tepkim moderatöreydi

#sözlük 

şansölyemizin meşhur davos çıkışında, van minüt deyip, şimon peres'i azarlamasından sonra, basına söylediği sözdür. şansölyemiz "siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz" derken, cumhurbaşkanları nezdinde israil'i değil, moderatörü hedef almışmış.**
devamını gör...
+ müdürüm, moderatör dediniz adam bildiğin terminatör çıktı. zibilime bak hele. 2359 tanımımın 2339'unu silmiş.
- her şey güzel olacak. biraz sakin ol bakalım. bekle biraz
+ ben sakinim, tepkim moderatöre ama ben onların nasıl tanım sildiğini iyi bilirim!
- her şey güzel olacak...
+ he heeee güzel olacak !?
devamını gör...
başbakan'ın ilgili basın toplantısında kullandığı iddia edilen söz dizisi. bu durumu aktarırken bile lafza ve hatta sadık kalamıyorsunuz. önce ufak bir düzeltme. tepkim moderatöre diye bir ifade yok. buna yorulacak iki ifade var:

--- alıntı ---

ve toplantı moderatörüne karşı tepki koydum bitmek üzere olan toplantıyı terk ettim.

--- alıntı ---

--- alıntı ---

tavrım moderatöre olmuştur
--- alıntı ---

şimdi dönelim konuya. bir elinde ayna bir elinde cımbız olanlara.

başbakan basın toplantısında moderasyonla ilgili şikayetlerini şöyle sıralıyor:
1. oturum için tam zamanında gelmemize rağmen başlaması için 20 dakika bekledik.
2. moderatör sözümü kesti (burada moderatörün fiili müdahalesini de hatırlayalım).
3. moderatör eşit süre vermedi (peres'e 24, erdoğan'a 12 dakika: iki katı).
4. moderatör objektif yönetmedi.

yani başbakan'ın burada esas tepkisinin moderatöre olduğunu söylemesi normal. ancak aynı basın toplantısında sanki ''tepkim peres'e değildi'' demiş gibi yorumlar çıkarmak izlediğini anlayamamaktadır. basın toplantısının devam eden bölümünde erdoğan, peres hakkında ''peres'in yaşına saygı sebebiyle sesimi yükselmedim yoksa sesim ondan daha yüksek çıkar. çok açık net söylüyorum doğru konuşmuyor tarih onu yalanlıyor siyaset bilimi onu yalanlıyor''. zaten oturumdaki tepkisinde de peres'in yaşına atıf yaparak esas tepkisini ortaya koymadığını söylemiştir. yani kıvırma yok. ayrıca ilerleyen süreçte başbakan'ın peres'e ve israil'e yönelik bu tepkisini devam ettirmesi, ingilizce, ibranice, türkçe öldürmeyeceksin diye nutuk atması da tepkinin o ana münhasır danışıklı dövüş olmadığını gösterir nitelikte.

o youtube kullanmayı bilen elleriniz biraz daha çalışıp youtube'da ilgili tartışmanın tamamını izlerse gerçeği görecektir. anahtar kelimeyi searchbar'a yazın: davos one minute oturumunun tamamı

peres'in sesini yükselttiği başlıca anlar:

our name is peace, not war! (bizim adımız savaş değil, barış)

for us victory is peace, not war! (bizim içi zafer savaş değil barıştan geçer)

...that was that is that will remain the position of israel (...israil'in tutumu böyleydi, böyledir, böyle de kalacak)

what would you do?! (burada parmak sallayarak sözlerine ''istanbul'da bir günde 10 roket 100 roket düşse sen ne yapardın diye sorarak devam ediyor)

daha pek çok yerde şimon peres sesini yükseltiyor, erdoğan'a yönelik hasmane bakışlar atıyor, parmağını sallıyor. tartışmayı izleseydiniz bu tepkilerin önceden planlanmayacak biçimde ani ve fevri geliştiğini görürsünüz. kamera zaman zaman peres bağırırken erdoğan'ı gösteriyor ki o kıpkırmızı kesilen erdoğan suratının rol olduğunu iddia etmek, başbakan'ın oscarlık oyuncu olduğunu iddia etmek gibi bir şey.
devamını gör...
--- alıntı ---
konuşmamda özellikle altını çizerek barış mesajlarını ön plana çıkarttım
herhangi bir şekilde ne israil halkını ne cumhurbaşkanı peres i ne de musevi halkını hedef aldım
--- alıntı ---şeklinde devam eden açıklamanın genel adıdır

yani net bir şekilde tepkim peres e değildi demiştir.

devamını gör...
peres'i hedef almadım sözünün tepkim peres'e değildi anlamına geldiğini iddia edenlerin varlığına şahitlik ettiren söz.
gerçekten de davos'taki oturumda erdoğan barış mesajları verdi. antisemitizmi lanetledi. hedefim israil halkı değil musevi halkı değil demesi antisemitizm ile israil'in ilgili politikalarını ustalıkla ayırdığını kavrayabiliyoruz. bu arada hala sahiden peres'i özel olarak hedef gözetmedim demesinden peres'e tepki göstermediğini söylediğini mi anlıyorsunuz? öyleyse durum vahim. beni yormayın fazla, daha fazla laf anlatmayı uğraşmayayım.
devamını gör...
zaten ortada olan durumdur. moderatörün konuşturmaması üzerine adam zaten moderatöre döndü ve one minute dedi. bunu tayyip erdoğan açıklayınca anladıysanız o sizin zeka seviyenizi gösterir.

peki şimon peres e ne dedi? 0:44 ten itibaren izleyin one minute mi daha ağır yoksa peres e saydırdığı laflar mı?

aynı gün bir chp li çıkıp türkiye batmıştır bitmiştir türünden laflar etmişti.

devamını gör...
korkaklık belirten ifade...

erdağan'ın one minute'ını öve öve bitiremeyen akp'lilere bu sözlerin manasını anlatabilmek deveye hendek atlatmaktan daha zor...
devamını gör...
hohoh, erdoğan kıvırmış, gevelemiş korosunun çarpıttığı olay. evet, one minute'i moderatöre dedi, hayalientry'nin dediği gibi asgari zeka sahibiyseniz bunu erdoğan demeden önce de anlamalıydınız. diplomatik skandal boyutuna vardırmadan toparlayarak israil'in başkasaplarından birine ayarı vermiş, itibarını sıfırlamıştır. haticeye değil neticeye bak. kimse israil'e böyle yüksek sesle tepki koymadı. ilerleyen süreçte ibranice seslenip gediğine koyma işlemini yaptı. israil gibi burnundan kıl aldırmayan bir devletin onursal önderlerinden birinin bile isteye itibarını sıfırlayan bir danışıklı dövüşe giriştiğini iddia edecek kadar ahmak olunmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar