the godfather part 3

#özgürler 

mecburi filmdir. yönetmenliği stallone yapacakken (hayaliydi bu ) son anda capollo'nun maddi sıkıntısı yüzünden çekilmiştir. tamamen kitaptan bağımsızdır ve zaten kitap 2.seride bitiyor. sonradan uydurulmuş bir proje ama bence başarılıdır.
devamını gör...
serinin diğer filmlerinden farklı bir temanın işlendiği, buna sebep de başrol oyuncusunun, ailesinin ve değişen zamanın farklılığıdır.

filmin adı "michael corleone'nın dramı" olsa cuk otururdu.

ilk iki filmde görmeye alıştığımız "güç" vurgusu bu filmde yok ve gücün getirdiği ya da yönetmen ve senarist tarafından getirdiği iddia edilen zaafları ve körlüğü, güç için ödenen bedeller öne çıkarılmış filmde.

bu filmle birlikte seri bir bütün olarak "dram" kategorisine giriyor, bu son film olmazsa dram denemezdi.

çok güzel, çok düşündürücü bir film ancak şu mesajı da görmezden gelmemek lazım:

michael duygusallaşmakla birlikte zayıflıyor, zayıflayınca yanlış kararlar veriyor. sonuç olarak eğer bir mafya babasıysanız, mafya babası kalmak istemeseniz bile, yumuşamak iyi değildir mesajı da çıkarılabilir filmden.

elbette, babası gibi de olamıyor michael, ancak şunu unutmasın ki, kendi babası gibi şanslı değildi ve boyun eğmeyen angut bir karıya sahipti. keşke ilk karısı ölmeyeydi de babası gibi bir baba olabileydi michael'ımız...
devamını gör...
the godfather serisinin son filmi. serinin en güzel filmi diyebilirim. bunu söylememdeki amaçlardan bir tanesi aksiyonun biraz daha az olup dramı iliklerinize kadar hissettirmiş olmaları olacaktır.
don vito corleone'den hemen sonra başa geçen don micheal corleone artık daha iyi birisi olmaya çalışır, yeniden kendisini o işlerin içerisinde bulur. vito corleone'nin ölen oğlunun (sonny corleone) gayrimeşru çocuklarından birisi olan vincent corleone başa geçer.
--! spoiler !--

serinin en güzel filmi diyorum çünkü gerçekten güzel. micheal oğlunun istediğini yapabilmesine fırsat tanıyor, bu gayet başarılı bir karar. filmin sonunda kızının ve kendisinin ölümü tamamen yıkıma sebebiyet veriyor.

--! spoiler !--
devamını gör...
michael corleone'nin günah çıkardığı filmdir. yaptıklarından pişman olan michael üzerinden senaristin, ne ekersen onu biçersini, bizlere anlattığı filmde al pacino yine muazzam oynar. kızının vurulma anı kalbimizde yumoş yumuşaklığını hissettirir. ve ne ilginçtir ki michael dansettiği 3 kadını da yitirmiştir...
devamını gör...
ilk iki film kadar estetik kaygılar taşımayan iyi filmdir. öykü çok iyi fakat aceleye getirilmiştir. andy garcia'nın oyunculuğu her filmde olduğu gibi berbat ve yerlerde sürünmektedir. michael corleone'nin kızını oynayan sofia coppola zaten yönetmenin kızıdır ve berbat oynamaktadır. daha sonra iğrenç ötesi korku filmleri ve sulu sulu aşk filmleri çekti bu kız baba torpiliyle. ilginçtir ki gişede yaptı bu filmler.
diane keaton iyi bir oyuncu olmasına rağmen bu filmde kafasına mafya silah dayamışçasına emanet gibi bir oyunculuk çıkartır.

tamamen ticari kaygılarla yapılmış bir seri sonu olsa da sonundaki dramla üçleme kendine yakışan bir şekilde biter.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar