terminator 2 judgment day

lise 3. sınıfta cuma günü okuldan kaçıp çemberlitaş sinemasında ilk seansını ayakta 2. ni oturarak seyrettiğim çok güzel bir film yanılmıyorsam 90 lı yılların başıydı çok güzeldi
devamını gör...
çok bilmiş bir modere edici tarafından sözlükteki başlığı değiştirilmiş filmdir.

not: "judgement" değil "judgment" olacak "modereytır tu" arkadaşım... are you kidding me? what the hell are you talking about? please eski haline getir.

devamını gör...
pek değerli romantik film sevici ev arkadaşımın rastgele terminator salvation'ı beğenmesinin akabinde tüm zamanların en iyi kültleri arasında yer almasına rağmen uykum geldi deyip bahaneyle yarısına dahi gelmeden ortamı terkettiği film. bunun en önemli sebeplerinden biri ise alışkanlık olsa gerek.

linda hamilton'ın canlandırıp daha önce hiç karşılaşmadığı sarah connor tiplemesiydi belki de filmi kendince itici kılan. gerçekçiliğin ötesine geçip duygusallık barındırmayan film içerisindeki t-800 abimiz the terminator arnold schwarzenegger de önemli etmenlerden birisiydi elbet. ben john connor'ım edasındaki kendini beğenmiş ses tonundaki christian bale'in yer almayışıydı belki de. güzel kızların olmayışıydı.. oysa ki her izlendiğinde içerisinde türlü türlü güzel çekimler barındıran bir şahaserdir kendisi. özellikle de director's cut olanı tavsiye olunur.

ayrıca da yanlış başlık altında irdelenen film.

orijinal adı imdb gibi ehil kaynaklarda Terminator 2: Judgment Day olarak geçer. (bkz: terminator 2 judgment day) boş durup açılabilir olmasına rağmen ilk entrynin sevgili yazarımız pat healy'e ait olması nedeniyle haksızlık olmaması için evettir ki modereyşın göreve..
devamını gör...
sarah connor rolünde linda hamilton'un olağanüstü performans sergilediği film.

akıl hastanesinden kaçmaya çalışırken asansörden çıkan "iyi" terminator arnold'ı gördüğü sahne muhteşemdir. yüzünde beliren dehşet ifadesi oyuncu adaylarına ödev olarak verilmeli.
o sahne üstelik slow motion akar ki, tadından yenmez.

tekrar tekrar seyredilesi filmdir.
devamını gör...
aşırı seyredilmekten dolayı bıkılmış filmlerden. biraz da linda hamilton'ın oyunculuğu hatırına o kadar çok seyredilmiştir. * * *
arnold schwarzenegger california valisi olduktan sonra ona karşı gelişen antipati yüzünden artık seyredilememektedir.

edit: schwarzenegger kelimesinin yazımındaki hata tabii ki. *
2. edit: yıldız içi içeriklerinden iki tanesi yıldız içine girmemekte direnmiş!
devamını gör...
bir james cameron başyapıtı. şu ana kadar azımsanmayacak sayıda film izledim dersem herhalde yanlış olmaz. muhakkak en iyi film dendiği zaman bir çok açıdan değerlendirmek lazım. en iyi olmak farklı açılar ve farklı zevklere göre değişen bir kavramdır. ancak en sevilen olmanın mantığı yoktur. tartışılmaz da. sadece seversiniz ve o en sevilen olur. işte benim için terminator 2 judgment day filmi o en sevilen filmdir.
devamını gör...
evet arkadaşlar beni tanıyanlar bilir elimden geldiğince sinemayla ilgilenen biriyimdir. ucundan kıyısından sinemaya dair bir şeyler de yazmaya çalışırım (üşenmezsem). şimdi dostlar öyle bir filmdir ki bu, bunun hakkında yazı yazmak çok hassas iştir.

1- james cameron açısından terminator 2

öncelikle filmin yazar ve yönetmeni james cameron'dır ki, özellikle son avatar vakıasıyla herkes onu tanır.

-james cameron için terminator serisi (sadece ilk 2 film) her filmden önemlidir. çünkü cameron 6 m$ bütçeli the terminator filmi ile ben sinemada varım demiştir. ve usta terminator 2 den sonra seriyi devam ettirme tekliflerini hep reddetmiş son olarak da serinin isim haklarını satmıştır.

james cameron sinemanın en başarılı 2 devam filmine imza atmıştır. ikincisi ridley scott'tan bayrağı devraldığı the aliens ve birincisi t2 the judgment day.

james cameron dev bir film yapmak ve bütçe olarak sınıfını değiştirmek istiyordu ve yaptıkları yapacaklarının teminatı idi.

2- sinemayı sonsuza kadar değiştirmek

evet gerçekten çok iddialı bir cümle ancak yapılan iş karşısında çok basit bir ifade. t2 gerçekten de sinemayı sonsuza kadar benzeri olmayacak şekilde değiştirdi.

düşünelim, yıl 1991. o yıl ben 10 yaşındayım ve bir commodore 64 üm var. daha zengin olanlarda ise yeni yeni amiga 500. pc yok mu? elbette var. nasıl bilgisayarlar dd disket kullanan yani yaklaşık 1 mb kapasiteli disketler kullanan makineler. görüntü, işlem kalitesini lütfen siz düşünün.

işte james cameron ve ekibi bu teknolojik ortamda bugün izlediğiniz t2 filminin ilk kitlesel bilgisayar efektlerini oluşturdular. şunu rahatlıkla söylerim ki bugün t-1000 in eriyip yeniden şekillendiği sahneler 2010 yılının standartlarında kesinlikle sırıtmaz.

ve işte bu efektler şu an blockbuster kültürünü tamamen değiştirmiş, sinema sırtını bilgisayar destekli efektlere dayamıştır.

3- sinema salonlarında alışılmamış heyecan

film gücünü yalnız teknolojisinden mi alıyordu? asla. birincisi filmde değme dram filmlerine taş çıkaracak bir dramatik yapı ve ajitasyondan uzak, harika bir duygu vardı. filmin açılışındaki kıyamet sahnesinden bahsetmeye bile gerek yok ki onlarca film tarafından taklit edilmiştir.

film aynı zamanda insan doğasına mükemmel şekilde ışık tutmuş, t-800 ün kendini yok edişi ile bir robota ağlatmayı başarmıştır.

4- aşılamayacak karizma arnold schwarzenegger

öncelikle filmde linda hamilton (sarah connor), robert patrick (t-1000) gibi oyuncuların yanısıra akıl hastanesi müdüründen, terminator teknolojisini geliştiren mühendise kadar oyunculuk performansları zirvededir.

ancak arnold schwarzenegger bu filmdeki t-800 rolüyle muhtemelen karizmatik kahraman başrol olgusuna adeta nokta koymuştur.

hatırlatalım bu filmde arnold schwarzenegger hiç kimseyi öldürmemek şartıyla başrolü kabul etmiş ve yok edici film boyunca hiçbir insanı öldürmemiştir.

5- tek gerçek john connor edward furlong

bu filmde genç yaşına bakmadan edward furlong öyle bir john connor portresi çizmiştir ki daha sonra aynı rolü üstlenen nick stahl ve christian bale ancak onun 4. sınıf birer taklidi olabilmiştir.

6- akıl almaz kurgu ve senaryo

işte pastanın kreması, belki de pastanın her şeyi. bu filmde öyle bir kurgu ve senaryo vardır ki sinema da izleyen insanların tepkilerini hiç unutamam. filmden çıktığımda insanların ağzını kapatmakta zorlandığını hep hatırlarım. film devam ederken ise nefes almadığımızı söylememe bile gerek yok.

şimdilik değerlendirmemiz burada bitsin devam edeceğiz inşallah. unutulmaz üç replik yazalım.

- geri döneceğim
- artık neden ağladığınızı biliyorum
- yaşamak istiyorsan benimle gel...
devamını gör...
üzerinden tam 20 yıl geçti. ama şunu açıkça söyleyebilirim ki beni sinema salonlarında böylesine saran, böylesine heyecanlandıran bir diğer macera filmi çıkmadı.
devamını gör...
orijinal adı böyleymiş. biz sadece ''terminatör 2'' diye biliriz. türkçesi, ''terminatör 2 mahşer günü.''

arnold schwarzenegger'in başrolde oynadığı film.

91 yapım imiş. zamanında çok süper filmdi be, halen öyle.

hasta la vista baby aklımda kalmış. 20 seneden sonra tekrar seyrettim dün.

bir de filmde, insansız uçaklardan bahsediyor arnold bir yerinde. (ilginç)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar