alevi değilim (keşke olabilseydim),rakıyı da sevmem. tevhid ne demek bilmem (az önce baktım). kadınlı,erkekli ibadet edilişi,dedelerin saz çalışı nenelerin söyleyişi,kapalı ,açık ,yaşlı ,genç hepsinin gerçekten kalpten bir birliktelikle,çok güzel bir melodiyle tek vücut olduklarından etkilenip koyduğum bir kliptir.darısı başınıza.
devamını gör...
(#6223461)
olamamana ne engel var anlayamadım.
bir inanç sistemini kabul edersin ve olursun.
çok istiyorsan, ben aleviyim dersin. ve olursun.
sonra bir cemevine gider oranın başındaki dedeye ben alevi olmak istiyorum, nedir bunun şartları dersin, şartları da yerine getirmeye çalışırsın. önünde ne mani var ki ?
devamını gör...
öncelikle alevilik bir din değildir,hatta sindirildikleri, yıldırıldıkları, yakıldıkları,katledildikleri için bir mezhep de olmadıklarını söyleyemezler hiç.alevilik bir felsefedir,bir disiplindir,yaşama biçimidir bir nevi.eğer o kültürün içinde doğmadıysan,yaşamadıysan öyle "arapça bir cümle" okuyarak dahil olunacak bir kurum yada etiket değildir.(kimliğimizde yazmaz mesela) (sıkıyorsa yaz). nerden geldikleri,nereye gittikleri,aslen kim oldukları ile ilgili yıllardır okuyorum,"şudur" diyemedim hala. ama çok karıştırılan bir şey var, anadoludaki aleviler ile şiilerin,nusayrilerin hiç bir alakaları yok.hatta dahada ileri gideyim, "alevi" kelimesinin "ali" ile bir ilgisi yok. "aluv" kelimesinden gelmektedir "ışık" aluviler,aluvilik...neyse saatlerce yazssam bitmez....bir masa üstü fotosuyla bitireyim.

devamını gör...
(#6224710)

birader, ne olmak istiyorsan ol ya da ne olmak isteyip de olamıyorsan istemeye devam et ama benim kimlik tanımıma 'bedevilik' ibaresiyle hakaret etme. başlığın açılma amacı budur. git dedelerinle takıl, kadınlı-erkekli ışık çağır "disiplindaşlarınla" ne bileyim bilgisayar başında onlara özen filan ama benim tevhid esaslı dinimi bana öğretmeye kalkma ve dindaşlarıma abdestsiz ağzını kem açma. buna hakkın yok.
devamını gör...
--- alıntı ---

ışıklar binlerce yıldır anadolu da yaşayan bu toprakların gerçek sahipleriydiler. onlar ne türk tü ne de müslüman dı. onlar ışığın kaynağı anlamında tanrı kavramını horasan kelimesiyle sır ettiler. hoy kelimesi de gerçekte hu kelimesinin yanlış çevirisinden başka bir şey değildi. ayrıca hoy kelimesi ezoterizim de gürüh-u naci (aydınlanmış, ermiş insanlar) anlamındaydı. onlar millet tanımayan evrensel insanlardı. öz be öz anadolulu, hiç kimsenin soyundan gelmeyen, evrensel tekamülün yolcularıydı.

--- alıntı ---

https://evrenvenur.wordpres...
devamını gör...
--- alıntı ---

“ bil ki sen ahret için yaratıldın, dünya için değil. yok olmak için halk edildin, kalmak için değil. ölüm için varsın sen, yaşamak için değil ( 341)”. bu sözlerin de alevilik inancının tam tersi olduğu açık. alevilikte ruh ölümsüzdür, cennet ve cehennem yoktur, amaç dünya’dan vazgeçmek değil, dünya’yı cennet etmektir. insan denilen varlık en iyi şeylere layıktır, ölüm için var olan bir varlık değildir. bu arada islam mücahidi görünümündeki, dünyayı kana bulayan katillerin hangi söylemlerden beslendiğini de bu örnekten anlıyoruz. ölüm için var olan ve kafasına sürekli ölüm işlenen birinin nasıl bir katile dönüşeceğini neredeyse her gün televizyonlardan izliyoruz.

--- alıntı ---

https://evrenvenur.wordpres...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar