the nation of islam

ırkçı müslüman örgütlenmedir. bizdeki bazı türkücüler * gibi bizim atalarımız müslümandı bu beyazlar bizi hem köle yaptı hem de hristiyanlaştırdı diyerek göya asıla müslümanlığa dönüş hareketidir. amaç beyazlardan kendilerini soyutlamak ve kendi üstünlüklerini islam üstünden ispatlamaktır aynı bizdeki versiyonların biz eskiden gök tanrıya inanırdık bizi zorla islamlaştırdılar ulus bilinci için bu arap dininden kurtulup özümüze dönmemiz lazım dedikleri gibi.
malcolm xevet muhammed ali ve kerim abdül cabbar gibi onlar vesilesi ile hidayete ermiştir ancak hacca gitmiş ve orada islamın farklılıkları nasıl bir bütün haline getirdiğini -aynı tüm renklerin beyazda toplanması gibi- görünce elijah dan ayrı hareket etmeye başlamıştır öyle oluncada tekfir edilmiş ve öldürülmüştür. *
şuan da da aynı mantelite üzerine devam etmektedirler ancak iletişim araçlarının gelişmesi ile diğer islam alemini gördükleri için biraz yumuşamışlardır. amerikada hapishanelerdeki islamlaşma oranını artmasın da önemli etkileri vardır. abd hapishanelerin de aidiyet önemli olduğu için orda çok genişlemişlerdir ama her halt vardır oğlancılıktan uyuşturucuya kadar ama cemaatle namazda vardır. *
not : ingiliz hapishanelerindeki mülüman olma durumu abd en çok farklı daha sağlam ilerlemektedir çünkü ingilterdeki müslüman mahkumlar temeli daha sağlam olan hintli ya da arap müslümanlardır.
devamını gör...
abd'de 1930'da fard muhammad isimli bir doktor tarafından kurulmuş hareket. kendisinden sonra harekettin başına elijah muhammad geçmiştir. isminde islam olmasına bakmayın, islam dışı bir harekettir. amerika siyahi hareketi içinde önemli bir yeri vardır elbette ama islam ismini kirletmekten başka bir işe yaradıklarını söyleyemeyeceğim. ırkçı bir harekettir, 'siyah üstünlüğü'vari bir düşünceyi savunurlar, kendilerini müslüman ilan ederler fakat namaz oruç vs hak getire. ayrıca bahsi geçen isimlere de peygamberimsi, bir konum verirler; hatta yanlış hatırlamıyorsam peygamberliğin -haşa- hz muhammed'le (sav) son bulmadığına filan inanırlar. diğer ülkelerdeki müslümanlar da onları islam dışı kabul eder. aslında bariz bir şekilde ayrı bir dindir.

ırkçı taraflarıyla ilgil malcolm xle ilgili filmden bir sahne: x hala noi üyesidir ve oldukça da popülerdir. beyaz bir gazeteci kız siyah hareketine ilgi duyduğunu ve siyahların haklarına kavuşması için ne yapabileceğini sorar. cevabı "hiçbir şey" olur, çünkü o bir beyazdır.

malcolm x, malumunuz üzere noi'daki üst düzey kişilerin gayrı-ahlaki tutumları üzerine örgütle arasına biraz mesafe koyar. daha sonra da hacca gider, orada kendi tabiriyle gözleri mavilerin en güzeli, saçları sarının en alımlısı, derileri beyazların en beyazı olan müslümanlarla aynı tabaktan yemek yemiş ve noi'yi terk etmiş, daha sonra da noi tarafından şehit edilmiştir.

elhamdülillah muhammad ali de noi "islam"ını terk edenlerdenmiş. 1975'te sünni müslüman ve daha sonra sufi olmuş.

snoop dogg ise bu örgüte bağlıdır. Allah ona da hidayet versin.
devamını gör...
kurucusu olan beyaz wallace fard'ın tanrı tarafından zavallı ve acınası durumda olan ama potansiyeli yüksek amerikalı siyahlara ilahi bir lütuf olarak gönderildiğini düşünüyorum. ya bir melek yahut da gayb erlerinden birisiydi. geldiği gibi esrarengiz şekilde kaybolması da bu şüphemi arttıran bir durum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar