tesbih

ibadet ederken sayaç maksadıyla kullanılır.
ayrıca kimilerince elden düşmez bir aksesuar olur.
bazen kullananlar sınırları zorlayıp insanları rahatsız eder.
devamını gör...
bir tesbih sallamak var bir de tesbih çekmek vardır.ikisi arasında büyük bir fark ve uçurum vardır.biri delikanlı modu, biri ibadet modur.

eskiden elinde tesbihle gezen delikanlılar, adaleti ve kişiliğiyle gücünü doğru kullanan kimselerken, günümüzde olay serseriliğe vurulmuştur.
devamını gör...
subbã»h ve sübhan gibi kelimelerle aynı kökten gelen kelime. bu kelimelerin kökü, sebeha'dır. o da, havada veya suda hızlı hareket etmek, geçip gitmek demektir.

Allah kuran'da tesbihi zikirle beraber anmıştır: "ey inananlar! Allah'ı çok zikredin ve o'nu sabah akşam tesbih edin" (ahzab 41 42)

ayrıca, yerde ve gökte bulunan her şeyin Allah'ı tesbih ettiği haber verilmiştir: "göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmiştir. o, aziz'dir, hakim'dir" (hadid, 1 ).
devamını gör...
namazlardan sonra havada uçuşan nesnedir. yaşlı amcalar tüm iyi niyetiyle herkese tesbih ulaştırmaya çalışınca camide garip goruntuler oluşuyor. ayrıca bazı insanların elini takip edemezsiniz tesbih çekerken insan sormaz mı amca o kadar hızlı nasıl 'subhanallah' diyorsun diye...hemde 33 defa
devamını gör...
toplu olarak yapılan tesbihatın içinde bulunuyorsanız genelde subhanallah tam vaktinde yetişir elhamdülillah asla yetişmez ve elhamdülillah da yetişmek için artırılan hızla Allahuekber erken biter)(gbkz:)(gbkz:
devamını gör...
namaz sonrasında yapılan tesbihat sırasında çekilme hızına her zaman şaşırıp hayret ettiğim nesne. ben boş olarak, hiçbir şey söylemeden o hız ile çekemiyorum. Allah kabul etsin ama yaptıkları tesbihatta sã»bhaneke, elhadã»lillah ve Allahu ekber lafızlarını tek tek harfleri yutmadan okumak yerine ışık hızı ile yapmalarında bir yanlış var gibi geliyor.yine de doğrusunu bilen ve kabul edecek olan da Allah'tır.
devamını gör...
yüce yaratıcıâ’ya 99 ayrı isim (esma-ül hüsna) veren islami anlayış, oâ’nu tesbih ederken, yani anarken, her isim için bir işaret olmak üzere ipe dizdiği bu 99 taneli alete de tesbih adını vermiştir.

türk'ler için tesbih, â“ipe dizilmiş boncuklar┠dan ibaret değildir.tesbih, yapıldığı malzemeye, tanelerinin tornadan çekiliş tarzına ve onu imal eden ustaya kadar ayrı ayrı değerler ifade eder.

tesbih'in her tanesi ayrı ayrı işlenip delinir.imame, durak, tepelik, pul, kamçı gibi tamamlayıcı parçaların, tesbih tanelerindeki biçim ve boylarla ahenk sağlamasına özen gösterilir.mesela imame boyu, beş tane boyundan kısa, veya altı tane boyundan uzun olmamalıdır gibi estetik prensiplere dikkat edilir.

tesbih sadece yüce dinimiz islamâ’da değil, öteki dinlerde de saygı görmektedir.budist ve hindu kültürlerinde, hatta brahmanizm gibi daha eski uzak doğu dinlerinde yaygın biçimde görülen 100 taneli tesbih, avrupa katoliklerinin rahip ve rahibelerinde 64 taneyle ve çarmıha gerilmiş isa tasvirli haç'ıyla dini kıyafetlerin tamamlayıcısıdır.ortodoks'luk, protestan'lık ve musevilikâ’te de tesbih vardırâ…kısaca; kitapları ayrı da olsa aynı Allah (c.c)â’a yönelen insanlar birbirleriyle dua tanelerinde buluşabilmişlerdir.

devletimizin cumhuriyetâ’le devamından sonra da tesbihe sahip olma zevki devam etmiş ve asırlardan beri olduğu gibi, en güzel tesbihler yine '' türk '' ustalarının tornalarında çekilmiştir, çekilmektedir.

türk hat sanatı için vaktiyle söylenen ve günümüz içinde geçerli olan bir söz vardır:
â“kurâ’an-ı kerim nicazâ’da nazil oldu, mısırâ’da okundu ve istanbulâ’da yazıldı┠derler; türk tesbih sanatını da herhalde şöyle tarif etmek lazımdır:

ⓠkainatta herşey Allah (c.c)â’ı tesbih eder...ve tesbih'in en güzelini türk'ler çeker...! â”

http://www.tespihci.com http://www.tespihci.com

(allah (c.c)'ın izni ile değerli dost ağabeyim hüseyin çelik usta ve türkiye cumhuriyeti devleti'ni tüm islam coğrafyasın'da tanıtan kıymetli tesbih ustalarını osmanlı imparatorluğu'nun meşhur çıkrık kemane ustaları, günümüz torna'lı icraat ustaları ve tesbih ile ilgili kültür, sanat maalesef adı ülkemiz'de doğru konmasa'da antika ve koleksiyon camiası'nda özellikle kapalı-çarşı'da amiyane tabir'le ham madde denilen ehemmiyetli noktalarını tek tek açıklıycam.ünlü tespih koleksiyonu sahipleri, paha biçilmez tesbih'ler, türk tarihi, islam medeniyeti adına veri ve ''duâ tâneleri'' tesbih gibi sayısız önemli eserleri paylaşıcam.)
devamını gör...
hüseyin ustamızın eserlerini görme şerefine ulaşmış biri olarak diyebilirimki; tespih, sadece boncuklardan oluşmaz yapan kişinin el becerisi ve hayal gücüyle şahesere dönüşen bir sanattır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar