the last dance

mevcut bölümleri izledikten sonra toparlamak gerekirse adını efsane chicago bulls kadrosunun 98 yılında phil jackson ın takımdan ayrılacağı son seneye verilen isim. bu ismi oyuncular koyuyor. işin içinde tabiki o takımı toplamayı başaran aynı şekilde dağıtmayı da başaran jerry krause denilen bir eleman. ana konu 1998 yılı olsa da sürekli flashback ler yapılıyor. basket severler için orijinal bir belgesel diyebilirim.

üstteki tanımda dediğim gibi her ne kadar belgesel michael jordan üzerinden dönse de ilk bölümde kendisinden 2. bölümde scottie pippen dan 3. bölümde dennis rodman dan 4. bölümde ise phil jackson dan bahsediyor. onların hayatından da kısa kısa kesitler sunup olaya tekrar geri dönüyor.

cavs la oynanan seride son saniyedeki dönmüş efsane gerçekten. ve aralardan sürekli sıyrılıp maça damga vurmayı başarabilen paxson gerçeği var. jordan ın detroit düşmanlığı var tabiki. üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen adamın detroit pistons düşmanlığı geçmemiş. hala issiah thomas a laf sokuyor detroit deyince gözünden ateş çıkıyor.

her hafta yeni bölüm çıkıyor. şimdi duramadım izledim bundan sonra her hafta beklemesi zor olacak.*
devamını gör...
bugün 5. ve 6. bölümü yayınlanan belgesel. 5. bölümde 1992 dream team den bahsediliyor larry bird scottie pippen michael jordan ve magic johnson barındıran bir kadro. gerçek bir rüya desek yeridir. toni kukoc tan bahsediliyor. nike ın jordan la basketbol piyasasına girişi konuşuluyor ki normalin 2.5 katı para vermişler ve fazlasıyla almışlar bunu. justin timberlake in ya nas ın nasıl harçlıklarından para biriktirip air jordan aldıklarını anlatıyor kendileri.

5. bölümde sevdiğimiz insan kobe yi gördük. ilk 1998 all starında jordan la karşılaşmasını anlatıyordu kendisi. rip kobe.

6. bölümle devam edeceğimiz belgesel...
devamını gör...
6. bölümünde de chicago nun 1992 ve 1993 şampiyonluklarını anlatan belgesel. o aralar jordan için çalkantılı önce hakkında kitap çıkıyor sonra kumar sorunu oluyor mahkemede ifade veriyor lig idaresine ifade veriyor. zor bir süreç oluyor jordan için. knicks eşleşmesi ve barkley li phoenix den alınan şampiyonluklar takdire şayan.
devamını gör...
sözlükte yoğun ilgi çekmese de yarın bir gün sözlüğe gelecek gençler jordan ın belgeselini izlemeyen sözlük mü olur demesin diye tespitlerime devam etmek istediğim belgesel.

--! spoiler !--

7. bölümde jordan ın 93 şampiyonluğunun hemen sonrasında babasını kaybetmesi ve yaşadığı buhranı anlatıyor. jordan normalde de bırakacak ama en büyük destekçisi babasının sokak serserileri tarafından öldürülmesi onda yıkıma sebep oluyor hatta jordan ın kumarı yüzünden oldu diyenler oluyor derken jordan basket bırakıyor. ve beysbola başlıyor amatörde bayağı seyirci falan topluyor bulls ta pippen liderliğinde toparlanmaya çalışıyor.

--! spoiler !--
devamını gör...
8. bölümde de devam eden belgesel. maalesef 9. ve 10. bölümler bu hafta çıkacak ve belgesel sonlanacak sanırım.

--! spoiler !--

8. bölümde beyzbol ligi nde grev olunca boşlukta kalan jordan kendisinden bekleneni veremeyen bulls a geri dönüyor. takımı yine bir şekilde playofflar a taşıyorlar ama jordan ın fiziksel özellikleri takımı taşımaya yetmiyor ve doğu yarı finalinde eleniyorlar. çünkü jordan beyzbol için vucudu başka hale sokuyor kasları zayıflıyor tekrar eski haline dönmesi için elendiklerinin ertesi günü tatile gitmeden antremana başlıyor space jam çekimleri o ara oluyor ondan sonra da reggie miller la falan maç yapıyor her gün. ve 96 sezonuna güzel bir dönüş yapıyor jordan takımın en iyi olduğu sezon oluyor galibiyet anlamında.

--! spoiler !--
devamını gör...
sondan bir önceki bölümü olan 9. bölümle devam eden belgesel. 1998 indiana chicago doğu finali serisiyle başladı 1997 utah la nba finali ile devam ediyor. şimdiki golden state baş antrenörü steve kerr in jordan la geçmişi de anlatılıyor.--! spoiler !--

indiana serisinin 4. maçı efsane olmuş cidden. 2.6 saniye kale 1 farkla bulls önde indiana hücumda reggie miller atıyor o nasıl bir atış zaten anlamak mümkün değil 2 farkla önde indiana, 0.4 saniye kale bulls hücumda jordan attı ve top potanın içinden çıktı resmen. 1997 utah nba finali serisinde 5. maçtan önce jordan ı zehirlemiş utahlı pizzacı. karl malone efsane olduğu yıllar tabi. ama jordan her zaman bir adım önde

--! spoiler !--

ve son dansa çıkıyoruz.
devamını gör...
10. bölümüyle biten belgesel. son bölümde utah la 1998 final serisi anlatılıyor. ve jordan ın jerry krause a siniri hala gözlerinden okunuyor. barrack obama da jordan hayranı hatta ilk maçlara para bulup gidemediğinden bahsediyor.
sekiz yılda gelen altı şampiyonluk sonrası takım dağılıyor. the last dance şampiyonlukla bitiyor.
belgeseli genel değerlendirirsem kobe bryant vardı bir kısımda muhtemelen ölmeden önce son videolarından biridir. david stern vardı nba i nba yapan kişi olarak. jordan ın bulls hayatını geniş bir açıyla bize sunan güzel bir belgesel olmuş. tabii bunda bulls un bir kanalla yaptığı 1998 sezonunun her yerinde görüntü alma anlaşması belgeselin temelini oluşturuyor. the last dance flashback lerle beslenerek ortaya güzel bir serüven konmuş.

--! spoiler !--

6 maçlık muhteşem bir utah serisine değiniyor bölüm tamamen. 6. maçın son saniyesine kadar heyecan devam ediyor ama air jordan hata olmasına müsaade etmiyor. pippen büyük fedakarlık örneği gösteriyor. 3. maçtan sonra antremandan kaçan rodman 4. maç mükemmel oynuyor. kısacası yok yok seride.*

--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar