teravih namazı

teravih namazı yirmi rek'attır. erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. ramazan ayında kılınır. hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. ancak camide kılmak daha faziletlidir. peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

"faziletine inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (47)
devamını gör...
teravih namazı yirmi rek'attır. erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. ramazan ayında kılınır. hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. teravih namazının câmide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. ancak câmide kılmak daha faziletlidir. peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

"faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (47)
devamını gör...
lisede iftardan sonra arkadaşlarla yakındaki bir camiye teravih kılmak için gidilir. yatsı kılınır ve teravih başlar. imam okur ha okur. 2 rekat kılınır ve selam verilir. sonra müezzinin komutuyla cemaat ayağa kalkar namaz devam etmektedir. sonra sıvışılır ordan. meğer ildeki hatimle teravih kılınan tek cami tercih edilmiş. ve aslında güzel bir şey ama çok uzun sürüyor yorumlarıyla konuşulmayan bir mutabakata varılır ve bir daha oraya gidilmez.
devamını gör...
bu namazın bitiminde müeezzinler tarafından okunan iki farklı ayet vardır.
sesli şekilde ya ali imran suresi 53. ayeti ya da bakara suresi 185. ayetinin ilk cümlelerini söylerler.

ramazan geliyor, teravih e giden arkadaşlar duydukları bu ayetlerin anlamlarını bilsinler;

ali imran 53;
“rabbimiz! senin indirdiğine iman ettik ve peygamber’e uyduk. artık bizi (hakikate) şahitlik edenlerle beraber yaz.”

bakara suresi 185 ayetin tamamını yazıyorum. teravihde bir kısmı okunuyor sadece;
''ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kur'an'ın indirildiği aydır. öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.''
devamını gör...
çocukların ramazan sosyalleşmesini en ziyadesiyle yaşadıkları ibadet şeklidir.
canavarlar anında birbirleriyle kanka oluyorlar yahu!
devamını gör...
hilali görmeden takvime bakıp bodoslama kıldığımız namaz. yok hilal görünmemiş olsa o namaz ne olacak? 1 günlük oruç ne olacak. kafam karışık, cevabı bilmiyorum...
devamını gör...
camilere klima hizmeti gelmesiyle insanların gitmeye heveslendiğini gözlemlediğim namaz. ilerleyen günlerde ayrıntılı bilgilerbu entrye eklenebilir tabii..
devamını gör...
ilk günden geç kaldıgımız koştur koştur gittigimiz imamında koştur koştur kıldırdığı namazdır. her yıl oldugu gibi namazın ortasında çalan cep telefonları buna kıkır kıkır gülen çocuklar ayrı bir hava katmıştır.
devamını gör...
ramazan ayının bereketiyle birlikte camilerde her zaman ayrılması gereken kadınlar bölümünün * ayrılmasıyla ailecek gidebileceğimiz bir ibadet şekli olduğundan çok bereketlidir zevklidir. an itibariylede son teravih namazını bugün kılmış bulunuyoruz. ramazan'ın bittiğininde alameti bir burukluk bırakıyor insanda haliyle. nice teravihlere inşallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar