teşrîk tekbiri

"allahü ekber, Allahü ekber, lailahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahi'l-hamd" demektir.

kurban bayramı'nın arifesinde sabah namazından başlayıp, bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakitte, farz namazların sonunda getirilen tekbirdir ve bu vacip olan bir ibadetdir.
devamını gör...
kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbir...

siz hala dünyanın en harika melodisinin mozart'a ait olduğunu mu, veya dünyanın en mükemmel seslerinin opera salonlarında büyülü bir atmosfer yaşattığını mı, en güzel seslerin notalarla bezendiğini mi düşünüyorsunuz?

dünya'nın harikulade doğal melodisi...

"allahu ekber Allahu ekber, la ilâhe illallahu vallahu ekber Allahu ekber ve lillahi'l-hamd..."

binlerce ses tellerinin ilahi bir emirle titrediğine şahit olmak ruhu arşı a'la'ya taşıyor. binlerce ses teli, binlerce dudak, binlerce kalp, binlerce hamd... bu mistik koro ile gönüller ilahi aşk ile dolar, camii duvarlarında ve kubbenin tavanında yankı yapan bu ''hamd'' senfonisi ile içimizde uhrevi bir alem ışığı yanar...

ıtri, ıtri, ıtri...
devamını gör...
--- alıntı ---

teşrîk tekbirlerinin başlangıcı hz. ibrahim'in oğlu ismail'i kurban etme olayına kadar uzanır. ibrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. kurban hazırlıkları sırasında cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile cebrail (a.s); "allahu ekber Allahu ekber" diyerek tekbir getirir. ibrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen ismail (a.s) da; "allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur (es-saffât, 37/102, 107; ismail" maddesi; el-mavsılî, el-ihtiyar li ta'lîli'l-muhtar, kahire (t.y), i, 87, 88).

--- alıntı ---
devamını gör...
arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteâkip birer defa

allahü ekber allâhü ekber lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber, allâhü ekber ve lillâhi`l-hamd şeklinde tekbir alınır. bunlara teşrik tekbirleri denir.

teşrik tekbirleri fakîhlerin çoğuna göre, namaz kılmakla mükellef herkes için vâcibtir. teşrik tekbirleri günlerinde namazı kazaya kalan bir kimse, bu namazları yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez. kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler. dünyada yalnız türkler teşrik tekbirlerini ünlü bestekâr itrî'nin bestesiyle okurlar. mübarek o kadar güzel bestelemiştir ki huşu içinde cemaatle birlikte okurken insanların tüyleri diken diken olur.
devamını gör...
kurban bayramından önceki arefe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit her farz namazdan sonra getirilen tekbir; "allahü ekber, Allahü ekber, la ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd" sözleri.

hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda veya bu bayramdaki farzlardan birini, yine bu bayram günlerinden birinde kaza edince, selam verir vermez Allahümme entesselamü... demeden evvel bir kere tekbir-i teşrik okuması vacibdir. cenaze namazından sonra okunmaz. camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra okumak lazım değildir. imam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. erkekler yüksek sesle okuyabilir. kadınlar yavaş söyler. (halebi, m. zihni efendi)

teşrik tekbiri, hanefi'de tehlil (la ilahe illallah)'dan evvel iki ve tehlilden sonra yine iki tekbir ile bir hamdele (lillahil-hamd)den ibarettir. şafii'de tehlilden evvel üç tekbir okunur. (m. zihni efendi)

*
devamını gör...
bu sabah namazından itibaren, bayrmın 4. günü ikindi namazına kadar 23 farz namazın ardından okunması gereken. unutulmasın.
devamını gör...
unutulmasi halinde hatırlandigi an yapılması gereken, en az bir kere söylemenmesi gereken ama sünnet e uymak için 3 kez de söylenen tekbir.
devamını gör...
--- alıntı ---

arefe günü sabah namazından, kurban bayramı'nın dördüncü günü ikindi namazı sonuna kadar (toplam 23 vakit) farz namazlardan sonra, selâm verir vermez (allahümme entesselâm...demeden)okunması vaciptir.

--- alıntı ---


devamını gör...
(bkz: başladı)...

unutmayın...

kurban bayramının arefe günü (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar (13 zilhicce) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “allâhü ekber allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denir. imam ebû yusuf ve imam muhammed’e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her müslümana vaciptir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar