thales

(m.ö. 625 miletos, batı anadolu - m.ö. 545 miletos, batı anadolu) yunanlı matematikçi, filozof ve gök bilimcidir. büyük bir gezgindi. rivayete göre kendisini mısır ve babil kaynaklarından eğitti. düşünce tarihinde ilk defa deney ve gözleme dayalı bilgiyi ortaya koyan kişidir. thales eski yunan'ı matematik ve astronomiyle ilgili bilimlerle tanıştıran ilk kişi olarak düşünülmektedir. doğal süreçleri, doğal nedenlerle ilk o açıklamıştır. küçük ayı'ya göre denizde yön bulmayı, denizdeki gemilerin arasındaki uzaklığın ölçülmesini bulmuştur. thales, açıları büyüklük olarak değil, belli bir biçimi olan şekiller olarak görüyordu. açıların ait oldukları üçgenlerle ilişkileri üstüne bazı bilgiler ve ters açıların eşit olma bilgisi thales'e mal edilmektedir. antik tarih, thales'in mısır'daki piramitlerin yüksekliğini, piramitlerin gölgelerinin uzunluğunu ölçerek nasıl hesapladığını anlatır.
devamını gör...
milattan önce beşinci yüzyılda yaşamış antik yunan düşünürü.milet'lidir.çoğu felsefe tarihçisine göre ilk filoozf sayılır.evrende sürekli değişimin olduğunu görmüş ve bu değişim aleminde değişmeyen şey olarak su'yu bulmuştur.yani ona göre evrende değişimin sağlayıcısı sudur.evrendeki herşey suyun farklı görünümlerinden ibarettir.

herşeyin canlı olduğu,yani evrendeki herşeyin içinde tanrı'nın olduğunu söyler.
devamını gör...
sokrates öncesi dönemde yaşamış olan yunanlı bir filozoftur. eski yunan'ın yedi bilgelerinin ilkidir. birçok kişi tarafından felsefe ve bilimin kurucusu olarak düşünülür. elimize ulaşmış hiçbir metni yoktur. yaşadığı döneme ait kaynaklarda da adına rastlanamaz ancak hakkındaki bilgiler herodot ve diogenes laertios gibi antik yazarlardan edinilir. bertrand russell'e göre felsefe thales'le başlamıştır.

devamını gör...
yedi bilgelerden bir bilge. aristo onu ilk filozof olarak anar. miletlidir.

"kefaletin yoldaşı felaket. kötü yoldan zengin olma. babadan kötü şeyi kapma. ana babana ne gibi yardımlarda bulunmuşsan ihtiyarlığında kendin de öylelerini bekle. işsiz güçsüzlük üzücü bir şeydir. kendine hakim olmama zararlı bir şeydir. acınmaktan çok kıskanıl. ölçülü ol."

*
devamını gör...
tüccar, devlet adamı, mühendis ve matematikçi olarak geçiyor kendisine dair verilen bilgilerde. cidden bu adamlar büyük adamlar. ve biz bir tek şey olabilmenin derdi ile debelenirken, he!
devamını gör...
geometriye kazandırdıklarının yanında "dünyayı bir tahta gibi suyun üzerinde yüzen tepsiye" benzetme komikliğini de yapmış antik yunan filozofu.

mısır'da izleyip mısırlılardan öğrendikleriyle yaptığı hesaplarla güneş tutulmasının ne zaman olacağını belirlemiş. aynı tarihte tutulmanın gerçekleşmesi
persler ve lidyalılar savaş halindeyken her iki tarafı da hayrete düşürerek savaşın sona ermesine sebep olmuş.
devamını gör...
hakkında şöyle bir hikaye anlatılan filozof:

"annesi thales'i evlendirmek istiyor fakat her defasında ondan şu cevabı alıyordu:
- anne henüz çok erken.

aradan seneler geçti. annesi evlenmesi için yine ısrara başlayınca thales'ten şu cevabı aldı:
- anne artık çok geç."


buradan ne anlamalıyız, bilmiyorum.
devamını gör...
--- alıntı ---
"yeryüzü, suyun üstündedir ve suyun üstünde tahta parçası gibi durur, dalgalanır.", "kehribar da cisimleri çektiği için ruha sahiptir."
--- alıntı ---
yunan filozof 4 arkeden birini ortaya atan ilk kişidir (en azından bildiğimiz ilk kişi). aynı zamanda matematikçi ve gök bilimcidir de. ancak thales'in bilimci ünvanına sahip olmasında etken olan bilgiler aslında mısırlılar tarafından bilinmekteydi. kendisi yaptığı seyahatlerle bu bilgileri edinmiştir. ülkemizde, diğer antik dönem bilginleri ne olduğu gibi thales' e mümtaziyet ve ebedilik verilmesine sebep, batılı kaynakların yayınlarıdır.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar