the great wall

dün gece internetten izlediğim film. meğer sinema çekimiymiş. ben de bu alttaki çince yazılar ne diyordum. filmin sonuna doğru çekik gözlülerin yapılan esprilere gülme sesleri belirince kendimi tuhaf buldum. sanki onların arasında film izliyormuşum gibi. farklı insanlık halleri, farklı bireysellik kurguları...

filmin konusuna gelince... matt damon ve yanındaki diğer beyaz adam, çin'lilerin icadı 'kara barut'un peşindedir. ikisi de paralı askerdir aslında. kara barut'u ele geçirip evlerine döneceklerdir. kara barut bir hazinedir çünkü. avrupa'da henüz yoktur. yolda eşkiyalardan kaçarken çin seddine varırlar. çin seddinde ise koca bir çin ordusu beklemektedir. eşkiyalara kalmaktansa içere sığınmayı makbül görürler. tabi geldikleri sırada, bir gece bir yaratığın elini kesmişlerdir ve yanlarında getirmişlerdir. işte bu kesik kol, çinlilerin seddi yapmalarına neden olan cehennemi yaratıklara aittir. sonra bu ikili içerde kalıp, yapılan savaşlarda hünerlerini gösterirler, diğer taraftan içerde bolca bulunan barutu alıp kaçmayı isterlerken. birisi kalır, birisi gider. klasik sinema klişesi devreye girer: kötü bir geçmişi ardında bırakıp erdemli bir hayat sürme isteği. tabi bunda atalarımızın başını çokça ağrıtmış çin'li prensese duyulan hoşlantının da payı büyüktür. (burada çinli prenses yok, komutan var).

film, çin sinemasının en büyük yapımıymış. efektler, şaşaalı askeri gösteriler... asıl komutanın ölümünde havaya salınan binlerce balonlu mumun görselliği iyiydi.

kısacası film sadece vakit öldürmelik. matt damon bile kurtaramıyor.
devamını gör...
senaryo kötüymüş de soluk filmmiş de falan filan. hadi ama kardeşim bir duvarın arkasında ve önünde geçecek filmden ne bekliyorsun ki. şaka tabi.

1- film çok hızlı ilerliyor abi. bizimkiler(?) kovalıyor mağaraya giriyorlar orada beyaz adamlara canavar saldırıyor. bu saldırıda canavarın kolu kopartılıyor falan filan. oloom ne oluyo daha yeni patlamış mısırımı ağzıma almıştım. destur.

2-koskoca çin bütün kahramanlığı legolas çakması beyaz adama bırakıyor. bu olur şey mi? beyaz adam gelecek çinlilerin mekanında ok ile artistlik yapacak öylemi? en azından eniştelerden biri bir-iki tekme ya da kılıç sallasaydı. anlayacağınız meydan boş kalmıştı. ee tabi beyaz adam yaptı yapacağını.

3- grafikler şahaneydi. o yaratıkların mitoz bölünme olayı(?) garipti. binlerce troll atıvari canavar. saflar baya sıkıydı. seramoni gibiydi.

4- çok uzattım.

5- ha bu arada çekik gözlü kız gerçekten güzel.

beklenti büyüktü ama yinede izlenmez değil. çok şeyapmamak lazım.
devamını gör...
türkçeye çin seddi olarak çevrilen film.

güzel aksiyon dolu, fantastik bir film.

tavsiye olunur.

imdb puanım: 8,7 (küsürlü puan vereyim ki etkileyici olsun)
devamını gör...
matt damon’un sarı mabadının kurtarılma derdine düşülmediği ender yapımlardan. hollywoodun, çin açılımları pek iş yapmıyor. bu da onlardan biri..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar