the life of david gale

türkçe'ye ölümle yaşŸam arasında olarak çevirilmişŸ olan, başŸrolünde kevin spacey'nin oynadığŸı, 2003 yılı abd-almanya yapımı film. yönetmeni alan parker olan filmin oyuncuları ise kate winslet, cleo king, constance jones, kevin spacey, laura linney'dir.

filmin konusu idam cezasının adil olmadığŸı. beklenmedik, sürpriz bir sonla vermek istediğŸi mesajı son derece başŸarılı bir vurgu ile vermişŸ olan filmdir. bir kevin spacey hayranı olarak unutamadığŸım filmlerdendir..

devamını gör...
başrollerinde kevin spacey ve kate winslet'in yer aldığı bir alan parker filmi. 2003 yapımı filmin etkileyici bir senaryosu var. kevin spacey sağlam oyunculuğunu bu filmde de sergiliyor. önceden idam karşıtı bir dernekte çalışan, idam mahkumu bir profesörün infazdan önceki son üç gününde bir gazeteciyle görüşmesi geriye dönüşlerle veriliyor. bir fikre inanmış, idealleri olan ama hayatları bir anlamda zaten bitmiş iki insanın savundukları şey için neler yapabileceğini, ajitasyona başvurmadan, naif ve dramatik bir şekilde yansıtan filmin sonu da oldukça etkileyici.
bir de insana "kevin spacey'in bütün filmleri güzel mi oluyor ne" dedirtiyor.
devamını gör...
on numara bir filmdir. davası uğruna hem sevdiklerini hem de kendisini bile feda edebilcek cesareti konu alır. siz davanız uğruna nelerinizi feda edebilirsiniz? filmden bir kesit izlemeseniz de etkilenebilceğiniz tespitler:

"fanteziler gerçek dışı olmak zorundadır. çünkü istediğiniz şeyi elde ettiğiniz anda, artık onu istememeye başlarsınız. isteğin devam edebilmesi için, objesinin sürekli olarak eksik olması gerekir. istediğiniz o şey değil; onun fantezisidir. istek, çılgınca fantezileri destekler...
"sadece gelecekteki mutluluğumuzun hayalini kurarken gerçekten mutlu oluruz" derken pascal'ın anlatmak istediği de buydu. bugün geldi. bu nedenle "avlanmak, öldürmekten daha zevklidir.", ya da "ne dilediğine dikkat et deriz. " ona sahip olacağın için değil; ona sahip olduğun zaman artık onu istemeyeceğin için.
istekleriniz doğrultusunda yaşamak sizi asla mutlu etmez. gerçek anlamda insan olmak demek, fikirler ve idealler için yaşamak demektir. hayatınızı istediklerinizin ne kadarını elde ettiğinizle değil, yaşadığınız samimiyet, şefkat ve özveri anlarıyla ölçmek demektir.
çünkü sonunda kendi hayatlarımızı önemli kılmanın tek yolu diğer insanların yaşamlarına değer vermektir."

david gale'in, dersi sırasında öğrencilerine anlattığı bu felsefe, filmin bir anlamda çıkış noktasını ve en nihayetinde ana fikrini oluşturur.
devamını gör...
güzel film lan. idam karşıtı amerikalılar filan var böyle. bir de bunların arasında felsefe profesörü david gale 'le bir tane başka bir abla var. yalnız bunlar tam dava adamı triplerinde, mücadele filan ediyolar sonra işler karışıyo. güzel film yani. bir de böyle kate winslet'ın boyunu filan da uzun gösteriyor. normalde benim burama geliyor. sinema işte.... acayip !
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar