the rainmaker

1997 yapımı abd filmidir.francis ford coppola’nın 1997 de çektiği iyi filmlerden biri olan the rainmaker, matt damon’ın bugünkü başarısının temel taşlarından birini oluşturuyor.

the godfather / baba üçlemesinden sonra çıtayı düşürmemek için çaba sarfeden ancak doğru proje ile karşılaşmadığı için 90’larda pek sesini duyuramayan yönetmen francis ford coppola’nın imdadına yetişen film the rainmaker oldu. john grisham’in ünlü romanından uyarladığı filmde, coppola genç bir avukatın kudretli ve kuraltanımaz bir sigorta şirketinin karşısında kalışını ve kurtlar sofrasında ayakta kalma mücadelesini perdeye taşıdı. başrolü ise henüz good will hunting’in başarısıyla dikkat çekmemiş olan matt damon’a vererek, hayli büyük bir risk aldı, ama damon’ın performansı yüzünü kara çıkarmadı. filmde zalim sigorta şirketi avukatlarının liderini canlandıran jon voight ise performansıyla görülmeye değer.

abd hukuk sistemine eleştiren ve hala güncelliğini yitirmemiş, halkın düşmanı konumundaki sigorta şirketleri sorununa doğru taraftan bakan the rainmaker’ı, uyarlandığı kitabın yazarı grisham de kendi eserlerinden uyarlanan filmler arasında “en sevdiği” olarak tanımlıyor. çok güzel işlenmiş bir hikaye ile ünlü yönetmenin bu hikayeyi nasıl anlatılabileceğini merak edenler için çok iyi bir filmdir.
devamını gör...
çok güzel bir avukat/hukuk filmi. hakka karşı para, vicdana karşı menfaat... ve genç, yeni fakat bir şeylerin farkında bir avukatın daha çok manevi dünyasında yaşadığı olaylar.
güzel bir eleştiri niteliği de taşıyor.
benim için güzel olan şeylerden biri de tipik amerikan filmlerindeki aşırı cinselliğin bu filmde olmaması*.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar