the dark knight rises

#özgürler 

film hakkında 2 dedikodu:

1/filmde liam neeson'ı görecekmişiz.

http://www.variety.com/arti...

2/dick grayson'ın filmde yer alacağını ve bruce wayne'in devrilişinin ardından 4.filmde direkt batman olacağını tahmin ediyordum belki de robin'likten batman'liğe geçiş sürecini anlatan bir film de çekilebilir. warner bros'un altın yumurtlayan tavuğu kuluçkadan kaldırma ihtimali çok düşük.

bir site de john blake'in joker değil dicl grayson olma ihtimali üzerinde durmuş. argüman olarak levitt'in yaşı gösteriliyor. ledger'ın 1979 doğumlu olduğunu ve levitt'ten 2 yaş büyük olduğunu düşünürsek john blake'in joker olma ihtimali daha güçlü gözüküyor.

http://screenrant.com/rob.....

4.filmin the dark knight returns atmosferine sahip olma olasılığı da güçlü. ne olursa olsun bu filmde batman'in hem fiziksel hem de ruhsal olarak çökmesi gerekiyor. bu da bana batman'in venom isimli öyküsünü hatırlatmakta. venom'ın iyileştirme özelliği de bulunduğuna göre sakat kalan ve venom kullanan(ya da kullandırılan)bir batman'in psikopata bağlama süreci işlense ve rorschach ve punisher olmak üzereyken kostümü rafa kaldırsa bence süper olur. anti kahramanlık ile kahramanlık arasında gidip gelen ve aklını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan bir batman olmadan yeterince karanlık bir film olamaz.

bu arada flmden sızdırılmış 7 dakikalık görüntü turtles, ducks, kangaroos, roosters adıyla youtube'a düştü ancak hemen warner bros tarafından silindi. ben izlemedim ancak izleyenler biraz hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyorlar.

(bkz: turtles ducks kangaroos roosters)
devamını gör...
üçlemenin ya da seride bruce wayne'in yer aldığı batman filmlerinin sonuncusu olan film.

bazıları "yaw batman'in birçok önemli düşmanını görme şansımız olmadı,hani the riddler,hani penguen,hani hush,hani poison ivy"diyebilirler ve bu yüzden chris nolan ile david s.goyer'ı eleştirebilirler. gözden kaçırdıkları nokta bu seride her bir villain'ın belirli kavramları sembolize ettiği. önceki filmlerde olduğu gibi sırf sansasyon için tüm önemli villainları seyirciye göstermek amaçlanmamış. ilk 2 filmdeki ve bu filmde olacağı açıklanan villainlara bakarsak:

scarecrow:batman begins'in önemli temalarından biri "korku" olunca bu adamın ortama dahil olmaması düşünülemez.

falcone ve maroni:yozlaşmış bir şehirde batman ortaya çıkana kadar borusu öten mafya babaları. maroni batman'in ortaya çıkışından sonra göreve gelmesi sebebiyle daha az etkiliydi. ancak batman adamı hapse sokmayı başaramadı. yozlaşmış sistemde krallar gibi yaşayan 2 insandı bunlar.

ra's al ghul:bruce wayne'i kendi amaçları doğrultusunda yetiştiren ve gotham'ı yok etmek isteyen dünya çapında bir örgütün lideri.

the joker:amaçsız kötülüğün vücut bulmuş hali. anarşi,kaos ve delilikten başka istediği olmayan,bir sonraki hamlesini kestirmenin çok zor olduğu,milyonlarca doları sırf keyif için yakan sıradışı suçlu. "suçlular basittir" diyen batman'e verilmiş tokat gibi bir cevap.

two face: kahraman olarak ölmeyip bir psikopata dönüşecek kadar uzun yaşayan adam. koşullu iyiliği sembolize ediyor.

bane: kahraman olmak için yıllarca çalışan wayne'in aksine dünyanın en büyük suçlusu olmak için kendini eğiten bir isim bane.bazılarının dediği gibi kaba kuvveten ibaret bir ayı değil. süper güçleri olmayan diğer düşmanların aksine venom sayesinde batman'in öyle kolay kolay yere seremeyeceği kadar güçlü bir adam.zeka açısından joker ve batman'e oldukça yakın bir isim. kas kuvveti ve zekanın ideal bir kombinasyonu.

catwoman:muhtemelen bir hırsız iken batman'in tarafına geçecek isim. iyi bir insanken dark side'a geçen two face'in zıttı.
devamını gör...
vee 3.fragman(aynı zamanda son fragman mı?) yayınlandı. filme dair fazla sayıda ipucu vermeseni saymazsak mükemmel bir fragman olmuş. 2.fragmanın ve prologun sönüklüğünden sonra ilaç gibi gelen, son derece etkileyici,defalarca seyredilesi harika bir tanıtım olmuş. ilk 2 fragmanda kostümüyle göremediğimiz kedi ve john blake bol bol gözüküyor. bane'in sesi de dublajla biraz daha anlaşılmış hale gelmiş. game of thrones'un "the winter is coming"'inden aşırıldığı ithamına uğrayan selina'nın "the strom is coming" şeklindeki sözü gene kullanılmış. (ki bu itham iftiradan ,düpedüz ahlaksızlıktan başka bir şey değil. 1 adet beyne sahip olan-bane'e değil beyine.kabul iğrenç bir espriydi-biri iddiaların ne kadar saçma olduğunu anlayabilir.)

http://www.youtube.com/watc...]http://www.youtube.com/watc...
devamını gör...
fragman üstüne fragman tv reklamı üzerine tv reklamı üzerine tv reklamı sonucu artık olay örgüsünün nasıl gelişeceğini öğrendiğimiz filmdir. bane'e hak ettiği itibari iade edecek-batman the animated series ve bazı video oyunlarıyla karizmasını çizmişlerdi adamın. hala bu adamı bir "ayu" olarak gören insanlar var-olan filmdir. buraya kadar yazdıklarımı daha önceki tanımlarda yazdım başkaları a benzer şeyler yazdı.peki bu entryi neden giriyorum. bir hafta önceki gece uykuya dalacakken korkunç bir apofeni yaşadım öyle ki dizlerim titredi. filmle ilgili manyakça bir teori geldi aklıma. yazmamaya karar verdim ancak ya tahminim doğruysa. evet lafı uzatmadan ne demek istediğimi söylüyorum. ey sözlük yazarları bu sadece laf olsun tanım dolsun diye ifade edilmiş bir görüştür. lütfen dalga geçmeyiniz. görüşüm haksız çıkarsa bu yazdıklarımı şaka kabul ediniz. eğer doğru çıkarsa da 30 temmuzda tebrik mesajları atmayı unutmayınız.

şimdi alakasız gibi gözüken parçaları ortaya koyalım:

yapımcılar ısrarla liam neeson'ın filmde birkaç saniyelik bir flashbackte yer almak dışında bir rolünün olmadığını söylüyorlar.

bane'in yüzü hiçbir fragmanda maskesiz olarak gözükmüyor. sesi öyle boğuk ki ne dediğini anlamak bile güç.

bane resmi açıklamaya göre yıllar önce geçirdiği bir kaza yüzünden venom kullanıyor.

venom ile lazarus çukuru arasında bağlantı kurmak gerekir. nolanverse'de ölüleri dirilten bir çukur olamaz. ancak çok hızlı iyileşme sağlayan bir ilaç-venomun yetenkelerinden biri de yaraların hızlı iyileşmesini sağlaması-olabilir,hatta o bile fantastik kaçar.

bane her ne kadar çok önemli bir düşman olsa da ra's al ghul kadar esaslı bir düşman değil. ve bu filmde liam neeson sadece birkaç sn. gözükecekmiş. o zaman batman'in müthiş finaldeki rakipleri talia ve bane olacak. baba ortalıkta yokken final maçında kızı ve müstakbel damadının finalde yer alması garip kaçıyor.

batman begins'in sonunda reis'i ölmüş gibi gördük. ancak reis batman'in acemilik yıllarında haklayabileceği bir düşman olması tuhaf kaçıyordu. batman begins'i sevmeme rağmen filme dair en büyük eleştirim reis'in kolayca ölmesiydi. bu adam yenilse bile bir b planı hazırlamış olmalıydı diye düşünürüm. ayrıca çizgi roman okuyan biri cesedi görünmeyen karakterlerin ölmediğini bilir. -hatta ölenlerin dirileceğini de bilir- ve reis kolay kolay ölmez. belki ağır yaralanmış olabilir.

film öncesi açıklamaların tamamına inanmak yanlış bir davranıştır. bir adamın henri ducard rolünde oynayacağını söylersiniz onu reis diye karşımıza çıkartırsınız. fiziksel olarak bane'e yakın olan ubu gene birilerini decoy'u olabilir.

dc universe'de bane'in soy adı bilinse de gerçek ismi bilinmez.

tom hardy'nin boyu çekim hileleriyle uzatılacakmış. reis'den daha kısa boylu bir bane tuhaf kaçar.

bane dövüş teknikleri konusunda uzman. strateji geliştirme konusunda da uzman. venom sayesinde aşırı güçlü ve hızlı bir hale gelebiliyor. bu açıdan ideal bir rakip. ama ultra realistik ilk 2 filmden sonra bir adamın gücünü beşe katlayan bir steroid tuhaf kaçar. o yüzden dc universe'deki venom almış hali kadar güçlü olursa gerçekçiliğe zarar gelir. bu adam venomsuzken batman'den daha güçlü olsa da batman'in deyimiyle "venom kullanmadığı zaman diğer eziklerden farksız. bane'in batman'i mağlup etmesi için müthiş zekasının yanında dövüş sanatlarında ustalaşmış olması da şart. örgütün adamı da olsa kimse bu konuda reis kadar ustalaşmış olamaz.

seyirciye sürpriz yapmak her zaman etkileyici bir yöntemdir.

ve evet parçaları birleştiriyorum ve şöyle saçma bir sonuca ulaşıyorum

dikkat çok pis spoiler içerebilir

bane=ra's al ghul. trenden bir şekilde ağır yaralı olarak kurtulmayı başaran reis-adam istese batcave'e elini kolunu sallaya sallaya girer. bir şekilde oradan çıkmayı da başarmıştır-venom sayesinde hayata döner ve bruce'u hafife aldıklarını görerek daha kaliteli bir plan yapar. maskenin altından sesin kime ait olduğunu anlamak güç,yaşadığı olaydan sonra ses telleri de hasar görüp ameliyat olmuş da olabilir. venom iyileştirdiği gibi reis'in daha genç görünmesini sağlar.(ki lazarus pitt'in gençleştirme özelliği de var)

aslında bu fikir bir hafta önce aklıma gelse de temeli bir yıl öncesinde ilk fragmanı izlerkenki dikkatsizliğime de dayanmakta.

maskesiyle bir saniyelik görünen bane'in reis olduğunu sandım bir an. batman begins'te reis gotham'ı korku gazıyla zehirleyecekken maske takmıştı ve fragman begins'ten de parçalar içeriyordu. bir anlık yanılgıydı ama belki de fragmanda yer alan bir foreshadowing de olabilir.

devamını gör...
spoilere bakmamak için zor tuttum ve bakmadan bu notu yazmayı başardım. ah joker ah sen yoksan neyleyim batmani. söyleyeceklerim bu kadar..
devamını gör...
abd'nin colorado eyaletinin aurora şehrindeki ilk gösterimi sırasında saldırı düzenlenmiş. en az 10 kişi hayatını kaybetmiş.

reuters'ın yerel bir radyonun muhabirine dayandırdığı haberine göre batman the dark knight rises filminin aurora'da bulunan century 16 sinemasında gece 00.00'da yapılan ilk gösterimi sırasında iki kişi tarafından ateş açıldı. bazı yerel kaynaklar ise sinemada bir patlama olduğunu öne sürdü. polis radyosu ikinci bir bomba ihtimali olduğunu bildirirken olay yerine bir bomba imha ekibi sevk edildi.

olayda çoğunluğu çocuk en az 10 kişi öldü. nbc'ye konuşan polis yetkilileri 20'den fazla yaralı olduğunu ifade etti. yaralılar bölgedeki hastanelere kaldırıldı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar