the big short

--! spoiler !--
sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: büyük açık. cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek. michael lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, adam mckay’in yönettiği büyük açık filminde başarılı oyuncular christian bale, steve carell, ryan gosling ve brad pitt rol alıyor.
--! spoiler !--adamım christian bale,yi yine ilginç bir rolde görüyoruz brad pitt ise şarap gibi. film hakkında fragmandan çıkarım yapmak şimdilik zor görünüyor. vizyona girdikten sonra sırf oyuncular için izlenmeye değer.
devamını gör...
brad pitt, christian bale ve ryan gosling'in başrolünde olacağı kitap uyarlaması film.
devamını gör...
--- alıntı ---

dağıtım: uıp
yönetmen: adam mckay
oyuncular: brad pitt, christian bale, karen gillan
tür: dram
ülke: abd

--- alıntı ---
devamını gör...
bu sabah 6 sularında izlediğim film. genel olarak çok ama çok kısa özet vereyim:
bankalar dolandırıcıdır!
dolandırıcılar daha dolandırıcıdır!

film baştan aşağı rakamlar, banka sektörü, mortage kredileri, hesaplar, küresel ekonomik problemler ve sahtekarlık üzerine kurulu. eğer rakamlarla aranız iyi değilse kesinlikle sıkılırsınız ama christian bale'nin yine enfes oyunculuk sergilediğini belirtmekte fayda var. piyasadaki sanal paranın (banka kredileri) faizle fahiş fiyatlarda insanlara yitelenmesinin altında yatan sebeplerin neler olduğuna güzelce değinmiş. ayrıca son yıllarda türkiye'de ivme kazanan emlak/konut sektörüne de güven olmayacağını bastıra bastıra aktarmış. en güzeli ise bugün sahibinden sitesinde olduğu gibi insanların kafasına göre piyasa oluşturduğunu ve bu oluşumun git gide artık alım satım olamayacak şekilde kötüleştiğini nihai olarak ise insanların elini eteğini çekmesi üzerine kriz oluşabileceğini tasvir etmiş. özellikle iktisat, işletme gibi bölümlerde okuyanlar kesinlikle izlemeli!
devamını gör...
--! spoiler !--

amerika'da da sistemin aynı bizdeki gibi işlediğini gösteren film. misal s&p'ye gidiliyor ve denetim yapılıyor mu diye soruluyor. bu da bütün dünyayı ve kredileri derecelendiren kurum. verilen cevap ise şu: eğer biz müşterinin istediği notu vermezsek müşteri hemen 2 sokak ilerideki moody's e gider oradan alır. işte bütün dünya'da ekonomileri batıran yükselten sistem.
bankalar işini doğru düzgün yapmıyor, ödeyemeyecek adamlara krediler veriliyor ve en sonunda sistem çöküyor. bu borçların ödenemeyeceğini ve sistemin batacağını ön gören 4 firma, sistemin batacağına dair alım yapıyor ve sistem battığında zengin oluyorlar. brad pit'in söylediği:" zengin olacağız diye dans ederek kutlama yapmayın. eğer biz zengin olursak sadece amerika'da onbinlerce kişi, dünyada ise milyonlarca kişi evsiz ve işsiz kalacak." 2008 krizinin özeti olan film. mortgage sektörünün nasıl battığını merak edenler izlesinler. bol bankacılık terimi içeren filmdir ayrıca.
--! spoiler !--
devamını gör...
muhteşem bir film. biraz fazla teknik ve sektörel olduğu doğrudur ama muhteşem.
eski bir bankacı ve mortgage sistemine meraklı biri olarak ciddi keyif aldım filmden. kadro zaten çok iyi ama çok sayıda terim geçiyor ve filmde de ara ara durup bu terimleri açıklama ihtiyacı hissedilmiş. tabi uzak olanlar için bu açıklamalar bile yetersiz. ben ne kadar beğendiysem siz de o kadar sıkılabilirsiniz.
hatta genel olarak tahminim bu filmi izleyenler ya çok beğenecek ya da çok sıkılacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar