükemmel olunabilir. kusursuz olduğunu düşünmek en büyük kusurdur.
devamını gör...
davulun sesi uzaktan hoş gelir ya da pandoranın kutusu açıldı hanım modunda olan insandır bence.uzaktan böyle muhabbet edince çok iyi ama pratik olarak dostluğa dökünce 'sen ne pis bi' adammışsın' deyip kaçacağın bir tiptir.
devamını gör...
annelerin örnek gösterdiği birileri olmak herhalde.
muhlise hanımların kızı gibi, nimet hanımların oğlu gibi. hem okul başarısı yüksek, hem toplumca alkışlanan, instagram reytingi yüksek, kısır günlerinde en çok koltuk kabartan, efendim ana babası ne dilerse o olan, bir emir eri ama kendisi dışında her şey olan biri.

şimdi canım anacım, muhlise hanımların kızı sandığın gibi değil, uyum sorunları yaşıyor, evliliği iyi gitmiyor, annesinden çok çekiyor.

nimet hanımların oğlu da çoktan evden çıkıp gitmiş, dediği gibi her gün akşam yemeğine çıkarmıyor, üstelik yenice işten çıkarılmış.

ikisi de yakın zamanda iyileşsin umalım, ama sen de uyan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar