tesettürlü veya değil bütün kadınlar için çalışma ortamında erkeklerin olmadıkları ve kadın fıtratına uygun bilumum meslekler. yalnız sıralama yapacak olursam kadın için en uygun meslek ev hanımlığıdır.
devamını gör...
ev hanımlığı, sadece ev hanımlığı, yani bütün gün evde oturup müge anlı izleyip öğleden sonra da komşularıyla dedikodu yapan ev hanımlığı bir kadın için uygun meslek değildir. beynini küçültür, toplumsal zekasını geriletir.
eğer ev hanımı olunca helal dairede bir uğraşı bulabilecekse kendine, ne bileyim hobi kursları olur, hayır hasenat işleri olur o zaman ev hanımı olsun bir kadın; ama öyle olamayacaksa ev hanımı da olmasın; "bugün mücellalar bize geldi, ay necmi biliyor musun mücellalar yeni mutfak dolabı yaptırmış çok güzel ama mücella da biraz kilo mu almış ne?" tarzı muhabbet dinlemek hiç eğlenceli değil.
ancak kadın, erkekler gibi iş hayatında kendini ispat etmek zorunda olduğu ya da ciddi efor harcadığı mesleklerde de olmasın. mesela ben düzgün ilköğretim öğretmenliği yapan kadın oranını 2/5 olarak görüyorum ki bu oran da son zamanlarda yükseldi. eve geldiğinde "ay çok yoruldum hayatım, sana zahmet bi çay koyuversen bi de çocuğa baksan" diyemeyeceği için, hem evin hem de iş hayatının yükü altında ezilmesin.
kadının kapasitesine göre bir uğraşısı; anneliğinin ve eşliğinin önüne geçmeyecek, ama beynine, fikrine jimnastik yaptırabilecek bir uğraşısı mutlaka olmalı.

edit büdüt: meslek dalı demişler, kur'an kursu öğretmenliği diyeyim o halde örnek olarak.
devamını gör...
kalıba sokmaya lüzüm yok kanımca. herkes aklı başında, yeri geldiğinde ne yapacağını elbet bilir. hem pusula islamiyet diyip ondan sonra karar merci olmak bizlere de düşmez diye düşünmekteyim. kaideler bellidir , nasıl yaşanacağı da nasıl hareket edeceği de. yaşamıyor mu ? bırak kardeşim, davul bile dengi dengine. önce kendimiz varken çeki düzen verecek , insanların halleri mi kaldı. evet dinimizi yayıcaz , kadına uygun ortamı hazırlıcaz bunlar ayrı hususlar. zaten ameli ile emeli bir olan çemberin dairesinde yol alır usulca ve en önemlisi sessizce..
devamını gör...
tesettürlü bayan nasıl bir sınıflamadır Allah aşkına? tesettür dinin emirlerinden birisi değil mi? oruç tutan bayanlar için en ideal meslek dalları ne o zaman? veya içki içme haramından sakınan bayanlar için en ideal meslek dalları?

başörtüsünü sembolleştiren bu yaklaşımdır işte. tesettürlü bayanı ayrı bir kategoriye koymak en büyük hatalardan biridir.

müslüman kadın denildiğinde anlam kazanacak başlıktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar