testis

hipofiz bezinden salgılanan lh hormonu etkisiyle sperm üreten erkek dışŸ genital organı. inmemişŸ testis tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğŸurabilir.
devamını gör...
ortaokulda test yapilacagi gun "bugun testis unutmayin eki eki" diye dolanan dallamalar olurdu.
korkuyorum bu gun bir cogu yazar olmu$. hafazanallah!
devamını gör...
aslında haya anlamına da gelir. latince anlamı oldukça manidardır. fedakarlık anlamına gelir ki; neslin devamı için önemlidir.
devamını gör...
dışında tunica albuginea var. albuginea beyaz demek,albino misali. zaten alba latince beyaz demektir. tunica albugineayı da tunica vaginalis örter. ismi vaginadır ama testiste bulunur. lolll.
tunika da böyle giyilen tunikler gibi sarar testisi. testis de bildiğiniz gibi top gibi bir şeydir.
o topun içinde lobüller vardır 250 tane falan. yani lop loptur. mandalina parçaları gibi. o lobüllerin içinde 4 tane yılan gibi kıvrılmış seminifer tübüller vardır. tübül demek bildiğiniz tüptür. seminifer de semen üreten demek yani o spermler bu seminifer tübüllerde üretilir. seminifer tübüllerin çevresinde bağ doku var. yani araları dolduran harç gibi. o bağ dokuda leydig hücreleri var. leydig hücreleri erkeklik hormonu üretiyor. yani testosteronu. güzelbir leydi görünce testosteronun artması gibi lolll. içerde de sertoli hücreleri var. sert görünüşlerinin arkasında bir hemşire hücreleri bunlar. spermler büyürken onlara anne gibi bakarlar. fazlalıları temizlerler. spermleri korurlar. kanla testis arasındaki bariyeri yaparlar. oraya lenfosit falan da girmez hem. enfeksiyonu önler. seminifer tübülün sperm üretim merkezi olan kıvırmlı şey olduğundan bahsettik. sonra bunu yine bir tüp takip eder ama bu düzdür. latince düz recti' dir. mesela bağırsağın bir bölümü olan rectum da bu yüzden böyle isimlenmiştir. tubuli recti seminifer tübülden sonra devam eden düzlüktür yani. sonra bir de rete testis vardır ki bu da tubuli recti' den sonra gelir. havuz gibi bir şeydir bu. ductus eferense bağlanır. o da epididimise o da ductus deferense bağlanır öyle devam eder.
daha masal gibi anlatırdım ama yoruldum lol. coming soon...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar