the professor and the madman

bu hafta ,deli ve dahi adıyla vizyon almış bir filmdir. filmi iranlı sinemacı farhad safinia yönetmiş ve baş rolde iki dev aktör mel gibson ve sean penn oynamış .hikaye ilginç ; binlerce kelimelik bir sözlük ilk nasıl hazırlandı, hiç düşündünüz mü? sene 1857, oxford. dünya tarihinde ilk defa ingilizce kelimeleri bir araya getirip sözlük oluşturmaya çalışan james murray (mel gibson), hayatını bu zor göreve adamıştır. bu sorumluluğun yükünü tek başına taşımaya çalışan murray, bir gün hiç beklemediği bir mektup alır. mektubu yazan dr. minor (sean penn), sözlüğe tam 10 bin kelime hazırlamıştır. ancak dr. minor mektubu tehlikeli hastaların yattığı meşhur bir akıl hastanesinden yollamıştır. bu iki adamın yollarının kesişmesiyle günümüze oxford ingilizce sözlüğü’nün yanı sıra dönemin en sıra dışı başarı hikayelerinden biri de geliyor.

bir sözlüğün hikayesine odaklanmak kültür ve medeniyet timsalidir. bana bir harf öğretenin kölesi olurum diyen hz. ali r.a ve ilm çinde dahi olsa alın diyen rahmet peygamberinin mensubu olan toplulukların böyle bir çabasını da görmek isteriz.
devamını gör...
arşive kaldırdığım, içinde geçen diyaloglar ve olay örgüsü ve emek sebebiyle zaman zaman çıkartıp izlediğim film. oyuncuları arasında; mel gibson, sean penn, eddie marsan, stephen dillane gibi isimlerin yer aldığı film. içinde kelimeler, kitaplar, bir sözlük çalışması yer alan bu filmi sadece gibson ve penn'in oyuncılarıyla sınırlandıramam. dr ve mr muncie rolleri de filme büyük katkı sağlamış. filme dair beni içine çeken atmosferin ne olduğunu bilemiyorum ama kurgusu ve oyuncuların ilmek ilmek işleyişleri beni filme sürekli çekip, sıkılmadan izletiyor. baştan sonra izlemekten sıkılmadığım filmler arasındadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar