tesettür

sanıldıgının aksine sadece örtünmek değil aynı zamanda dikkat çekmeyecek renk ve tarza giyinmektir. bununla da kalmaz tesettür bir yaşam biçimidir. *
devamını gör...
örtünme. evet ama sadece başŸın yada vücudun belirli yerlerinin örtünmesi olarak değŸerlendirmemek http://gerekir.ve bu kavram sadece kadınlarla ilgili bir kavram da değŸildir üstelik. bir kadın başŸını örtmüşŸ ama vücut hatları belli ise tesettürlü sayılmaz. gene bir kadın başŸını örtmüşŸ ama en hafif tabiriyle söyleyeyim, basit kızlar gibi hal ve tavırlar içersindeyse tesettüre bürünmüşŸ değŸildir. aynı durum erkekler için de geçerlidir. dolayısıyla tesettür kavramını ahlaktan veya davranışŸtan bağŸımsız ele almamak gereklidir.
devamını gör...
kadınlar için olanıyla ilgili olarak; kur'an'da başın örtülmesini içermeyen ama araplar tarafından kendi kültürlerinde yer alan uygulamayı meşrulaştırmak için başın örtülmesini de içerecek şekilde değiştirilen uygulama. doğrusu boyundan aşağıyı örtmektir.
devamını gör...
amerikalı müslümanların hijab dediği kavram, durum, tarz ve/veya yaşayış şeklidir.

amerikan pragmatizminin etkisiyle tümü tek başlık altında toplandığı için müsbet veya menfi araştırması daha kolaydır.
devamını gör...
bir sınırdır. halin, hareketin, duyguların, düşüncelerin bir sınır içinde olmasını gerektiren bir heran hatırlatma sınırıdır. erkek ve kadın içindir. olmasının sebebi; kendini her şeyden gerideymiş gibi duran insana, hiç bir sorumluluğu yokmuş gibi davranan insana, her durumda veya yan yana iken izin verilmiş ölçüde davranılması gerektiğinin bilincinde olmasını düşündüren kırmızı çizgidir.
devamını gör...
hakkında çok kolay konuşulabilen, muhtemelen bu yüzden hakkında çok konuşulan konu. günümüzdeki tesettür meselelerini bir paragrafta toplamak mümkün belki, ama ciltler oldu, konu hâlâ bitmiyor. galiba başka hiçbir konuda bu kadar mütehassıs ve de mütehassis değiliz.
devamını gör...
kuran'ı kerime göre farzdır. tesettürün farz olması tartışılamayacak bir konudur.
Allah'ın emrettiği herhangi bişey "moda akımı" olarak tanımlanamaz. tesettürü yerine getirmeye çalışan kadınlar, iyi bilinmelidir ki sırf moda olduğu için böylesi bir zorluğun altına girmezler. bunu yaptıran sadece ve sadece Allah'ın rızasını kazanma arzusudur.
devamını gör...
ikili turnusol fonksiyonu vardır :

1) insanlara : müslim mi değil mi?

2) müslimlere : kitabı tanır mı tanımaz mı?

kitapta yoktur..adet olarak yerleşmiştir

kitaptan getirilen meşhur iki ayet, örtünme emri değildir ; dekolte giyinme yasağıdır..("örtülerini göğüslerinin üstüne çeksinler") kitabı bilmeyen, bunları tesettür emri zannediyor..

gerçekler zordur..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar