the exorcist

izlerken güldüğüm korku filmlerinden biridir. komiktir. tabi 1973 yapımı olduğunu düşününce pek de bir şey beklememek gerek.

kutsal damacana adlı türk yapımı filmin de temasıdır.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en başarılı gerilim filmlerindendir. filmi çok izleyenler fark ederler ki filmin bazı sahnelerinde saniyenin onda biri kadar sürede bir şeytan tiplemesi gösterilir , bu izleyenleri germek korkutmak içindir .
devamını gör...
yok şöyle korkunç, yok böyle harika diye anlatmışlardı bu filmi bana. biraz araştırdım kitabı varmış meğerse. gerçi kitabını okuduktan sonra filmi çok çok zor beğenen biriyimdir. neyse, aldım okudum kitabını. o ne bayık şeylerdir Allah'ım! bizim cin çıkartma hikayelerimiz daha korkunç. sonra izledim filmini, hay dedim yazık zamanım yitirilen.

kesinlikle gaza gelinip okunması, izlenmesi tavsiye edilmeyendir.
devamını gör...
hikayesi, hakiki korku veren şeyin aniden ekrana fırlayan hilkat garibelerinin 'bööö' demelerinden ileri gelmediği; insanoğlunu esas korkuya salan şeyin dini kökleri bulunan iyi/kötü ilahi/şeytani kontrastları arasında bırakılmak olduğu bilerek yazılmış bir film. serinin ilk ve devamı olan diğer filmlerden prodüksiyon itibariyle kopuk bulunan film aciz kanaatimce dünyanın en korkunç filmidir. en korkunç ikinci film için;
(bkz: rosemary's baby)
devamını gör...
birçok gerilim-korku filmine esin kaynağı olmuş hatta zas ekolü tarafından top secret ve sonraki yabancı/yerli örneklerince tiye de alınmış bir klasik.yine birçok kişi eserin bir korku filmi olarak değerlendirilmesinin ona haksızlık olduğu hususunda hemfikirdir.tek izlemeyle künhüne varılamayacak ölçüde çok katmanlı bir durumla karşı karşıyasınızdır.filmi genel manada kritiğe tabi tutmakta kendi ehil görmediğim için birkaç hususa değinip geçeceğim.
1-açılıştaki 10 dakikalık kuzey ırak sekansı gerilim unsurlarının ana temalarını kullanmakla kalmaz.ayrıca sinema anlamında hoş fotoğraflar sunar.bu bölümün sonundaki rahip merrin'in kaya üzerinde dikeldiği an,iblis ile insanoğlunun bitmeyen mücadelesine göndermedir.
2-yine de soğukkanlı ve kendinden emin lancaster merrin'e nazaran filmin karmaşık karakteri rahip damien carras'tır.psikiyatri dalında doktorası olduğu halde rahiplikte karar kılması.idealizminin onu fakirliğe mahkum etmesi.annesiyle gerektiği kadar ilgilenememenin verdiği vicdan azabı.nihayetinde barda arkadaşına itiraf edeceği üzere inançlarını kaybetmiş olması.
3-bayan mc neill yani içine şeytan giren regan kızın annesi zengin güzel ve saygın hollywood aktrisi filmde bilimse akla iman etmiş,herhangi bir dini inanışı olmayan ve kızını da buna göre yetiştirmiş bir karakteri canlandırmaktadır.ama bilimsel akılcı yaşam tarzı sonunda mağlup olacak ve inancını kaybetmiş rahip carras'ın ocağına düşecektir.üstelik kızımın ihtiyacı olan doktor değil bir rahip diye hıçkırarak.
4-rahip carras annesi akıl hastanesine düştüğünde ağır rahatsızların kaldığı koğuşta etrafını saran kadınların yardım isteyen haykırışları modern toplumda inanç adamına duyulan ihtiyacın başka unsur ya da kurumlar tarafından doldurulamadığını gösteriyor.zira o deliler,insanın maskesiz bilinç altını temsil ediyor.
5-haa evet sallanan yatak ve ters örümcek yürüyüşü.elbette avam için de akılda kalıcı sahneler lazım.ama hayber kalesi'nin kapısının kaldırışına takılanlar ali'nin batınından habersiz olanlardır.bırakın recep ivedik müdavimi olup da filmi izledikten sonra zaman kaybışmış diyenler bu sahnelerin geyiğini yapsın.
devamını gör...
1973 yapımı korku filmi. william peter blatty'nin 1971 yılında yayımlanan romanından uyarlanmıştır. bir kızın bedeninin şeytanlar tarafından ele geçirilmesi ve sonrasında gelişen şeytan çıkarma ayinlerini konu eden film, ardından pek çok başka filme ilham verdi. sonradan farklı yönetmenlerce 2 devam filmi çekildi. 1974 yılında şeytan ismiyle türk versiyonu yapıldı.
devamını gör...
zamanının popüler kadın oyuncularından biri olan chris macneil 12 yaşındaki kızı regan ile birlikte yaşamaktadır. mutlu yaşamları bir süre sonra regan'ın garip sesler duymaya ve anlaşılmaz sözler mırıldanmaya başlaması ile değişecektir. durumu giderek kötüleşen regan'ın sesi de değişmiş ve sanki insanlık dışı bir varlığın sesi haline gelmiştir.
kızının durumundan çok endişelenen annesi doktorlara başvurarak her türlü tıbbi çalışmayı deneyerek olumsuz sonuç aldıktan sonra bölgedeki rahibe danışmaya karar verir. küçük kızın durumunu inceleyen rahip, kızın içinde kötü bir ruhun varlığı olduğu sonucuna varır. böylece bu konularda uzman olan saygıdeğer ve gizemli rahip merrin'den duruma el koymasını ister.

1973 yılında amerika'da gösterime girdiğinde sinemalarda fırtınalar koparan ve korku klasiği haline gelen film 27 yıl sonra warner brothers tarafından tekrar gösterime sunuldu. daha önce yayınlanmayan 12 dakikalık görüntüleri içeren ve ses tekniği digitale çevrilen yapım yine beklediği ilgiyi gördü.
tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri sayılan the exorcist, william peter blatty'nin yazdığı romandan kendisi tarafından senaryolaştırıldı. yönetmen william friedkin ise 1972 yılında the french connection ile en iyi yönetmen oscarını kazanmış, exorcist ile de 1974 yılında yine bu dalda aday olmuştu.
başrollerde oscar'lı oyuncu ellen burstyn *, usta oyuncu max von sydow ve linda blair rol alıyor. linda blair bu filmden sonra rol aldığı bir çok korku filmi ile korku filmlerinin kraliçesi lakabını almıştı.
filmde yer alan yatak sahnesi bir klasik haline gelirken filmde yer alan bunun gibi bir çok şok edici sahne ise uzun süre dillerden düşmedi. buna rağmen yönetmen friedkin filmin yeniden gösteriminden pek hoşnut olmadığını belirtmişti. bunun nedeni olarak ise, daha önce filmde bulunmayan 12 dakikalık sahnelerin, romanın yazarı william peter blatty ile yönetmen friedkin'in ters düştüğü bölümler olması gösterildi.

ilk bir saatinde karakterleri tanıtarak başlayan film daha sonra regan'daki değişikliklerin başlaması ile temposunu hiç düşürmeden devam ediyor. kendinden sonra gelen birçok korku filmine ilham kaynağı olan film 10 dalda oscar'a aday oldu ve "en iyi ses" ve "en iyi uyarlama senaryo" dallarında kazandı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar