termal otel

termal sular bakımından zengin bölgelerde kurulan, alternatif tıp başta olmak üzere çeşitli tedavi ve tatil olanakları sunan tesislerdir. her termal suyun farklı özellikler ve çeşitli faydalar içerebilir.

“termal” kelimesi “sıcak kaplıca suyu” şeklinde kullanılmaktadır. şifa kaynağı suyu ifade eden bir kelimedir. yer altından kendiliğinden 20 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda çıkan sulardır. termal sular çeşitli mineraller, gazlar ve radyoaktif maddeler içerirler.

yeraltı (sıcak) termal su kaynaklarının değerlendirildiği sağlık, dinlenme ve tatil tesislerine termal otel denir. hizmet amaçlarına göre kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılır.

termal oteller, sağlık turizmin de yapı taşıdır. fizik tedaviden, bakım kürlerine, çamur banyolarından rehabilitasyon uygulamalarına kadar birçok tedavi yönteminin sunulduğu, eğlence ve rekreasyon alanlarının bulunduğu tesislerdir. sağlık turizminin bir alt dalı olarak da tanımlanması oldukça fazladır. bu oteller, yılın her ayında hizmet sunmalarına karşın genellikle kış aylarında daha fazla tercih edilmektedir.

normal otel formunda hizmet sunulan termal otellerde, daha kapsamlı konaklama, eğlence ve yeme içme hizmetleri sunulabilmektedir.termal sular sıcaktır ve erimiş mineraller içerirler. normal sulara oranla daha fazla mineral içeren termal sular, cildin dengesini bozmaz. içerdikleri bazı maddeler şunlardır; kükürt, tuz, bikarbonat, sülfat, karbondioksit, demir, arsenik, iyot, karışık radyoaktif maddeler…

termal tesislerde ne tür hizmetler alınabilir?
termal tesisler, genellikle çeşitli hastalıkların tedavisi veya genel sağlığı koruma amacıyla tercih edilen tesislerdir. doktor, hemşire ve uzman kişiler refakatinde hizmet sunulabildiği gibi bireysel tedavi seçenekleri de vardır. hastalıkların türüne göre çeşitli diyet programları da uygulanabilmektedir.

termal tesislerde sunulan alternatif tedavi olanakları ve hizmet seçenekleri şunlardır;


dermotolojik (cilt) hastalıklar,
jinekolojik hastalıklar,
kalp hastalıkları,
romatizmal hastalıklar,
fizik tedavi uygulamalar
rehabilitasyon uygulamaları,
doğal tedavi uygulamaları.
egzersiz ve spor imkânları,
sauna ve masaj seansları
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar