silikonlu sorulara cevap veren nihat hatipoğlunun yeni vaazı.
hepsiyle evlenmek uygunmuş.
sakat doğan çocuklara bakma güvencesi de versin o zaman.
*
atv'de yayınlanan "nihat hatipoğlu ile iftar" programında merak edilen soruları yanıtlayan prof. dr. nihat hatipoğlu'na bir izleyicinin "amca kızıyla evlenmek caiz midir hocam?" sorusuna verdiği cevap sosyal medyada tepki çekti, gündeme oturdu.

hatipoğlu, bir izleyiciden gelen soru üzerine "e ben teyzemin kızıyla evliyim. benim hanım teyzemin kızı. 35 yıllık evliyim" diye yanıt verdi.

nihat hatipoğlu, soruyu şöyle yanıtladı: "efendim teyze kızı, amca kızı, hala kızı, dayı kızı hepsi caiz olan evliklerdir. kuranı kerimde helal olan ve haram olan evlilikler belirtilmiştir. bu nedenle de teyze, amca, dayı kızıyla evlenmekte hiçbir dini sakınca yoktur.

peygamberimiz kendi öz kızını kime verdi, ali'ye. kimdir hazreti ali, peygamberin amca oğlu, değil mi? kendi öz kızını amcasının oğluna vermiştir sevgili peygamberimiz. teşekkür ederim sorunuz için
".

http://www.hurriyet.com.tr/...
devamını gör...
caizdir, helaldir!
özürlü doğan çocukların akraba evliliğine bağlanması yanlıştır. aksi taktirde insanlığın çok büyük bir kısmının akraba evliliğinin bir sonucu olduğunu iddia etmemiz gerekir. *
şayet gerçekten iddia edildiği gibi akraba evliliği neticesinde dünyaya gelen çocuk özürlü, hastalıklı doğacak olsaydı Allah resulu bizi bu konuda uyarırdı.
bu arada insanlar dine uymak zorundadır, dini kendilerine uydurmaya kalkanların varacağı yer alevli ateşten başkası olmayacaktır!
devamını gör...
akraba evliliğin zararlarını nihat hatipoğlu'nun oğlundan görüyoruz da caiz olduğu doğrudur.

peygamberimiz kızını amca oğluna vermiş . o dönemde normal bu evlilik zaten insan sayısı belli .

anne baba farklı olduktan sonra evlilik caiz oluyor . islam da kan bağı süt bağı gibi engeller var onun dışında nikah geçerlidir.

sağlık açısından zararları da tıp biliminin alanı .

sosyal ilişkiler eskisi gibi yürümüyor akraba evliliği benim de uzak durduğum bir konu .mümkünse ihtiyaç duyulmasın en güzel akraba uzaktaki akraba tecrübeyle sabittir .akraba evliliği teşvik edilecek son şeylerden biridir.
devamını gör...
evdeki kız erkek kardeşlerin bile bir yaştan sonra odalarının ayrılması gerektiği halde
karşı cins kuzenlerle fazla içli dışlı olmaya alışmış bünyelerde şok etkisi yapabilecek gerçektir.

bazı müslümanlar daha namahrem nedir onu bile öğrenememiş!
devamını gör...
Allah'ın izin verdiği durumlarda "bence" diye yapılan yorumları saçma buluyorum. Allah izin vermiş, sana kim söz hakkı veriyor ki nefsinden başka.
islam "bence" dini değildir. islam'ı "bence"leştirmeyin.

ek: "sağlık açısından zararlıdır." hangi tıp kitabında yazıyor? sigara mı bu kardeşim?
akrabalar evlenince genetik hastalığın ortaya çıkma ihtimali artıyor, bu yüzden genetik hastalığı olan kişiler evlenmeden önce uyarılır, kan ve gen testleri yapılır.

şimdi sen gidip bunun üstüne "din ile bilim çelişiyor" dersen o senin cahilliğin , yapacak bir şey yok...
devamını gör...
bakın bu evliliği islam dini yasaklamış olsaydı, bugün bunu eleştirenlerin alayı o zaman islam'ın o yasağını eleştirecekti. bunların gavurlukları, bunlarda akıl muhakeme denen şeyin zerresini bile bırakmamış.
düşünün, dünyanın tüm dinlerine ve dünyada geçerli tüm kanunlara göre serbest olan bir evlilik şeklini, bizim gavurcuklar islam dini ile ilişiklendirerek eleştiriyor.
madem eleştiriyorsun, git ulan devletin kanunu yasası orada onu değiştirmeye çabala. desteklediğin siyasi yapıyı böyle bir şey için zorla. bu gavurlar lgbtcileri ahlaki bulur, ama sırf islam buna caiz demiş diye bu evliliği gayri ahlaki bulur.
devamını gör...
ben de bir şey oldu sandım. benim ana-baba da amca çocuğu. anormal miyim, hiç. neyse, benim önermem pek tutarlı değil sanki. yukarıdaki tanımlarda gerekli cevaplar verilmiş. bize söz düşmemiş. eyvallah.
devamını gör...
islam'da helal olduğu için bazılarına batan gerçeklik.

ayrıca adamın ifadesi: 'teyze kızı, amca kızı, hala kızı, dayı kızı hepsi caiz olan evliklerdir.' şeklinde. ama başlık tepki çekmek için eksik yazılıyor.
devamını gör...
haklı söylem. ben nikah düştüğü için evlenme çağına gelen kuzenlerimle mümkün mertebe tokalaşmıyorum bile. din kural koyar, biz uyarız. emir yoruma kapalı ayetle gelmiştir. laf kalabasına gerek yok.
devamını gör...
bir ara bir muhabbet de dinlediğim cevaz.

+ bu benim dayım olur ama aynı zamanda amcam olur. bunun hanımı benim teyzemin öz kızı ama aynı zamanda yengemin kardeşi. bunun kardeşi benim eşim ama aynı zamanda benim bilmem neyin kızı............

- ya benim kafam karıştı hiç bir şey anlamadım , ama desene sizin sülale komple birbirini....
devamını gör...
nihat hatipoglu kafasindan soylemiyor. nisa suresi 23-24. ayet: size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı. analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kızkardeş kızları, sizi emzirmiş olan (süt) anneleriniz, süt anneden kızkardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz kadınlarınızdan olup, evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. fakat eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, o taktirde (onlarla evlenmenizde) sizin üzerinize bir günah yoktur. ve sizin sulbünüzden gelen oğullarınızın eşleri (kadınları) ve iki kızkardeşi bir arada (nikâh altında) toplamanız. geçmişte olanlar hariç. muhakkak ki, Allah gafur'dur, rahîm'dir. ve evli kadınlarla evlenmeniz (haram kılınmıştır), elinizin altında bulunan cariyeler müstesna. (işte bunlar) Allah'ın size yazdıklarıdır (farz kıldığı hükümlerdir). ve bunların dışında olanlar, iffetli olmak ve zina yapmamak şartıyla mallarınızla istemeniz (mehirlerini verip almanız) size helâl kılındı. artık onlardan faydalanmak isterseniz o taktirde farz olan mehirlerini onlara verin. ve bu farzdan sonra, razı olduğunuz konuda onunla anlaşmanızda sizin üzerinize bir günah yoktur. muhakkak ki Allah alîm'dir, hakîm'dir.
devamını gör...
caiz amenna. islam'da gerizekalı olamazsınız diye bir kural yok. dileyen gerizekalı, genetik çöp nesiller yetiştirmekte serbesttir. bile bile lades olmanın hükmü nedir islamda yalnız, onu bilemeyeceğim.
devamını gör...
bu zamanda kısıtlı sayıdaki yasağı bile delen ensest sapıklar varken, bu durum neden yadırganıyor anlamıyorum. sen kuzenlerinle kardeş gibi büyümüş olabilirsin ama herkes böyle bir ortamda yetişmiyor. ayrıca, islamda akraba evliliği yapmak farz değil, sünnet değil, bu konuda teşvik yok. sadece cevaz var.
devamını gör...
ensest ilişkilere taban oluşturan bir anlayış. ben size kuran'da yasak demedim ki ?

en büyük israf zamandan yapılan israftır.

ne işiniz var sözlükte ?

her haltı ye sonucu dine bağla ohh içim rahatladı vallaha.
sözlükte ki kadın yazarlarımız ben size söyleyeyim kuzenine yürüyen size her türlü yürür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar