the imitation game

2015 oscar ödülleri için en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi erkek oyuncu (benedict cumberbatch),en iyi uyarlama senaryo,en iyi yardımcı kadın oyuncu,en iyi kurgu,en iyi soundtrack kategorilerinde aday gösterilen başarılı bir biyografi filmi.söz konusu kahramanımız ise: alan turing
devamını gör...
benedict cumberbatch müthiş bir tercih olmuş. nasıl yakışıyor bu adama ukala olmak, kimseyi beğenmemek o kibir. evet yakışıyor yapacak bir şey yok. yarın vizyona girecekmiş aslında ama ben dün izlemiş oldum.
* *) )

--! spoiler !--

"insanlar şiddeti neden severler biliyor musunuz? iyi hissettirdiği için. son derece tatmin edici bulurlar. ancak tatmin yok olunca eylemin içi de boşalır."

"bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır" (iyi ki olmuşlar)

"bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir? "
final de ve bu enigmayı kırdıktan sonra ilk müdahaleyi anlayıp abisine haber vermek isteyene( jack idi sanırım) engel oldukları sahnede oldukça doldu gözlerim.
--! spoiler !--
devamını gör...
kimisi kendinden bahsederken civciv yahut devekuşu yerine zümrüdüanka kuşunu imge olarak kullanır. ben bununla hiç karşılaşmadım. yane böle imge kullanan biriyle. fekat var ki yazıyoz. burada biz de laf sokma imgesi kullanıyoz bayım, lütfen farkına varın. bu grotesk bir açmaz olsa gerek lan.
devamını gör...
ne hikmetse benim de sherlock'un hatrına dün izlediğim ama pek beğenmediğim bir film. puanı fazla olmuş. içerisinde hafiften homoseksüellik propagandası var gibi geldi.
devamını gör...
ünlü matematikçi alan turing ve birkaç dilbilimci,kriptoloji uzmanı insanın 2.dünya savaşının gidişatına nasıl yön verdiğinin anlatığı film. turing ve arkadaşlarının savaşın çözülmesi imkânsız olarak görülen nazi şifreleme iletileri olan enigmayı çözme çalışmaları anlatılıyor.
ancak matematiğin dehalarından biri kabul edilen alan turing'in anlatıldığı bu biyografi filminde bir satır matematik geçmiyor. enigma kodunun kırılması üzerine bir senaryo yazılıyor ancak kodun en önemli kusuruna değinilmiyor. hitler reyisin asıl yenilgisini aldığı stalingrad savunması değilmiş gibi bütün zafer enigma şifresini çözen alan turing'e atfediliyor. kısaca alan turing'in hayatının sündüre sündüre film formatına getirilmiş öyküsü.
izlemeyin demiyorum izleyin ama ben o kadar başarılı bulmadım. puanım 7.0
devamını gör...
--! spoiler !--

benedict'in filmin en başlarındaki antipatik üstün zekalı tiplemesi fevkalade yapmacık. bu adam düz kibirli rol adamı, olmuyorsa zorlamayın abi. ne gerek var dudak uçlarını ve çenesini içeri çekip gözlerini kaçırarak konuşmasına? hele şu duman efektleri, savaş uçaklarının bomba attığı sahneler... rabbim yok böyle bir ben fotoşokum diye bağırmak. doksan küsür senesinde çekilen star wars bile daha inandırıcıdır.

--! spoiler !--

senaryo zaten yaşanan bi olaya dayalı olduğundan filmin izlenebilitesini arttıran bittabi benedict'tir. hayran kala kala izledik işte.
devamını gör...
genel olarak alan turing dehasindan bahsedilmis. adam o kadar zeki ama mis gibi hatun varken, bi herife hallenmek niye olm? dolayisi ile filmin anafikri olarak, adam gerizekali sonucuna vardim.
devamını gör...
iyi film yalan yok. ama aman aman bir film de değil. bi kere çok karakter var. her birine bi rol biçilmiş. biri sovyet ajanı, birinin abisi gemide, biri benedict'e sallıyor, biri bilmem ne bela !
bi de kadın var tabii. bu sefer zekayla ön plana çıkarılmış. bakın burası ilginç. hemen bir eşcinsellik konmuş ki oskar alınabilsin. çünkü bilirsin, ya yahudi soykırımı ya eşcinsellik bunlardan birine yaslıycan filmi yoksa olmuyor. hikaye gerçek diyorlar gerçi ama bilmiyorum.
filme ikinci dünya savaşı filmi diye bakarsak diğerlerine harbiden ayıbolur. ikinci dünya savaşı filmlerinin o yarı objektif bol savaş sahneli olayları hiç yok. salt britanya övücülüğü hakim. en azından bir nazi bombardımanı, bi kopuk kol, ağlayan britiş veletler olmalıydı.
yine de benedict iyi seçim olmuş bence.
devamını gör...
2. dünya savaşında alman ordularının kullandığı şifreleme makinesi olan "enigma'nın" kodunu çözen ingiliz alan turing'in hayatının konu alan film. başrollerinde sherlock dizisinden tanığımız benedict cumberbatch ve keira kinghtley yer alıyor.
devamını gör...
filmin konusu bu kadar guzelken. alan turing in ozel hayati uzerinde bu kadar durmasi gereksiz bence. yine de tavsiye edilesi film. filmin konusuna gelince dahi matematikci alan turing i ve enigmayi cozerken kullandigi turing makinelerini anlatiyor.
devamını gör...
film boyunca gregory reisi andığım film. insan çok zeki olunca uyuz oluyor sanırım. hani ben de uyumsuz sayılırım ama Allahtan çevremden insanları uzaklaştıracak kadar onların huyuna gitmeyi biliyorum. belki iki yüzlüce bir davranış ama sosyla yaşam bunu gerektiriyor. ben de isterdim çocuklar gibi her aklıma geleni aklıma geldiği gibi dümdük söylemeyi ama işte şartlar. en nihayetinde hepimiz insanız. bu arada film güzel ama çok mükemmel değil.

(bkz: divergent)

(bkz: gregory house)

(bkz: house md)
devamını gör...
filmi izlemeden önce akıl oyunları tarzında bir film olacağını düşünüyordum. lakin izledikten sonra biraz bakış açım değişti. lakin adamın icadından çok kadın ile ve çalışanları ile olan diyalogu konu edilmiş. yani icat biraz geride kalmış bu ise arananı vermedi bana daha doğrusu.
devamını gör...
benedit var dediler geldik diyerekten başlayıp hevesimin kırılması ile sonuçlanan bir filme dönüşen bir yapıttır. ingilizleri tebcil eden filmlere gıcığım olduğundan olsa gerek o ukala tavrına dahi uyuz oldum benedict'in. genel olarak almanları hafife alan ve basit bir senaryo ile çekilmiş bir film gibiydi. biyografisini okuduğum için tutarlı bir şekilde işlediklerini düşünüyorum ama. ortalamanın bir cm üstünde bir film gibi. tabi bu yüzde yüz subjektif yorumdur.
devamını gör...
sonda söyleyeceğimi başta söylemek gerekirse filmi beğenmedim. detaylara dair unsurların filmde gösterildiği gibi yaşandığına inanmıyorum. olaylar köpürtülmüş ve aşırı dramatize edilmiş. tüm anglosakson ülkelerde olduğu gibi ingiltere'de de hususan bilime dair işler, hele ki casuslukla bağlantılı bilimsel çalışmalar son derece profesyonelce yürütülür. işin başındaki amirler sürekli proje çalışanlarını taciz etmezler, bilim adamları birbirlerine yumruk atmazlar. üstelik filmdeki bazı diyaloglar öylesine çocuğa anlatır tarzda izahlar getiriyor ki izleyicileri salak yerine koyduğunu düşündürüyor. turing'in üzerine gidilmesine sebebiyet veren olaylar silsilesi de yeterince inandırıcı işlenmemiş. başrol oyuncusunun performansı da filmi kurtarmaya yetmiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar