silikonlu sorulara cevap veren nihat hatipoğlunun yeni vaazı.
hepsiyle evlenmek uygunmuş.
sakat doğan çocuklara bakma güvencesi de versin o zaman.
*
atv'de yayınlanan "nihat hatipoğlu ile iftar" programında merak edilen soruları yanıtlayan prof. dr. nihat hatipoğlu'na bir izleyicinin "amca kızıyla evlenmek caiz midir hocam?" sorusuna verdiği cevap sosyal medyada tepki çekti, gündeme oturdu.

hatipoğlu, bir izleyiciden gelen soru üzerine "e ben teyzemin kızıyla evliyim. benim hanım teyzemin kızı. 35 yıllık evliyim" diye yanıt verdi.

nihat hatipoğlu, soruyu şöyle yanıtladı: "efendim teyze kızı, amca kızı, hala kızı, dayı kızı hepsi caiz olan evliklerdir. kuranı kerimde helal olan ve haram olan evlilikler belirtilmiştir. bu nedenle de teyze, amca, dayı kızıyla evlenmekte hiçbir dini sakınca yoktur.

peygamberimiz kendi öz kızını kime verdi, ali'ye. kimdir hazreti ali, peygamberin amca oğlu, değil mi? kendi öz kızını amcasının oğluna vermiştir sevgili peygamberimiz. teşekkür ederim sorunuz için
".

http://www.hurriyet.com.tr/...
devamını gör...
caizdir, helaldir!
özürlü doğan çocukların akraba evliliğine bağlanması yanlıştır. aksi taktirde insanlığın çok büyük bir kısmının akraba evliliğinin bir sonucu olduğunu iddia etmemiz gerekir. *
şayet gerçekten iddia edildiği gibi akraba evliliği neticesinde dünyaya gelen çocuk özürlü, hastalıklı doğacak olsaydı Allah resulu bizi bu konuda uyarırdı.
bu arada insanlar dine uymak zorundadır, dini kendilerine uydurmaya kalkanların varacağı yer alevli ateşten başkası olmayacaktır!
devamını gör...
akraba evliliğin zararlarını nihat hatipoğlu'nun oğlundan görüyoruz da caiz olduğu doğrudur.

peygamberimiz kızını amca oğluna vermiş . o dönemde normal bu evlilik zaten insan sayısı belli .

anne baba farklı olduktan sonra evlilik caiz oluyor . islam da kan bağı süt bağı gibi engeller var onun dışında nikah geçerlidir.

sağlık açısından zararları da tıp biliminin alanı .

sosyal ilişkiler eskisi gibi yürümüyor akraba evliliği benim de uzak durduğum bir konu .mümkünse ihtiyaç duyulmasın en güzel akraba uzaktaki akraba tecrübeyle sabittir .akraba evliliği teşvik edilecek son şeylerden biridir.
devamını gör...
evdeki kız erkek kardeşlerin bile bir yaştan sonra odalarının ayrılması gerektiği halde
karşı cins kuzenlerle fazla içli dışlı olmaya alışmış bünyelerde şok etkisi yapabilecek gerçektir.

bazı müslümanlar daha namahrem nedir onu bile öğrenememiş!
devamını gör...
Allah'ın izin verdiği durumlarda "bence" diye yapılan yorumları saçma buluyorum. Allah izin vermiş, sana kim söz hakkı veriyor ki nefsinden başka.
islam "bence" dini değildir. islam'ı "bence"leştirmeyin.

ek: "sağlık açısından zararlıdır." hangi tıp kitabında yazıyor? sigara mı bu kardeşim?
akrabalar evlenince genetik hastalığın ortaya çıkma ihtimali artıyor, bu yüzden genetik hastalığı olan kişiler evlenmeden önce uyarılır, kan ve gen testleri yapılır.

şimdi sen gidip bunun üstüne "din ile bilim çelişiyor" dersen o senin cahilliğin , yapacak bir şey yok...
devamını gör...
çalıkuşu ne güzel hikaye değil mi ? reşat nuri güntekin de mi sapık yoksa ? teyze çocuklarının aşkını yazmış hay Allah ?

twitterde bir gurup ahlaksız ahlakçılar sapkınlık olarak yaygara koparmaya başlamışlar .

nikahsız beraberlik özgürlük ?
eşcinsellik özgürlük ?
ama amca oğlu kızı vs evlenmek sapıklıkmış gerekçe ?
eşcinsellik sağlıklı bir şey mi kim iddia edebilir bunu ?
içki de zararlı sigara da zararlı ama yasak denilince kuduruyor bazıları sebep ?
madem ahlak sahibisiniz insan gibi ilişkiler kursanıza sağlık çok önemli madem insanları çevreyi kirletmesenize ?
profil resimlerinde lgbt savunurlar bir yandan temiz insanlara saldırırlar .

bakın akraba evliliği teşvik edilsin demiyorum araştırılabilir fayda zarar yönünden tercih etmeyebilirsiniz kimse karışamaz ama Allah helal kılmış mesele böyle anne ayrı baba ayrı direk kan bağı yok etik olarak da sakınca yok .
devamını gör...
bakın bu evliliği islam dini yasaklamış olsaydı, bugün bunu eleştirenlerin alayı o zaman islam'ın o yasağını eleştirecekti. bunların gavurlukları, bunlarda akıl muhakeme denen şeyin zerresini bile bırakmamış.
düşünün, dünyanın tüm dinlerine ve dünyada geçerli tüm kanunlara göre serbest olan bir evlilik şeklini, bizim gavurcuklar islam dini ile ilişiklendirerek eleştiriyor.
madem eleştiriyorsun, git ulan devletin kanunu yasası orada onu değiştirmeye çabala. desteklediğin siyasi yapıyı böyle bir şey için zorla. bu gavurlar lgbtcileri ahlaki bulur, ama sırf islam buna caiz demiş diye bu evliliği gayri ahlaki bulur.
devamını gör...
arkadaşların tespit edip üzerinde mutabık kaldığı gibi
sorun sağlık değil islam düşmanlığıdır.

aslında islam düşmanlığı bile caizdir
lakin asıl sorun Allaha dine müslümanlara olan
haset ve kıskançlıkları yüzünden
her fırsatta bu dine saldırmak için bahane aramalarıdır.

yani bağnazdı, yobaz oldular
yobazdı, hasetçi oldular
hasetçiydi, düşman oldular
yakında ise haydut barbarlığa evrilecekler..

zira bu evrim sırasını daha önce yaşamıştık!

Allahım bu şerli yobazların neslini kessin inşallah!
devamını gör...
ben de bir şey oldu sandım. benim ana-baba da amca çocuğu. anormal miyim, hiç. neyse, benim önermem pek tutarlı değil sanki. yukarıdaki tanımlarda gerekli cevaplar verilmiş. bize söz düşmemiş. eyvallah.
devamını gör...
islam'da helal olduğu için bazılarına batan gerçeklik.

ayrıca adamın ifadesi: 'teyze kızı, amca kızı, hala kızı, dayı kızı hepsi caiz olan evliklerdir.' şeklinde. ama başlık tepki çekmek için eksik yazılıyor.
devamını gör...
haklı söylem. ben nikah düştüğü için evlenme çağına gelen kuzenlerimle mümkün mertebe tokalaşmıyorum bile. din kural koyar, biz uyarız. emir yoruma kapalı ayetle gelmiştir. laf kalabasına gerek yok.
devamını gör...
bir ara bir muhabbet de dinlediğim cevaz.

+ bu benim dayım olur ama aynı zamanda amcam olur. bunun hanımı benim teyzemin öz kızı ama aynı zamanda yengemin kardeşi. bunun kardeşi benim eşim ama aynı zamanda benim bilmem neyin kızı............

- ya benim kafam karıştı hiç bir şey anlamadım , ama desene sizin sülale komple birbirini....
devamını gör...
nihat hatipoglu kafasindan soylemiyor. nisa suresi 23-24. ayet: size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı. analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kızkardeş kızları, sizi emzirmiş olan (süt) anneleriniz, süt anneden kızkardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz kadınlarınızdan olup, evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. fakat eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, o taktirde (onlarla evlenmenizde) sizin üzerinize bir günah yoktur. ve sizin sulbünüzden gelen oğullarınızın eşleri (kadınları) ve iki kızkardeşi bir arada (nikâh altında) toplamanız. geçmişte olanlar hariç. muhakkak ki, Allah gafur'dur, rahîm'dir. ve evli kadınlarla evlenmeniz (haram kılınmıştır), elinizin altında bulunan cariyeler müstesna. (işte bunlar) Allah'ın size yazdıklarıdır (farz kıldığı hükümlerdir). ve bunların dışında olanlar, iffetli olmak ve zina yapmamak şartıyla mallarınızla istemeniz (mehirlerini verip almanız) size helâl kılındı. artık onlardan faydalanmak isterseniz o taktirde farz olan mehirlerini onlara verin. ve bu farzdan sonra, razı olduğunuz konuda onunla anlaşmanızda sizin üzerinize bir günah yoktur. muhakkak ki Allah alîm'dir, hakîm'dir.
devamını gör...
caiz amenna. islam'da gerizekalı olamazsınız diye bir kural yok. dileyen gerizekalı, genetik çöp nesiller yetiştirmekte serbesttir. bile bile lades olmanın hükmü nedir islamda yalnız, onu bilemeyeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar