the lost city of z

demin bitirdiğim film. çok güzel filmdi. charlie hunnam ciddi sağlam oyuncu. adam kayıp şehri arayan bir binbaşıyı da muazzam canlandırabiliyor sons of anarchy gibi bir dizide gangster motorcuyu da. dram rollerinin son dönem en iyi isimlerinden kesinlikle.

her neyse hanım abimizi de övdükten sonra diziye dönelim. film adventure drama kategorisinde bir yapım ingilizlerlerin amazon da kayıp bir şehri bulup dünyaya artislik yapma sürecini anlatıyor. bunun için de binbaşı percie (charlie hunnam) ve ekibi gorevlendiriliyor.
filmde müzikler muazzam, konu belki klasik ama oyunculuk mükemmel, realite ve dram ağırlıkta harika bir yapım. ben tavsiye ediyorum.
devamını gör...
bu yazı okumalarıma ve filme dair izlenimlerimi içerir:
indiana jones serisine ilham kaynağı olmuş bir adamın öyküsüdür.
orduda istediği kademeye gelememiş olan binbaşı percy fawcett, londra'daki kraliyet coğrafya topluluğu tarafından klasik bir centilmen kaşif olarak eğitilmiştir. 1906 yılında, ondan amazon'un haritalanmamış yerlerini keşfe çıkmasını isterler. bolivya ve brezilya sınırındaki bölgeyi, ölümcül tehlikelere rağmen 1 yılda haritalamayı başarır. ancak bu görev sırasında, hiçbir beyaz adamın daha önce ulaşamamış olduğu, ormanın derinliklerinde antik bir medeniyetin kalıntılarına rastlar. londra'ya geri döndüğünde bu keşfe devam etmek için çalışmalar yapar. araştırmaları esnasında rio de janeiro ulusal kütüphanesi'nde, muhtemelen joão da silva guimarães'e ait olan 1753 tarihli bir belgeye ulaşır. bu belge onun ölümcül takıntısını körükleyerek sonunda kaderini belirledi.
1911 ve sonraki 20 yıl boyunca, 6 tehlikeli keşif serüveninde bulunur. ilk seyahatinin ardından dünya savaşı'nda aktif hizmete çağırılır. savaşın çetin geçtiği sıralarda klor gazı sebebiyle geçici kör olmasına rağmen savaştan sağ çıkar. savaşın ardından 1923 yılına kadar stoke canon'da ıstırahate çekilir. güney amerika'daki arayışlarının birleşik devletler'de keşif konusuna merakı artırdığını ve ülkede birçok seyahatin düzenlendiğini öğrenmesiyle büyük oğlu jack ile yeni bir seyahate karar verir. ancak bu riskli yolculuk için gereken maddi desteği bulmak o kadar kolay olmasa da sonunda amerikan gazeteleri konsorsiyumu ve john d. rockefeller jr. destek olmayı kabul ederler. rio verde'yi kaynağına kadar takip edip, peru sınır bölgesini keşfederek çok sayıda kabile ile temas kurar. bu sırada maceraları basında ilgiyle takip edilmeye devam eder.
kutup kaşifi james murray ve lewis brown gibi güçlü ve deneyimli ortaklarına nazaran, amazon'un bilinmeyen şartlarına karşı daha dirayetli çıkar. sık sık yoldaşlarına karşı empatiden yoksun olmakla suçlanmasına rağmen, fawcett, amazon'un yerli halkına karşı zamanının çok ötesi şefkat, anlayış ve saygı sergiledi. yerel dilleri öğrenmeye çalıştı ve kan dökülmesini önlemek için hayatını defalarca riske attı.
uzun yolculukları sırasında keşif ekibinin büyük kısmı cuiabá'ya dönmeye karar verdiler. o tarihten sonra, bir daha percy ve oğlu jack'ten haber alınamadı. percy'nin son mektubunda karısına şunları yazdığı bilinir: "başarısızlıktan korkmanız için bir sebep yok"
tüm bu olanlardan sonra, başlarına ne geldiği halen net değil. ortaya çeşitli spekülatif fikirler çıktı; kayıp şehri bulmuş ve bir portaldan bilinmez bir aleme geçmiş olabilirlerdi veya en insani şekilde ya düşman bir kabile tarafından öldürülmüşlerdi ya da amazon'un sayısız tehlikesinden birine yenik düşmüştüler. başlarına her ne gelmiş olursa olsun hayallerinin peşinden bir bilinmeze yol aldıkları kesin.

kapanış jeneriği:
"birçok kurtarma ekibi percy ve jack'i bulmaya teşebbüs etse de başarıya ulaşamadı. nina fawcett 1954'teki ölümüne kadar, döneceklerine dair umudunu sürdürdü. fawcett'in kayıp bir medeniyete olan inancı yaklaşık 100 sene boyunca alay konusu oldu. ancak 21. yy'ın başlarında arkeologlar, amazon ormanı içerisinde tarımsal iskanların, köprülerin ve antik yolların dudak uçuklatan ağını keşfettiler. bu alanların içinde fawcett'in kayıp şehir z için ileri sürdüğü mevkii de bulunuyordu."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar